Święta Bożego Narodzenia - jak się przygotować?
Święta Bożego Narodzenia już za niecały miesiąc, więc najwyższy czas, aby rozpocząć przygotowania! Jeśli co roku w Wigilię budzisz się i zamiast myśleć o wspaniałym, rodzinnym czasie, który przed Tobą, analizujesz, co jeszcze musisz zrobić, to teraz może być inaczej. Przygotuj się wraz z nami do świąt, aby jak najdłużej cieszyć się wyjątkowym klimatem, a pod koniec grudnia po prostu odpoczywać.
Trudno nie zgodzić się z tym, że Święta Bożego Narodzenia nie będą takie jak co roku. Prawdopodobnie trzeba będzie spędzić je w dużo mniejszym gronie, ograniczyć grudniowe wizyty w galeriach handlowych i wyjazdy, a jedzenie przygotowywać samemu lub zamówić je na wynos w restauracjach.
Mimo że pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele planów, to zastanów się, jak możesz wykorzystać zbliżający się czas do tego, aby nie spieszyć się, ale spędzić więcej czasu z najbliższymi i nacieszyć się domowym klimatem – gotowaniem, filmami świątecznymi i choinką.
No to zaczynamy bożonarodzeniowe przygotowania!
Miesiąc przed – prezenty świąteczne, kartki bożonarodzeniowe i ciasto na piernik
Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia warto zacząć od spisania listy prezentów świątecznych. Jeśli w rodzinie macie taki zwyczaj, że losujecie, kto komu kupuje podarunek, to warto to teraz zrobić. Jeżeli nie, to czas na miesiąc przed Gwiazdką warto wykorzystać na wypytanie, co kto chciałby dostać i przygotowanie listy. Jeśli prezenty trzeba zamówić przez internet, to złóż już teraz zamówienia. W przeciwnym razie mogą nie dotrzeć na czas.
Warto skorzystać także z tego, że galerie handlowe są już otwarte i wybrać się na zakupy po to, czego nie można zamówić online. Jeśli masz taką możliwość, to warto wykorzystać zaległy urlop i pójść do centrum handlowego w dzień roboczy przed południem. Wtedy unikniesz kolejek (pamiętaj, że sklepy mają ograniczony limit osób, które mogą w nich jednocześnie przebywać) i wszystko załatwisz szybciej. Nie zapomnij także o swoich przyjemnościach. Kiedy będziesz na zakupach, postaraj się znaleźć czas na wypicie świątecznej kawy, która jest aktualnie oferowana w kawiarniach. Taka o smaku piernika jest przepyszna!
Zwyczajem, który zanika, jest wysyłanie kartek świątecznych. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że z częścią rodziny możesz się w te święta nie spotkać, to warto wysłać im tradycyjne życzenia, napisane na papierze. Możesz kupić gotowe kartki albo przygotować je samodzielnie np. wspólnie z dziećmi. Pamiętaj, aby w najbliższych dniach je wysłać, bo przed samymi świętami poczta miewa spore opóźnienia.
Aby zaoszczędzić sobie późniejszej pracy, już teraz możesz przygotować ciasto na świąteczny piernik. Może ono kilka tygodni leżakować, a przed samą Wigilią Bożego Narodzenia wystarczy wstawić je do piekarnika.
Trzy tygodnie przed – pierniki świąteczne, pierwsze bożonarodzeniowe dekoracje
Już trzy tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia możesz przygotować pierniki świąteczne. W tradycyjnych przepisach z wykorzystaniem miodu zazwyczaj po upieczeniu wychodzą one bardzo twarde. Jeśli jednak przechowasz je w pudełku z dostępem powietrza, to zmiękną i na Wigilię będą idealne. Jeśli chcesz wykorzystać pierniki świąteczne w ramach ozdób na choinkę, to pamiętaj, aby przed pieczeniem zrobić w nich dziurki, przez które później przewleczesz nitkę.
W tym trudnym obecnie czasie warto jak najczęściej umilać sobie domowy czas. Dlatego już trzy tygodnie wcześniej warto wyciągnąć z piwnicy albo kupić pierwsze świąteczne dekoracje. Co to może być, skoro na choinkę jeszcze nie czas? Możesz kupić wieniec adwentowy, na komodzie rozłożyć lampki albo kupić świecę o zapachu choinki, jabłek z cynamonem czy grzanego wina.
Dwa tygodnie przed – uszka, gruntowne sprzątanie i choinka
Aby nie gotować wszystkiego przed Wigilią Bożego Narodzenia, warto teraz przygotować potrawy, które można zamrozić. Mogą to być uszka, krokiety lub pierogi z kapustą i grzybami. Jeśli nie zamierzasz przygotowywać dań garmażeryjnych samemu, to dwa tygodnie przed świętami warto zorientować się w ofercie lokalnej gastronomii i złożyć zamówienie. Dzięki temu oszczędzasz czas i wspierasz ulubione restauracje.
Ten tydzień możesz wykorzystać na gruntowne sprzątanie. Przez to przed Wigilią zostanie Ci tylko delikatne odświeżenie mieszkania. W ramach wielkich porządków warto wykonać obowiązki, które zazwyczaj odkładasz, czyli:
- umyć lodówkę, zmywarkę, pralkę i piekarnik,
- wytrzeć z kurzu szafy, drzwi i listwy przypodłogowe,
- wyprać tapicerkę kanapy,
- pozbyć się kamienia ze zlewu, wanny i prysznica,
- dokładnie odkurzyć i wyczyścić na mokro dywany,
- zrobić porządki w garderobie i pozbyć się nieużywanych ubrań,
- wyprać koce, dekoracyjne poszewki na poduszki i pościel,
- uporządkować szafki kuchenne (naczynia, przyprawy, inne produkty sypkie),
- umyć lustra,
- posegregować dokumenty,
- wyrzucić nieużywane kosmetyki.
Dwa tygodnie przed świętami warto już kupić choinkę. Dzięki temu do świąt pozostanie świeża, ale będzie wcześniej umilała świąteczne przygotowania. Gdy decydujesz się na żywy egzemplarz, to pamiętaj, aby po zakupie kilka dni trzymać ją na balkonie lub w garażu, aby dłużej zachować jej ładny wygląd. A gdy masz małe dzieci lub zwierzaki, to możesz kupić choinkę na pniu. Trudniej strącić z niej ozdoby.
Gdy najpiękniejsza choinka już wybrana, trzeba oczywiście ją udekorować. Pamiętaj, aby wcześniej przetrzeć z kurzu bombki, a stojak napełnić wodą. Zachęcamy, aby ubieranie choinki było prawdziwym rodzinnym wydarzeniem! Możecie ubrać się w świąteczne swetry, włączyć klimatyczną muzykę i popijając kakao z piankami, wieszać ozdoby.
Tydzień przed – zakupy spożywcze, pakowanie prezentów, pierwsze potrawy wigilijne
Sklepy spożywcze w dzień Wigilii, ale i jeden, dwa dni przed przeżywają prawdziwe oblężenie! Zaoszczędzisz sporo nerwów, jeśli na zakupy wybierzesz się tydzień przed świętami. Ryby możesz zamrozić, owoce i warzywa przechowywać w lodówce, aby dłużej były świeże, a z makiem, orzechami czy sypkimi produktami nic się nie stanie, jeśli do świąt poczekają w szafce. Pamiętaj o zrobieniu listy zakupów, aby o niczym nie zapomnieć!
Warto poświęcić jeden wieczór na pakowanie prezentów. Oczywiście możesz po prostu włożyć podarunki do toreb prezentowych, ale z pewnością obdarowanym będzie miło, jeśli dostaną pięknie opakowane rzeczy. Dodatkowo możesz je ozdobić suszoną pomarańczą, laską cukrową albo gałązką świerku.
Tydzień przed Wigilią zabierz się za przygotowanie pierwszych potraw świątecznych, które się nie zepsują, a tylko nabiorą głębszego smaku po spędzeniu kilku dni w lodówce.
