Auto zastępcze z OC – kiedy nam przysługuje?
3 min czytaniaUbezpieczenie OC pozwala w sytuacji wypadku na skorzystanie z auta zastępczego. Liczyć można między innymi za uzyskanie odszkodowanie za brak możliwości użytkowania samochodu. Utrata samochodu w wyniku wypadku bywa zawsze problemem, więc wynajęcia samochodu zastępczego pozwala na zapewnienie możliwości dalszego użytkowania samochodu do czasu naprawienia szkody w samochodzie, który uległ wypadkowi.
Jednak przy decydowaniu się na auto zastępcze w ramach polisy OC trzeba brać pod uwagę, że ubezpieczyciel nie będzie zapewniał środków finansowych, które pozwalają na wynajęcie samochodu. Natomiast ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić środki finansowe gdy wybierze się samochód pod wynajem.
Wynajęcie samochodu zastępczego ma duże znaczenie z punktu widzenia przede wszystkim zapewnienia możliwości dostania się do pracy czy dalszego realizowania działalności biznesowej. Jeśli naprawa samochodu będzie trwała kilka dni wówczas brak posiadania zastępczego samochodu może być bardzo dużym problemem. Dobrym rozwiązaniem jest więc wynajmować zastępcze samochody.
Ubezpieczyciel zwraca koszty
Firmy ubezpieczeniowe zwracają ubezpieczonym, których samochód został uszkodzony nie z ich winy środki finansowe za wykonanie naprawy. Jednocześnie do kosztów zwracanych przez ubezpieczycieli zaliczają się również koszty użytkowania, czyli wynajmowania samochodu zastępczego.
W ten sposób można liczyć na to, że za zastępczy pojazd nie trzeba będzie płacić z własnej kieszeni. Jednocześnie przy wynajmowaniu samochodu zastępczego niezbędne jest dokumentowanie wydatków. Pozwala to następnie wystąpić do ubezpieczyciela o zwrócenie poniesionych już kosztów.
Jak uzyskać zastępcze auto?
Gdy chce się uzyskać zastępcze auto niezbędne jest poinformowanie o tym ubezpieczyciela w momencie zgłaszania szkody. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia, gdyż poszczególne firmy ubezpieczeniowe mogą mieć nieco inną politykę w zakresie udostępniania samochodów zastępczych.
Są takie firmy, które oferują udostępnienie samochodu zastępczego. Z drugiej strony są takie firmy, które będą oferowały pokrycie kosztów wynajmowania. Ważne jest uzyskanie informacje, jakie rozwiązanie stosuje firma, w której posiada się polisę OC. Jednocześnie przy posiadaniu samochodu zastępczego nie trzeba udowadniać takiego stanu firmom ubezpieczeniowym.
Kiedy auto nie przysługuje?
Gdy wynajmuje się samochody zastępcze bardzo ważne jest decydowanie się na nie w sytuacji gdy ma to uzasadnienie. Ubezpieczyciele mogą bowiem odmówić zapewnienia samochodu zastępczego przypadku niecelowego czy ekonomicznie nieuzasadnionego użytkowania takiego samochodu.
Dotyczy to między innymi takich sytuacji, gdy posiada się inny samochód czy też gdy w rodzinie jest więcej, niż jeden samochód, z którego można korzystać w trakcie realizowania naprawy samochodu, który uległ wypadkowi.
Oczywiście odmowa ze strony firm ubezpieczeniowych może dotyczyć jedynie samochodów, które mogą spełniać dokładnie takie same funkcje co samochód uszkodzony a jest to ważne choćby w przypadku samochodów używanych do działalności gospodarczej.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej