Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Co wie o tobie Biuro Informacji Kredytowej?

Co wie o tobie Biuro Informacji Kredytowej?

Do Biura Informacji Kredytowej trafiają informacje dotyczące naszych pożyczek, kredytów i kart kredytowych. Na podstawie tych właśnie danych banki, a także inne firmy mogą podejmować decyzję o pożyczeniu nam pieniędzy. Co dokładnie wie o nas BIK i korzystające z jego bazy podmioty?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej zostało założone w 1997 roku z inicjatywy Związku Banków Polskich oraz banków prywatnych. Celem nowej bazy BIK było gromadzenie i udostępnianie danych o historii kredytowej Polaków. Aktualnie z bazy korzystają nie tylko banki, ale również SKOK-i i instytucje pożyczkowe działające pozabankowo, na przykład firmy oferujące chwilówki i pożyczki ratalne.

Jak działa BIK?

Zasadniczo BIK zajmuje się tylko przechowywaniem i udostępnianiem danych – nie wpisuje nikogo do bazy samodzielnie, ponieważ może robić to tylko na zlecenie zewnętrznych podmiotów, na przykład banków.

Na podstawie danych w BIK podmioty te mogą podejmować łatwiej decyzje o pożyczeniu pieniędzy. Gdy nie mieliśmy żadnych opóźnień w płatnościach kredytów czy pożyczek, wówczas nasza historia kredytowa w BIK będzie pozytywna i będzie działała na naszą korzyść. W przeciwnym przypadku możemy mieć trudności z pożyczeniem pieniędzy ponownie – nawet przez 5 lat, ponieważ tyle czasu BIK będzie przechowywał informacje na nasze temat.

W BIK znajdują się informacje takie jak:

• posiadane kredyty i pożyczki wraz z informacjami o ich kwotach zobowiązania, kwotach do spłaty oraz liczbie rat

• próby zaciągnięcia kredytów i pożyczek

• posiadane karty kredytowe i ich limity

• terminowość spłaty każdej raty kredytu czy pożyczki

Wobec tego są to informacje szczegółowe i podmioty, które z nich korzystają, są w stanie określić na ich podstawie sytuację finansową klienta. Właśnie dlatego są one często wykorzystywane wtedy, gdy chcemy uzyskać nową pożyczkę czy kredyt. Są bardzo pomocne szczególnie przy szybkich pożyczkach, do których nie musimy dostarczać dokumentów potwierdzających nasze dochody.

Sprawdź, co wie o tobie BIK

Dostęp do informacji w BIK mają tylko określone podmioty, które wymienione były powyżej – dane w bazie są objęte tajemnicą bankową i nie możemy po prostu sprawdzić, jakie zgromadzono o innej osobie. Możemy za to uzyskać raport na temat naszej aktywności kredytowej.

Klienci indywidualni mogą pobrać raport BIK całkowicie bezpłatnie – jest to jednak raport bez scoringu, czyli oceny punktowej, historii spłaty kredytów oraz możliwości wydruku. Jeśli chcemy uzyskać bardziej szczegółowe informacje, za pojedynczy raport będziemy musieli zapłacić 36 złotych. Możemy również wykupić pakiet składający się z 12 pełnych raportów oraz usług dodatkowych za 79 złotych rocznie.

Bycie w BIK-u jest opłacalne!

Wielu pożyczkobiorców kojarzy BIK jako instytucję, przed którą trzeba się wystrzegać. Musimy jednak pamiętać o tym, że zawsze wtedy, gdy pożyczamy pieniądze od banku, firmy pożyczkowej czy SKOK-u, będziemy wpisani do baz BIK. Gdy będziemy spłacali nasze zobowiązania terminowo, nasza pozytywna zdolność kredytowa będzie działać na naszą korzyść i pozwoli nam na łatwiejsze uzyskanie nowych pożyczek i kredytów.

Jeśli jednak nie będziemy regulowali naszych zobowiązań w terminie, może okazać się, że nie pożyczymy pieniędzy tak łatwo. Warto więc spłacać raty punktualnie – wtedy nie będziemy mieli trudności z pożyczaniem pieniędzy w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ten wpis znajduje się w kategorii