Po pierwsze, przygotuj zakwas na barszcz czerwony wigilijny. Do dużego słoika włóż 1 kg pokrojonych buraków czerwonych, dodaj: 2l zimnej, przegotowanej wody, czubatą łyżkę soli, 5-6 ziaren ziela angielskiego, 4 liście laurowe, pół główki czosnku i kromkę chleba razowego. Wszystkie składniki muszą być przykryte wodą i odstać minimum 5 dni. Z tego zakwasu możesz dzień przed Wigilią przygotować barszcz, dodając więcej wody, włoszczyznę i suszone grzyby.
Święta Bożego Narodzenia nie mogą się również obyć bez śledzi po kaszubsku. To naprawdę łatwy przepis, który wywoła zachwyt wśród Twoich gości. 0,5 kg płatów śledziowych wypłucz w wodzie, dodaj 3 łyżki octu, dwie podsmażone cebule, przyprawy (pieprz, majeranek, liść laurowy i ziele angielskie), 2 posiekane suszone śliwki i 200 g koncentratu pomidorowego. Marynatę układaj naprzemiennie ze śledziami i wstaw słoik do lodówki.
Wcześniej możesz także przygotować kapustę z grochem. 150 g grochu ugotuj po poprzednim namoczeniu przez całą noc. Następnie kapustę kiszoną (400 g) odcedź na sitku i gotuj przez 20 minut. W międzyczasie na dużej patelni podsmaż cebulę i dodaj liść laurowy, ziele angielskie, kminek, sól i pieprz. Później dodaj do tego ugotowany groch i kapustę. Wymieszaj i gotowe!
Przed Wigilią – gotowanie, odświeżenie mieszkania i nakrycie stołu
Dzień lub dwa przed Wigilią zostały Ci ostatnie przygotowania. Odśwież mieszkanie, czyli zetrzyj kurz, umyj podłogi oraz łazienkę. Nakryj do stołu, wykorzystując do tego odświętną zastawę, wyprasowany obrus i świąteczne serwetki.
Przed samą Wigilią jest czas na upieczenie ciast (sernika, makowca czy orzechowca) albo na odebranie ich z cukierni.
Nie zapomnij o usmażeniu kupionego wcześniej karpia, zrobieniu barszczu z zakwasu, rozmrożeniu uszek i pierogów oraz przygotowaniu kompotu z suszu. Jak przygotować ten przez niektórych uwielbiany, a przez innych znienawidzony napój? Do 1 kg pokrojonych, suszonych owoców (jabłek, gruszek, śliwek, moreli) dolej 4l zimnej wody. Dodaj 6 łyżek cukru oraz dopraw cynamonem, goździkami, sokiem z cytryny i skórką pomarańczową. Gotuj przez 10 minut, a następnie odstaw na 2-3 godziny, aby owoce zmiękły.
Nie zapomnij o tym, aby przed przyjściem gości wywietrzyć mieszkanie z zapachów gotowania, zapalić nastrojowe świece, a prezenty umieścić pod choinką.
Święta Bożego Narodzenia – czas na relaks!
Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli Ci spędzić Święta Bożego Narodzenia spokojnie, rodzinnie i bez zbędnego pośpiechu. Co jednak robić, gdy mieszkanie posprzątane, a potrawy już wcześniej ugotowane? Warto wraz z rodziną zorganizować sobie maraton świątecznych filmów. Najpiękniejsze filmy świąteczne z nutą romantyzmu to „Love Actually” oraz „Holiday”. Dzieci z kolei obowiązkowo powinny obejrzeć film „Klaus”, dostępny na Netfliksie oraz nieśmiertelnego „Kevina samego w domu”.
Bożonarodzeniowy czas warto umilać sobie także grami planszowymi. Polecamy: „5 sekund”, „Dixit” albo „Wsiąść do pociągu”. Nie zapomnij oczywiście o chwilach przeznaczonych tylko dla siebie, które przy gorącej herbacie czy grzanym winie pozwolą Ci się zrelaksować i nabrać sił na kolejny, pracowity rok.