Kiedy zapłacimy za korzystanie z bankomatu?
3 min czytaniaPotrzebna gotówka? W takim przypadku możemy udać się do bankomatu, aby wypłacić pieniądze. Warto jednak pamiętać o tym, że taka usługa nie zawsze jest darmowa. Kiedy będziemy musieli zapłacić za wypłacenie pieniędzy z bankomatu?
Spis treści
Obecnie większość z nas otrzymuje pensję na konto – na naszym rachunku widnieją wtedy „wirtualne” pieniądze w postaci zapisu. Gdy chcemy je wykorzystać, możemy wykonać przelew lub skorzystać z innej formy płatności on-line. Możemy też płacić kartami. Gdy jednak będziemy potrzebowali gotówki, powinniśmy udać się do bankomatu, chociaż obecnie nie jest to jedyna forma wypłaty gotówki.
Na terenie całej Polski działa niemalże 19 tysięcy bankomatów. Niestety, bardzo często za skorzystanie z urządzenia musimy zapłacić. Co więcej, na opłaty musimy przygotować się też wtedy, gdy będziemy chcieli wypłacić pieniądze z bankomatu za granicą. Ile musimy wtedy zapłacić?
Wypłata pieniędzy z bankomatu innego banku
Większość banków posiada własne bankomaty opatrzone swoim logo. Część z nich korzysta z bankomatów należących do innych sieci, ale też możemy wypłacać z nich pieniądze bez żadnych dopłat.
Jeśli jednak zdecydujemy się na wypłatę pieniędzy z obcego bankomatu, powinniśmy liczyć się z dodatkowymi opłatami. Zwykle koszt wypłaty środków to od kilku do kilkunastu złotych w zależności od tego, jaki cennik ma nasz bank. Zwykle musimy liczyć się z kosztem około 3% wartości wpłaty, ale jeśli wypłacimy mniejszą sumę, wtedy bank może zastosować minimalną kwotę, czyli na przykład 5 złotych.
Wobec tego wtedy, gdy będziemy chcieli wypłacić kilkaset złotych z bankomatu innego banku, możemy zapłacić nawet kilkanaście złotych prowizji.
Wyplata pieniędzy z bankomatu za granicą
Tutaj koszty są jeszcze wyższe – musimy zwykle liczyć się z kosztem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od tego, w jakim kraju wypłacimy środki.
Najlepiej sprawdzić to przed wyjazdem na stronie internetowej banku, podczas wizyty w placówce lub przy kontakcie z czatem lub infolinią. Wypłata pieniędzy kilka razy z bankomatu za granicą może nas sporo kosztować!
Możemy zapłacić nawet przy wypłacie z bankomatu swojego banku
Warto przy tym wskazać, że coraz więcej banków zaczyna wprowadzać również różne opłaty za wypłacanie pieniędzy ze swoich bankomatów.
Przykładowo, może pojawić się limit kwotowy – wypłata poniżej 100 złotych może być związana z koniecznością zapłaty dodatkowej prowizji. Bank może zastosować również limit bezpłatnych wypłat z bankomatów.
Gdzie jeszcze wypłacić pieniądze?
Pamiętajmy o tym, że bankomat nie jest jedynym sposobem na wypłacenie gotówki. Obecnie możemy korzystać także z usługi określanej jako cash back. Polega ona na wypłacie gotówki podczas dokonywania zakupów w sklepie.
Cash back pozwala na wypłacenie kwot do 300 złotych w przypadku kart Visa oraz do 500 złotych dla kart MasterCard. Z usługi mogą korzystać wszyscy posiadacze kart, których banki uruchomiły taką możliwość. Usługa cash back najczęściej jest darmowa, ale niektóre banki pobierają za nią opłaty – można sprawdzić to on-line.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej