Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Karta kredytowa także wpływa na zdolność kredytową

Karta kredytowa także wpływa na zdolność kredytową

Posiadanie karty kredytowej jest bardzo wygodne – dzięki niej możemy uzyskać dodatkowe środki na dowolny wydatek wtedy, gdy tylko będziemy tego potrzebować. Jednak z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że karta kredytowa, nawet bez zadłużeń, wpływa na naszą zdolność i wiarygodność kredytową.

Obecnie niemalże w każdym banku możemy założyć dla siebie kartę kredytową. Zwykle banki wydają ją za darmo. Dopiero potem pojawiają się opłaty związane z jej używaniem – najczęściej ponosimy je raz do roku. Gdy korzystamy z karty bezpiecznie, nie przekraczamy limitów i spłacamy zadłużenie w terminie, nie musimy obawiać się o żadne wysokie koszty. Problemy mogą zacząć się wtedy, gdy zadłużenie na karcie będzie spore, a my nie zdążymy go zwrócić o czasie – wtedy bank policzy nam nawet więcej niż za zwykłą pożyczkę.

Karta kredytowa jest jednak wygodnym rozwiązaniem, ponieważ może ona stanowić dodatkową deskę ratunku, gdy będziemy potrzebowali szybkich pieniędzy. Nie musimy wtedy zwracać się do banku czy instytucji pozabankowych o pożyczkę – po prostu płacimy kartą, co możemy robić zarówno w kraju, jak i za granicą.

Karta kredytowa – pomaga czy przeszkadza w uzyskaniu pożyczki?

Najczęściej karta kredytowa stanowi dodatkową przeszkodę wtedy, gdy chcemy uzyskać pożyczkę albo kredyt. Wynika to z faktu, że posiadanie jej wpływa na obniżenie naszej zdolności kredytowej, czyli generalnie sumy pieniędzy, którą możemy pożyczyć.

W konsekwencji możemy uzyskać mniejszą sumę pożyczki czy kredytu albo bank czy instytucja pozabankowa mogą zaproponować nam taką samą sumę, ale rozłożoną na większą liczbę rat, co z kolei przekłada się na wyższe koszty.

Z tego właśnie powodu eksperci najczęściej polecają rozwiązanie umowy korzystania z karty kredytowej jeszcze zanim będziemy wnioskować o jakąś większą pożyczkę albo kredyt, na przykład kredyt hipoteczny na zakupienie wymarzonego mieszkania.

Jak karta kredytowa wpływa na wiarygodność kredytową?

Jak wskazaliśmy, karta kredytowa ma wpływ na naszą zdolność kredytową, ale także na naszą wiarygodność kredytową. Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że informacje o posiadaniu karty trafiają do bazy BIK. Tam mogą zarówno świadczyć o nas pozytywnie, jak i negatywnie.

Gdy korzystamy z karty odpowiedzialnie i zawsze terminowo spłacamy zobowiązania, wtedy będzie to oznaczało dla banku czy innych instytucji, że jesteśmy godnymi zaufania klientami. W takim przypadku możemy liczyć na łatwiejsze uzyskanie kredytu czy pożyczki, gdy będziemy ich potrzebowali. Oczywiście, jeśli naszych zobowiązań nie będziemy spłacali w terminie, wtedy karta będzie dla nas obciążeniem – z tego powodu możemy otrzymać odmowę udzielenia pożyczki czy kredytu.

Podsumowując, karta kredytowa jest bardzo pomocna wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki. Jednak wtedy, gdy będziemy chcieli uzyskać pożyczkę albo kredyt, może nam w tym przeszkodzić, ponieważ powoduje obniżenie naszej zdolności kredytowej. Z drugiej strony dzięki niej możemy zbudować też swoją wiarygodność kredytową w bazie BIK.

Ten wpis znajduje się w kategorii