Obowiązek alimentacyjny - do kiedy trwa?

3 min czytania

Przy rozwodzie zasądzane są najczęściej alimenty na dzieci. Alimenty mogą być naliczone w bardzo różnych kwotach w zależności od tego jaka jest sytuacja rodziców dziecka po rozwodzie.

Obowiązek alimentacyjny - do kiedy trwa?

Jednocześnie obowiązek alimentacyjny dla dzieci wynika z sytuacji braku samodzielnego utrzymania się przez dzieci.

Zobowiązanie rodziców to między innymi konieczność utrzymania dziecka finansowo. Płacenie alimentów przez rodziców na rzecz dzieci jest niezbędne, aż do momentu gdy dziecko będzie mogło się utrzymać samodzielnie. Najczęściej obowiązek opłacania abonamentów kończy się gdy dziecko uzyskuje pełnoletniość.

Jednak gdy dziecko nadal się uczy i nie uzyskuje środków finansowych wówczas niezbędne jest opłacanie abonamentów do czasu ukończenia okresu nauki. Należy to brać pod uwagę w kontekście czasu trwania obowiązku alimentacyjnego. Alimenty dziecku należą się zatem bez względu na wiek, ale najważniejsze jest to, jaka jest sytuacja dziecka.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że dziecko, które ukończyło osiemnasty rok życia musi udać się do sądu by potwierdzić, że nadal potrzebuje środków finansowych na utrzymanie i że nie jest to spowodowane winą dziecka. Zimowa pożyczka

Czas opłacania alimentów

Zgodnie z przepisami prawnymi rodzice muszą płacić alimenty na dzieci, które uczą się zawodu. Jednocześnie rodzice muszą opłacać alimenty na dzieci, które są chore co uniemożliwia samodzielnego utrzymania się. Należy brać pod uwagę, że ukończenie osiemnastego roku życia nie może być traktowane przez rodziców jako zakończenie konieczności płacenia alimentów.

Ważne jest by dziecko było w stanie się utrzymać. Samodzielność utrzymania się przez dziecko co dotyczy podjęcia pracy przez dziecko jest jednym z wyznaczników czy niezbędne jest dalsze płacenie alimentów. Jednocześnie taką sytuację może rozstrzygać sąd. Natomiast są wyjątki od płacenia alimentów co dotyczy między innymi od tego, gdy dziecko posiada taki majątek, który pozwala na uzyskiwanie takich dochodów, które gwarantują możliwość utrzymania się.

Takie środki finansowe muszą również pozwolić na wychowanie dziecka. Oczywiście alimenty nie są jednym obowiązkiem rodzica, bo dochodzi do tego również konieczność wykonywania obowiązków na rzecz dziecka, które mogą być wykonywane zarówno w całości jak też w części. Obejmuje to staranie się w zakresie wychowania oraz utrzymania dziecka. 

Dziecko w okresie uczenia się

Zdarza się taka sytuacja, że rodzice uważają, że mogą przestać płacić alimenty na dziecko pełnoletnie. Jednak trzeba brać pod uwagę, że dziecko może studiować a wówczas obowiązek płacenia alimentów trwa do zakończenia okresu studiów lub dwudziestego szóstego roku życia. Jednocześnie rodzice nie mogą wymuszać na dziecku podjęcia pracy.

Dodatkowo gdy dziecko pracowało przez rozpoczęciem nauki wówczas obowiązek alimentacyjny nie ustala. Rodzice muszą nadal utrzymywać dziecko w okresie studiowania. Natomiast sądy mogą zwolnić rodzica z płacenia alimentów w przypadku pełnoletnich dzieci, które jednak w ramach realizowania nauki nie osiągają odpowiednich, pozytywnych wyników podczas studiów.