Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie?

Jak dobrać odpowiednie ubezpieczenie?

Dzięki ubezpieczeniom jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed skutkami nieprzewidzianych sytuacji. Do dyspozycji mamy wiele ofert ubezpieczeń, które dają nam węższą lub szerszą ochronę. Jak wybrać najlepszą polisę?

Ubezpieczenia możemy podzielić na te dobrowolne i obowiązkowe. Głównym ubezpieczeniem obowiązkowym, które płaci większość z nas, jest ubezpieczenie OC samochodu. Oprócz tego wśród obowiązkowych ubezpieczeń wyróżniamy ubezpieczenia OC grup zawodowych, ubezpieczenie OC rolników i budynków rolniczych.

Wśród dobrowolnych ubezpieczeń znajdują się między innymi:

• ubezpieczenie domu lub mieszkania

• ubezpieczenie komunikacyjne AC

• ubezpieczenie na życie

• ubezpieczenie turystyczne

Ubezpieczenia dobrowolne kosztują i wielu z nas uznaje je jako niepotrzebny wydatek. Musimy jednak pamiętać o tym, że dzięki nim jesteśmy w stanie znacznie zmniejszyć ryzyko w razie nieprzewidzianych sytuacji, których skutki mogą nas sporo kosztować.

Jakie ubezpieczenia warto mieć?

Koszty ubezpieczenia siebie, swoich bliskich i mienia nie są wyjątkowo wysokie. Często kojarzymy ubezpieczenia ze sporymi kosztami, ale tak naprawdę podstawowa ochrona nie jest droga. Naturalnie, im większa kwota ubezpieczenia, tym na szerszą ochronę możemy liczyć, niemniej jednak możemy także wykupić tańsza opcję i zyskać dobre zabezpieczenie.

Wśród dodatkowych ubezpieczeń, które warto mieć, zdecydowanie na uwagę zasługują ubezpieczenia na życie oraz mieszkania lub domu.

Dzięki ubezpieczeniu na życie zabezpieczamy nie tylko siebie, ale również swoich bliskich. Możemy otrzymać odszkodowanie w sytuacji, gdy będziemy ofiarą wypadku, zachorujemy. W przypadku śmierci osoby ubezpieczonej jego bliscy, którzy są uprawnieni, otrzymają odszkodowanie.

Z kolei ubezpieczenie mieszkania lub domu pozwoli nam na ochronę naszego mienia. Dzięki takiej polisie możemy otrzymać odszkodowanie wtedy, gdy zaleje nas sąsiad z góry, wydarzy się pożar, wybuch gazu, gdy zostaniemy okradzeni, a to tylko kilka zdarzeń.

O czym pamiętać przy doborze ubezpieczenia?

• należy dokładnie zapoznać się z różnymi ofertami, aby znaleźć dla siebie najlepszą ofertę – można w tym celu skorzystać także z pomocy agentów ubezpieczeniowych

• należy zapoznać się z wszystkimi dokumentami, w tym OWU – ogólnymi warunkami ubezpieczenia, w których znajdziemy informacje o tym, co dokładnie podlega ochronie, a także o włączeniach z ubezpieczenia, czyli zdarzeniach, które nie spowodują wypłaty odszkodowania

• polisę ubezpieczeniową warto opłacić w jednej racie – podział składek na wiele rat powoduje, że jest ona ogólnie droższa

• gdy kończy nam się ochrona ubezpieczeniowa w jednym towarzystwie, warto zapoznać się z innymi propozycjami, ponieważ możemy znaleźć często bardziej atrakcyjne oferty

Podsumowując, polisy ubezpieczeniowe to korzystny wybór dla każdego z nas. Te dobrowolne nie są bardzo kosztowne – zapłacimy za nie od około 50 do 200 złotych rocznie. Z informacjami na temat polis możemy zapoznać się już teraz na stronach internetowych ubezpieczycieli. Możemy również uzyskać je u agenta ubezpieczeniowego.

Ten wpis znajduje się w kategorii