Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową?

Jak karta kredytowa wpływa na zdolność kredytową?

Posiadanie karty kredytowej jest bardzo wygodne – dzięki niej możemy uzyskać dodatkowe środki na dowolny wydatek wtedy, gdy tylko będziemy tego potrzebować. Jednak z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że karta kredytowa, nawet bez zadłużeń, wpływa na naszą zdolność i wiarygodność kredytową.

Obecnie niemalże w każdym banku możemy założyć dla siebie kartę kredytową. Zwykle banki wydają ją za darmo. Dopiero potem pojawiają się opłaty związane z jej używaniem – najczęściej ponosimy je raz do roku. Gdy korzystamy z karty bezpiecznie, nie przekraczamy limitów i spłacamy zadłużenie w terminie, nie musimy obawiać się o żadne wysokie koszty. Problemy mogą zacząć się wtedy, gdy zadłużenie na karcie będzie spore, a my nie zdążymy go zwrócić o czasie – wtedy bank policzy nam nawet więcej niż za zwykłą pożyczkę.

Karta kredytowa jest jednak wygodnym rozwiązaniem, ponieważ może ona stanowić dodatkową deskę ratunku, gdy będziemy potrzebowali szybkich pieniędzy. Nie musimy wtedy zwracać się do banku czy instytucji pozabankowych o pożyczkę – po prostu płacimy kartą, co możemy robić zarówno w kraju, jak i za granicą.

Karta kredytowa – pomaga czy przeszkadza w uzyskaniu pożyczki?

Najczęściej karta kredytowa stanowi dodatkową przeszkodę wtedy, gdy chcemy uzyskać pożyczkę albo kredyt. Wynika to z faktu, że posiadanie jej wpływa na obniżenie naszej zdolności kredytowej, czyli generalnie sumy pieniędzy, którą możemy pożyczyć.

W konsekwencji możemy uzyskać mniejszą sumę pożyczki czy kredytu albo bank czy instytucja pozabankowa mogą zaproponować nam taką samą sumę, ale rozłożoną na większą liczbę rat, co z kolei przekłada się na wyższe koszty.

pozyczka-online-na-lato

Z tego właśnie powodu eksperci najczęściej polecają rozwiązanie umowy korzystania z karty kredytowej jeszcze zanim będziemy wnioskować o jakąś większą pożyczkę albo kredyt, na przykład kredyt hipoteczny na zakupienie wymarzonego mieszkania.

Jak karta kredytowa wpływa na wiarygodność kredytową?

Jak wskazaliśmy, karta kredytowa ma wpływ na naszą zdolność kredytową, ale także na naszą wiarygodność kredytową. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że informacje o posiadaniu karty trafiają do bazy BIK. Tam mogą zarówno świadczyć o nas pozytywnie, jak i negatywnie.

Gdy korzystamy z karty odpowiedzialnie i zawsze terminowo spłacamy zobowiązania, wtedy będzie to oznaczało dla banku czy innych instytucji, że jesteśmy godnymi zaufania klientami. W takim przypadku możemy liczyć na łatwiejsze uzyskanie kredytu czy pożyczki, gdy będziemy ich potrzebowali. Oczywiście, jeśli naszych zobowiązań nie będziemy spłacali w terminie, wtedy karta będzie dla nas obciążeniem – z tego powodu możemy otrzymać odmowę udzielenia pożyczki czy kredytu.

Podsumowując, karta kredytowa jest bardzo pomocna wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki. Jednak wtedy, gdy będziemy chcieli uzyskać pożyczkę albo kredyt, może nam w tym przeszkodzić, ponieważ powoduje obniżenie naszej zdolności kredytowej. Z drugiej strony dzięki niej możemy zbudować też swoją wiarygodność kredytową w bazie BIK.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 71,12 %. Rata miesięczna od 271,18 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa stała) 7,2%. Całkowity koszt pożyczki: 5 019,41 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 530,66 zł, prowizja 4 488,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 9 519,41 zł. Stan na dzień 30.06.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4300 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 64,86%. Rata miesięczna od 148,68 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa stała) 7,2%. Całkowity koszt pożyczki: 4 856,33 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 567,08 zł, prowizja 4 289,25 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 9 156,33 zł. Stan na dzień 30.06.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 238,40 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.