Jak korzystać z wpłatomatu? Wyjaśniamy!
3 min czytaniaChociaż nie są tak popularne i często spotykane jak bankomaty, to jednak pełnią ważną funkcję – pozwalają nam na łatwe wpłacanie pieniędzy na swoje konto bez potrzeby stania w kolejce do okienka. Wpłatomaty, ponieważ to właśnie o nich mowa, często wzbudzają jednak wiele pytań. Jak działają? Czy są bezpieczne? Kiedy pieniądze będą na koncie?
Spis treści
W przeciwieństwie do bankomatów wpłatomaty pobierają od nas pieniądze. Urządzenia tego rodzaju zaczęły być stosowane przede wszystkim przez te banki, które miały mało swoich placówek i były dostępne dla klientów głównie przez internet.
Teraz ma je coraz więcej banków, ponieważ dzięki nim wpłacanie pieniędzy jest jeszcze łatwiejsze – niezależnie od pory. Wobec tego nie musimy iść do placówki banku wtedy, gdy jest ona otwarta, ale pieniądze możemy wpłacać 24 godziny na dobę, także w weekendy oraz w święta.
Jak działa wpłatomat?
Klient banku, który chce wpłacić pieniądze na swoje konto bankowe, umieszcza we wpłatomacie swoją kartę albo wpisuje numer rachunku bankowego, na który chce przekazać wpłacone pieniądze. Gdy umieszczamy we wpłatomacie swoją kartę, wtedy pieniądze wpłacamy właśnie na to konto bankowe, do którego karta została wydana. Nie musimy więc dodatkowo wpisywać numeru konta.
Potem umieszczamy we wpłatomacie plik banknotów – wsuwamy go do specjalnej szczeliny. Urządzenie przelicza ilość pieniędzy. Potem potwierdzamy wpłatę i to wszystko. Pieniądze na naszym koncie pojawią się z reguły po kilku czy kilkudziesięciu minutach po dokonaniu transakcji, gdy pieniądze wpłacaliśmy we wpłatomacie należącym do naszego banku.
Za prowadzenie wpłat we wpłatomacie nie musimy najczęściej płacić – jest to darmowa usługa. Także niektóre wpłatomaty pozwalają na dokonanie wpłaty nie tylko z użyciem karty, ale też płatności BLIK. Istnieją też wpłatomaty, które pozwalają nam na zapłacenie raty pożyczki, założenie lokaty, przyjęcie czeku.
Wpłatomat – kwestie techniczne
Wpłatomaty są podobne do bankomatów pod kątem swojej konstrukcji. Oznaczone są jako wpłatomaty i nie możemy dokonywać w nich wypłaty pieniędzy. W urządzeniu mieści się najczęściej od 50 do 200 banknotów, dlatego może okazać się, że nie będziemy mogli wpłacić zbyt dużej sumy, gdy wpłatomat nie był dawno opróżniany i jest w nim wiele banknotów.
Obsługa wpłatomatów jest bardzo prosta. Wszystkie wskazówki dotyczące poszczególnych czynności znajdziemy na ekranie. Gdy mamy jakiekolwiek problemy, na przykład wpłatomat nie zadziałał, wziął pieniądze, ale nie podliczył ich prawidłowo, musimy jak najszybciej skontaktować się z infolinią banku. Numery telefonu do kontaktu umieszczane są najczęściej na wpłatomacie.
Podsumowując, jeśli chcemy wpłacić pieniądze na swoje konto, wcale nie musimy spieszyć się do banku, aby zrobić to w okienku, co czasami związane jest też z dodatkowymi kosztami. Tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wpłatomatów, które pozwalają nam na dokonanie wpłaty 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu. Pieniądze będą niedługo zaksięgowane na naszym koncie!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej