Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Ciepłe okna – jak wybrać te najlepsze?

Ciepłe okna – jak wybrać te najlepsze?

Odpowiednie okna pozwalają nam na zmniejszenie przeciągów oraz oszczędzają energię cieplną. W sprzedaży znajdziemy mnóstwo typów stolarki okiennej, ale jak wybrać takie okna, które będą ciepłe?

Czasy nieszczelnych i niszczących się okien z drewna już dawno minęły. Kiedyś były jedynym rozwiązaniem, ale teraz do dyspozycji mamy już znacznie lepsze produkty, które są w stanie zapewnić lepszy komfort cieplny w ciągu chłodniejszych miesięcy.

Coraz częściej zwracamy też uwagę na kwestie energooszczędności w domach jednorodzinnych i innych budynkach. Stosowanie materiałów i wyposażenia pozwalającego na obniżenie zużycia energii oznacza większe oszczędności dla naszego portfela, a także mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Zatem ciepłe okna mogą być bardzo dobrą inwestycją.

PCV, a może drewno?

Okna produkuje się obecnie z kilku rodzajów materiałów. Najbardziej popularne z nich to okna PCV, które określane są też jako plastikowe. Do ich wykonania służy polichlorek winylu, który jest wytrzymały, odporny na czynniki pogodowe, nie wymaga również konserwacji. Okna PCV są szczelne i ciepłe. Mają też jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie są przystępne cenowo, dlatego są kupowane tak chętnie.

Do wyboru mamy też inne materiały, na przykład drewno oraz aluminium. Okna drewniane również są bardzo ciepłe, a przy tym naturalne i dzięki temu wspierają cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Rzadziej dochodzi wtedy do zawilgocenia budynków, a tym samym do rozwoju pleśni na ścianach. Drewno wymaga jednak konserwacji, gdy jest wystawione na działanie czynników atmosferycznych. Wtedy rozwiązaniem jest wybranie okien drewniano-aluminiowych, które z zewnątrz wykończone są ochronnym aluminium. Okna tego rodzaju są wytrzymałe i ciepłe – stosuje się je nawet w budownictwie pasywnym. Są jednak kilkukrotnie droższe od okien PCV.

Jak rozpoznać ciepłe okno?

Jednak o tym, czy okno jest ciepłe, nie decydują tylko materiały, z którego jest wykonane, ale też jego konstrukcja, między innymi liczba komór, liczba pakietów szybowych, gazy zastosowane pomiędzy szybami, uszczelki.

Jeśli chcemy wybrać okna, które będą ciepłe, powinniśmy patrzeć na współczynnik UV, który określa przenikanie ciepła przez okno. Im jest on wyższy, tym okno słabiej izoluje, dlatego powinniśmy poszukiwać okien z jak najniższym współczynnikiem UV. Zwrócimy też uwagę, czy mamy do czynienia właśnie z UV, a nie ze współczynnikiem dla skrzydła okiennego czy ościeżnicy, które mają inne parametry.

Nie możemy zapominać też o tym, że ciepłe okna to takie okna, które są prawidłowo zamontowane. Wobec tego powinniśmy wybrać stolarkę, która będzie oferowana wraz z fachowym montażem. Wtedy specjaliści w tej dziedzinie będą mogli wmontować okna z zachowaniem zasad termoizolacji, aby nie powstały wokół nich miejsca nadmiernie zimne – mostki cieplne.

Podsumowując, jeśli chcemy wybrać ciepłe okna, warto poświęcić więcej czasu na zapoznanie się z różnymi propozycjami producentów. Patrzmy jednak bezpośrednio na parametry techniczne – to one powiedzą nam prawdę o danej konstrukcji.

Ten wpis znajduje się w kategorii