Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Limity transakcji zbliżeniowych

Limity transakcji zbliżeniowych

Niektórzy korzystają z nich regularnie, inni z kolei unikają ich jak ognia – płatności zbliżeniowe, ponieważ to o nich mowa, są obecnie dostępne w praktycznie każdym banku. Mają swoje zalety, ale musimy też wspomnieć o ich wadach. Czym dokładnie są płatności zbliżeniowe? Jak z nich korzystać? Jak ustalić limit płatności tego rodzaju?

Z płatności zbliżeniowych mogą korzystać zarówno posiadacze kart Visa, jak i MasterCard. Karty tego rodzaju wyglądają tak samo jak zwyczajne kart płatnicze, jednak wyposażone są w specjalny element pozwalający na wysłanie sygnału do płatność zbliżeniowej.

Z takiej karty można korzystać tak samo jak ze zwykłej – w bankomatach, terminalach płatniczych w sklepie, automatach. Jedyna różnica dotyczy tego, że mamy dodatkową metodę płatności – zbliżeniową.

Jak działają płatności zbliżeniowe?

Główną zaletą płatności zbliżeniowych jest to, że są one bardzo wygodne i łatwe. Nie musimy wtedy umieszczać karty w terminalu i wpisywać kodu PIN – wystarczy, że zbliżymy ją do specjalnego czytnika na odległość kilku centymetrów. Wtedy cała transakcja trwa kilka sekund, więc to idealny wybór na mniejsze zakupy, gdy nam się spieszy.

Płatności zbliżeniowe możliwe są w przypadku kwot do 50 złotych. Zatem możemy skorzystać z nich przy kupnie biletów na autobus, czegoś do zjedzenia, kawy, zapłaty za parkowanie. Wtedy, gdy kwota zapłaty będzie wyższa niż 50 złotych, wówczas będziemy musieli dodatkowo potwierdzić transakcję kodem PIN. Jest to potrzebne także wtedy, gdy przekroczymy limit płatności zbliżeniowych.

Czym jest limit płatności zbliżeniowych?

Główny limit to kwota, którą wskazaliśmy wcześniej, dlatego bez konieczności podania kodu PIN nie będziemy mogli wykonać zakupów większych niż na 50 złotych. Oprócz tego limitu kwotowego obowiązuje jeszcze jeden limit, a mianowicie limit liczby transakcji.

W zależności do banku liczba transakcji, które wykonamy z wykorzystaniem płatności zbliżeniowych, wynosi od 3 do 5. Ma to na celu zapobieganie wykorzystaniu karty przez osoby trzecie. Gdy wykorzystamy taki właśnie limit, bank zacznie prosić nas o podanie kodu PIN nawet wtedy, gdy chcemy zakupić coś poniżej 50 złotych.

Warto też wskazać, że w przypadku wielu banków limity płatności zbliżeniowych możemy ustalać samodzielnie, a nawet możemy wyłączyć je całkowicie. Najczęściej możemy zrobić to na naszym koncie bankowym po zalogowaniu się on-line lub możemy zmienić je podczas kontaktu z infolinią.

Płacąc zbliżeniowo, jesteś chroniony!

W przypadku, gdy utracimy kartę zbliżeniową lub zwykłą powinniśmy natychmiast zastrzec jaw banku. Od tego momentu odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje spoczywa właśnie na instytucji bankowej.

UWAGA:

Ponadto nasza odpowiedzialność za ewentualne transakcje nieuprawnione jest ograniczona ustawowo do równowartości 150 euro, niemniej jednak Narodowy Bank Polski zarekomendował, by wydawcy kart obniżyli ten próg do równowartości 50 euro. Zatem wtedy, gdy nie zdążymy zastrzec karty przed czasem i złodziej ukradnie z niej więcej niż 50 euro, nadwyżkę musi pokryć bank – my odpowiadamy tylko do kwoty 50 euro.

Ten wpis znajduje się w kategorii