Czy oszczędzać na kupnie oleju silnikowego?
3 min czytaniaOlej silnikowy jest bardzo ważnym elementem dla sprawnego działania silnika i wszystkich jego podzespołów. Wymieniać należy go regularnie, gdyż tylko wówczas nasz samochód będzie sprawny. Silnik to dusza samochodu, dlatego też tak ważny jest dobór odpowiedniego oleju. Niektórzy chcą oszczędzać na zakupie oleju, ale czy naprawdę warto?
Każdy chce mieć sprawny i bezawaryjny samochód, ale to czy rzeczywiście taki będzie, zależy w dużej mierze od tego, jak się nim zaopiekujemy. Przede wszystkim pomóc każdemu pojazdowi możemy tylko wówczas, gdy regularnie wymieniamy wszystkie łatwo zużywające się elementy. Wśród nich jest również olej silnikowy.
Wybór odpowiedniego oleju silnikowego
Dzisiaj dobór odpowiedniego oleju silnikowego nie jest już problemem. Mamy bowiem nie tylko bardzo dużo różnych producentów oleju, ale także poprzez strony internetowe możemy z powodzeniem dopasować olej do modelu naszego samochodu. Po podaniu odpowiednich danych z dowodu rejestracyjnego system wyszuka dla nas nazwy rekomendowanych dla konkretnego silnika olejów.
Jest to bardzo łatwy sposób na dopasowanie oleju do naszego samochodu, gdy nie wiemy, jaki był wcześniej używany. Zazwyczaj jednak po wymianie oleju w warsztacie samochodowym, taką informację osoba przeprowadzająca wymianę, umieszcza pod maską pojazdu. Podczas wymiany oleju należy również zwrócić uwagę na wiek naszego samochodu.
Okazuje się bowiem, że nie wszystkie rodzaje oleju nadają się do konkretnych samochodów. Przede wszystkim w starszych modelach aut nie można używać olejów silnikowych o rzadkiej konsystencji, gdyż nie są one do tego rodzaju smarowania przystosowane.
Z kolei w nowych silnikach nie można stosować olejów mineralnych, gdyż mają one najgęstszą konsystencję. Podczas wyboru oleju silnikowego możemy kierować się także typem paliwa używanego w naszym samochodzie, gdyż znaleźć możemy oleje dedykowane do silników benzynowych, silników diesel oraz tych na gaz.
Tańszy czy droższy olej silnikowy?
To, jaki olej zastosujemy w naszym samochodzie, zależy w dużej mierze od stanu silnika. Jeżeli nie ma w nim żadnych wycieków ani przedmuchów, to warto zainwestować w droższy olej, gdyż przedłuży to z pewnością żywotność silnika. Samochody, które mają już bardzo duży przebieg, wymagają zastosowania oleju, który ma za zadanie uszczelnić silnik, który po takim czasie ma już pewnie jakieś mniejsze lub większe wycieki.
Wówczas również warto postawić na dobry jakościowo, droższy olej, który odpowiednio spełni swoje zadanie. Nie musi to być także od razu olej mineralny, gdyż paradoksalnie może spowodować on więcej szkody niż pożytku np. przez swoją gęstość będzie szybciej zużywał części silnika.
Droższe oleje warto również stosować w przypadku silników diesla, gdyż te z pompo-wtryskiwaczami szybciej się zapychają, dlatego też silnik musi być dobrze naoliwiony, aby pracował płynnie. Także starsze silniki na gaz wymagają zastosowania dobrego oleju. Koniec końcu na olejach silnikowych nie należy oszczędzać, jeżeli zależy nam na żywotności naszego samochodu i dobrej pracy silnika w każdych warunkach.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej