Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?

dekoracje_na_święta

Do Bożego Narodzenia został jeszcze niecały miesiąc. Wydaje się, że to sporo czasu, ale nie warto zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Podpowiadamy, co ugotować na święta, jak udekorować dom, a także przedstawiamy gotowy plan świątecznych przygotowań krok po kroku!

Kiedy jest Boże Narodzenie?

Boże Narodzenie obchodzimy 25 i 26 grudnia, ale świętowanie zaczynamy już dzień wcześniej uroczystą kolacją. To oczywiście Wigilia, podczas której wypatrujemy pierwszej gwiazdki i wraz z bliskimi zasiadamy do wieczerzy, a później rozpakowujemy przyniesione przez Mikołaja, Gwiazdora, Dziadka Mroza czy Dzieciątko (w zależności od regionu Polski) prezenty.

Przeczytaj też: Jak przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?

Po Wigilii mamy jeszcze dwa dni wolne od pracy, które w tym roku wypadają w niedzielę i poniedziałek.

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia to jedna z niewielu okazji w roku, gdzie możemy naprawdę wyjątkowo udekorować stół, aby po królewsku ugościć bliskich. Podstawą powinien być biały obrus, a na nim odświętna zastawa. Warto pamiętać o tym, aby dobrze wyczyścić sztućce, szklanki, talerze, miseczki i kieliszki. Nie zapomnij także o świecach i sianku pod obrusem.

Do dekoracji stołu można wykorzystać świąteczny wieniec. Najłatwiej jest kupić gotową podstawę z prawdziwego albo sztucznego świerku i klejem na gorąco przykleić wybrane ozdoby (np. bombki, suszone pomarańcze czy laski cynamonu). Na koniec zawiąż na nim kokardę ze wstążki w wybranym kolorze. Aby wieniec był jeszcze piękniejszy, możesz go opleść lampkami LED albo na środku postawić dużą świecę.

Jeśli szukasz prostszej propozycji, to włóż po prostu do wazonu gałązki świerku i ostrokrzewu, a serwetkę dla każdego gościa zwiń w rulon i przyczep do niej sznurkiem gałązkę odciętą z choinki.

Jak zrobić stroik na Boże Narodzenie?

Ozdobą domu na Boże Narodzenie może być także stroik. Mamy dla Ciebie trzy różne propozycje stroików w zależności od tego, który styl najbardziej Ci się podoba.

 1. Stroik rustykalny. Do plastra drewna klejem na gorąco przyklej gałązki świerku. Na środku zostaw wolne miejsce i w nim umieść świecę. Następnie do świerku przyklej szyszki, laski cynamonu i gałązki pomarańczy.
 2. Stroik glamour. Do małej drewnianej skrzynki włóż dużą świecę. Pozostałe miejsce wypełnij sztucznymi kwiatami (np. białymi różami) oraz białymi i srebrnymi bombkami.
 3. Stroik skandynawski. Do kilku białych świec różnej wielkości przywiąż sznurkiem laski cynamonu, drewniane ozdoby oraz gałązki świerku przyprószone sztucznym śniegiem. Następnie połóż je na plastrze drewna. Dodatkowo na stoliku możesz umieścić lampki LED.

Co ugotować na Święta Bożego Narodzenia?

Każdy region Polski ma charakterystyczne dla siebie potrawy świąteczne i wigilijne. Jest jednak kilka uniwersalnych propozycji, które są niezwykle lubiane i powinny znaleźć się na każdym tradycyjnym stole. Przy potrawach znajdziesz kwoty, które trzeba w tym roku wydać, aby przygotować dane danie dla 10 osób.

 • Barszcz czerwony – 15 zł
 • Uszka z grzybami – 50 zł
 • Karp smażony – 40 zł
 • Ryba po grecku – 30 zł
 • Śledzie w occie – 25 zł
 • Kutia – 20 zł
 • Kompot z suszu – 10 zł
 • Szynka pieczona – 60 zł
 • Purée ziemniaczane – 10 zł
 • Kapusta zasmażana – 15 zł
 • Buraczki – 10 zł

Nie uwzględniając więc deserów, na Wigilię i pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia na zakupy spożywcze dla 10-osobowej rodziny trzeba wydać 360 zł.

Ciasta na Boże Narodzenie – 5 propozycji

Przejdźmy zatem do deserów. Jeśli masz talent cukierniczy, to dużo bardziej opłaca się ciasta zrobić w domu. Te kupione w cukierni będą dużo droższe.

Za składniki na najpopularniejsze ciasta (duża blaszka) na Święta Bożego Narodzenia zapłacisz:

 • makowiec z bakaliami oblany lukrem – 40 zł,
 • sernik królewski z kratką – 35 zł,
 • piernik z powidłami śliwkowymi – 30 zł,
 • tort orzechowy – 50 zł,
 • beza Pavlova z kremem śmietanowym i owocami – 30 zł.

