Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Choinka na święta – żywa czy sztuczna?

Choinka na święta – żywa czy sztuczna?

Gdy święta zbliżają się wielkimi krokami, czas poszukać choinki. Niektórzy z nas wybierają tylko choinki żywe, inni z kolei decydują się na te sztuczne. Co będzie lepszym rozwiązaniem?

Zarówno sztuczne, jak i żywe choinki na Boże Narodzenie mają swoje zalety i wady. Warto je poznać, jeśli chcemy podjąć dobrą decyzję i cieszyć się z ładnie udekorowanego drzewka przez całe święta.

Sztuczna choinka na Boże Narodzenie

Sztuczna choinka jest wyborem wielu osób, ponieważ raz zakupiona starcza nam na długi czas – niekiedy nawet do 10 lat w zależności od jakości jej wykonania. Zatem duże znaczenie ma tutaj argument kosztów – za choinkę sztuczną płacimy tylko jeden raz, a potem możemy używać ją przez lata.

Niewątpliwą zaletą choinek sztucznych jest też ich trwałość. Nie ma problemów z opadaniem igieł i regularnym sprzątaniem pod choinką. Zatem jeśli chcesz, aby drzewko prezentowało się w twoim salonie albo w innym pomieszczeniu na dłużej, to dobra propozycja.

W sklepach możemy znaleźć sztuczne choinki w wielu różnych wariantach – mogą być to choinki tradycyjne, przypominające świerk, ale i sosnę. Obecnie modne są również choinki sztuczne na pniu. W sprzedaży dostępne są też choinki białe, zielone, które zostały przyprószone śniegiem, choinki z szyszkami. Różnią się też wielkością, zatem możemy łatwo dopasować je do miejsca ustawienia.

Są też jednak minusy posiadania choinki sztucznej. Przede wszystkim choinka ta nie jest ekologiczna. Wprawdzie co roku chronimy jedno drzewko żywe przed wycięciem, ale choinki sztuczne powstają z tworzyw sztucznych, które są też szkodliwe dla środowiska naturalnego. Oprócz tego choinka sztuczna może nam się znudzić po jakimś czasie, więc nie będzie to tak duża oszczędność, jak nam się wydaje.

Żywa choinka na Boże Narodzenie

Druga propozycja to żywa choinka, którą możemy przechowywać w domu zwykle przez kilka tygodni – po tym czasie zaczyna tracić swoje igły i nie wygląda już tak ładnie. Choinki żywe są ładniejsze od sztucznych – wyglądają naturalnie i dodatkowo pięknie pachną igliwiem. Wobec tego takie drzewko nada świętom wyjątkowy klimat.

Choinka żywa jest też tańsza od sztucznej, niemniej jednak wydatek musimy ponawiać co roku. Możemy jednak zawsze wybrać nieco inne drzewko, które będzie mogło zagościć w naszym domu.

Żywe choinki są też bardziej przyjazne dla środowiska – chociaż drzewko jest wycinane, to jednak szybko się rozkłada, więc nie zostawia po sobie śmieci. To duża zaleta, biorąc pod uwagę fakt, że drzewka z tworzyw zwykle nie są możliwe do całkowitego przetworzenia.

Podsumowując, każda choinka ma swoje zalety – zarówno ta sztuczna, jak i ta żywa. Jeśli nie wiemy, co wybrać i nie mamy jeszcze żadnego drzewka, na początku warto wypróbować choinkę żywą, jeśli jeszcze nigdy nie mieliśmy jej w domu. Być może właśnie żywe drzewko bardziej przypadnie nam do gustu i będzie mogło zagościć w domu także następnego roku? Jeśli jednak nie spełni naszych oczekiwań, będziemy mogli wybrać dla siebie drzewko sztuczne, które będzie wygodniejsze w utrzymaniu.

Ten wpis znajduje się w kategorii