Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Oszczędności to kwestia wytrwałości

Oszczędności to kwestia wytrwałości

Nie masz żadnych oszczędności? W takim przypadku znajdujesz się w większości. Według badan tylko około 40% Polaków posiada bezpieczną poduszkę finansową, chociaż aż 80% z nas wskazuje, że warto oszczędzać. Jak zatem zacząć odkładać pieniądze i robić to skutecznie?

Światowy Dzień Oszczędzania przypada na 31 października. Przeprowadzone z tej okazji badania Barometr Providenta nie przyniosły jednak zbyt dobrego obrazu Polaków. Oszczędza mniej niż polowa z nas, a ci, którzy mają już jakieś oszczędności, nie mają ich zbyt dużo.

Najwięcej problemów z oszczędzaniem mają młode osoby, które dopiero niedawno weszły na rynek pracy. Zgodnie z badaniem tylko 22% z nich posiada jakiekolwiek oszczędności. Najczęściej pieniądze odkładają przedsiębiorcy. Ankietowani wskazali też, że średnio polska rodzina powinna mieć odłożone około 5 000 złotych.

Jak zacząć oszczędzać?

Oszczędności warto mieć – chyba nikogo nie trzeba do tego przekonywać. Dzięki nim jesteśmy w stanie sfinansować różne wydatki bez potrzeby brania pożyczki, która może być dużym kosztem.

Regularne odkładanie pieniędzy nie jest przy tym bardzo trudne – jak w wielu innych sprawach, najtrudniejszy jest pierwszy krok. Gdy zaczniemy już oszczędzać pieniądze, reszta pójdzie bez problemu i z każdym miesiącem lżej będzie się nam odkładało kolejne sumy.

Jak jednak zacząć oszczędzanie? Najlepiej robić to z wykorzystaniem konta oszczędnościowego, chociaż możemy też odkładać pieniądze do skarbonki. Konto pozwoli nam jednak na łatwiejsze kontrolowanie posiadanych oszczędności i będzie bezpieczniejsze. Najlepiej konto oszczędnościowe założyć w swoim banku, w którym już mamy rachunek – wtedy przelewy pomiędzy kontami będą przechodziły błyskawicznie.

Następnie ustalmy sumę, którą będziemy chcieli zacząć odkładać. Powinna być zależna od tego, jak dużo zarabiamy i jakie mamy wydatki. Najlepiej, gdy prowadzimy już teraz domowy budżet i zapisujemy wydatki – wówczas łatwiej nam będzie określić, jaką kwotę możemy co miesiąc oszczędzić bez zbytniego ograniczenia się. Jeśli już ustaliliśmy sumę, powinniśmy trzymać się naszego planu i regularnie przelewać daną kwotę na nasze konto oszczędnościowe.

Pomocnicy w regularnym oszczędzaniu

Wiele banków posiada w swojej ofercie specjalne produkty oszczędnościowe – nie tylko konta, ale też inne narzędzia pomagające swoim klientom w systematycznym odkładaniu pieniędzy.

Przykładowo, możemy zlecić stały przelew określonej sumy na nasze konto oszczędnościowe. Możemy również wybrać usługę polegającą na zaokrąglaniu naszych wydatków do określonej sumy – wtedy zaokrąglenie będzie przelane na nasze konto oszczędnościowe. Warto więc sprawdzić, co mogą zaproponować nam w tej dziedzinie banki – wtedy oszczędzanie będzie nie tylko łatwiejsze, ale też przyjemniejsze.

Pamiętaj, możesz zacząć oszczędzać nawet dzisiaj – to naprawdę nie takie trudne, jak może się wydawać. Wystarczy tylko odłożenie pierwszych pieniędzy oraz wytrwałość, ponieważ to właśnie dzięki niej będziemy mogli już po roku cieszyć się atrakcyjną sumą na naszym koncie.

Ten wpis znajduje się w kategorii