Sałatki na Boże Narodzenie – 6 propozycji

Boże Narodzenie nie może również się obyć bez pysznych sałatek. Przygotowaliśmy kilka propozycji wraz z informacją, ile będą kosztowały składniki, niezbędne do ich wykonania:

 • sałatka śledziowa z ziemniakami i burakami – 15 zł,
 • tradycyjna sałatka jarzynowa – 20 zł,
 • sałatka gyros – 25 zł,
 • sałatka ryżowa z szynką, ananasem i selerem konserwowym – 20 zł,
 • sałatka z makaronem i brokułami – 15 zł,
 • sałatka z kapustą pekińską, tuńczykiem, ogórkiem i cebulą – 10 zł.

Świąteczne przygotowania krok po kroku

Zanim będziesz życzyć swoim gościom „Wesołych Świąt Bożego Narodzenia”, zapoznaj się z naszym planem przygotowań, który pozwoli Ci lepiej zaplanować pozostały czas do świąt, o niczym nie zapomnieć, a jednocześnie nie stresować się nadmiarem obowiązków, które trzeba wykonać na ostatnią chwilę. Zaczynamy!

Cztery tygodnie przed Wigilią

 1. Zrób listę prezentów.
 2. Kup i wypisz kartki na Boże Narodzenie.
 3. Umów siebie i członków najbliższej rodziny do fryzjera lub do kosmetyczki.
 4. Ustal świąteczny budżet.
 5. Dojdź do porozumienia z bliskimi, u kogo spędzacie, które dni świąt.

Trzy tygodnie przed Wigilią

 1. Ustal świąteczne menu.
 2. Podziel się obowiązkami z rodziną i ustalcie, kto co przygotuje do jedzenia.
 3. Kup prezenty dla bliskich.
 4. Kup akcesoria do pakowania prezentów (papier, wstążki, torebki, taśma klejąca).
 5. Przejrzyj dekoracje świąteczne i zdecyduj, czy coś trzeba dokupić. Jeśli tak, to wybierz się na zakupy albo złóż zamówienie internetowe.

Dwa tygodnie przed Wigilią

 1. Wyślij życzenia świąteczne na Boże Narodzenie tradycyjną pocztą.
 2. Ustal harmonogram porządków i porozmawiaj z domownikami, kto czym może się zająć.
 3. Zrób pierwsze zakupy spożywcze produktów, które się nie psują (np. mak, bakalie, mąka, cukier itp.).
 4. Upiecz pierniczki (może być to świetna zabawa wspólnie z dziećmi).
 5. Przygotuj zastawę stołową – umyj i wyczyść.
 6. Wykonaj stroik na stół lub wieniec na drzwi.
 7. Zrób coś dla siebie – przeczytaj świąteczną powieść albo obejrzyj bożonarodzeniowy film.

Tydzień przed Wigilią

 1. Kup choinkę i ubierz ją wraz z domownikami.
 2. Zastanów się, co ubierzecie na święta i odpowiednio wcześniej wypierz i uprasuj ubrania.
 3. Wykonaj świąteczne porządki.
 4. Zapakuj prezenty.
 5. Kup pozostałe produkty spożywcze.
 6. Ulep pierogi, bo je można zamrozić.

Dzień przed Wigilią

 1. Przygotuj bożonarodzeniowe potrawy.
 2. Udekoruj stół.
 3. Kup artykuły, które muszą być świeże (np. ryby, mięso, warzywa, owoce).
 4. Odśwież mieszkanie (zetrzyj kurz, odłóż przedmioty na miejsce, posprzątaj w kuchni i łazience).
 5. Wyślij elektroniczne życzenia na Boże Narodzenie. Możesz również umieścić zbiorczy post dla znajomych w mediach społecznościowych.
 6. Zrelaksuj się i zrób to, co lubisz.

W dzień Wigilii

 1. Nakryj do stołu.
 2. Podgrzej wszystkie potrawy i nałóż je na półmiski.
 3. Prezenty umieść pod choinką.
 4. Włącz kolędy albo świąteczną muzykę.
 5. Sprawdź, czy nie trzeba przygotować awaryjnego ubrania (np. dla dzieci).
 6. Poczekaj na gości i ciesz się świąteczną atmosferą!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Administratorem danych osobowych jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa, tel. 22 460 03 00, info@aasapolska.pl. Administrator wyznaczył Inspektora Ochrony Danych, z którym można kontaktować się pod adresem iod@aasapolska.pl Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej.

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 9000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 60 miesięcy wynosi 35,79%. Rata miesięczna od 302,03 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 8962,86 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 4912,86 zł, prowizja 4050 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 17962,86 zł. Stan na dzień 18.07. 2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                                                                                                                                                

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 60 miesięcy wynosi 35,79%. Rata miesięczna od 258,41 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7668,17 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 4203,17 zł, prowizja 3465 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 15368,17 zł. Stan na dzień 18.07.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 1400 zł.      

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.