Poznaj wymagania wobec pożyczkobiorców
3 min czytaniaPotrzebna gotówka? Możemy udać się po nią do banku lub do firmy pożyczkowej działającej pozabankowo. Nie otrzymamy jednak pieniędzy bez spełnienia wymogów pożyczkodawcy. Jakie z nich są spotykane najczęściej?
Spis treści
Pożyczkę możemy otrzymać bez problemu nawet bez wychodzenia z domu – pożyczki stacjonarne i on-line pozwalają nam na podreperowanie budżetu błyskawicznie. Nie otrzymamy jednak pieniędzy na piękne oczy. Wymagania zmieniają się w zależności od tego, gdzie pożyczamy pieniądze, a także ile będziemy chcieli uzyskać. Warto poznać te ogólne, które stosowane są przez większość banków i firm pożyczkowych.
1. Polskie obywatelstwo i dowód osobisty
Obcokrajowcy nie mogą otrzymać w Polsce pożyczki – konieczne jest posiadanie polskiego obywatelstwa. Również podstawowym dokumentem do jej uzyskania jest dowód osobisty, który powinien być ważny. Ponadto firmy wymagają stałego adresu zamieszkania w Polsce.
2. Określony wiek
Najczęściej minimum to 18 lat, ale warto wskazać, że niektóre firmy pożyczkowe oferują swoje pożyczki gotówkowe tylko starszym klientom, na przykład od 20. roku życia czy 21. roku życia. Pojawia się też górna granica, na przykład 70 czy 80 lat zależnie od pożyczkodawcy.
3. Brak negatywnych wpisów w BIK i innych bazach
To, czy w przeszłości płaciliśmy nasze pożyczki i kredyty terminowo, ma wpływ na to, czy będziemy mogli zaciągnąć te nowe. Informacje na ten temat zapisywane są w BIK, czyli w bazach Biura Informacji Kredytowej, a także innych bazach, na przykład BIG – Biurach Informacji Gospodarczej.
Negatywna historia kredytowa znacznie pogarsza nasze szanse na otrzymanie nowej pożyczki albo kredytu. Nie otrzymamy ich praktycznie w żadnym banku. Jedynym rozwiązaniem będzie oferta pozabankowa, ale pamiętajmy o tym, że nie każda firma pożyczkowa oferuje pożyczki bez BIK.
4. Źródło dochodów
Potrzebujemy również odpowiedniego źródła dochodów, ponieważ bez nich nie będziemy w stanie spłacić zobowiązania. Banki i firmy pożyczkowe stosują tutaj różne wymagania. Zwykle konieczne jest posiadanie stałego źródła dochodu, na przykład praca na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Źródłem dochodu może być też umowa cywilnoprawna, renta, emerytura, prowadzona działalność gospodarcza. Od wysokości naszych dochodów zależy również to, jak dużo pieniędzy możemy pożyczyć.
5. Własne konto bankowe
To wymóg stosowany w przypadku pożyczek internetowych. Jeśli chcemy pożyczyć pieniądze on-line w firmie pożyczkowej, powinniśmy posiadać własne konto bankowe, z którego wykonujemy przelew weryfikacyjny. Nie możemy wykonać go z konta innej osoby – dane z przelewu porównywane są z danymi z wniosku o pożyczkę. Na konto otrzymujemy też pieniądze z pożyczki.
To pięć głównych warunków uzyskania pożyczki gotówkowej, które stosowane są przez większość banków oraz pozabankowych firm pożyczkowych. W przypadku innych typów pożyczek, na przykład hipotecznych, samochodowych, pożyczek na wyższe sumy, mogą pojawić się dodatkowe wymogi jak konieczność posiadania odpowiedniego zabezpieczenia, wkład własny.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej