Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak podwyższyć zysk z lokaty bankowej?

Jak podwyższyć zysk z lokaty bankowej?

Lokaty bankowe nie są obecnie zbyt dobrze oprocentowane. Ma to związek z niskimi stopami procentowymi, które powodują też, że tak dużo nie płacimy za pożyczki i kredyty. Czy możemy jednak w jakiś sposób podwyższyć zysk z lokaty?

Są jedną z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych metod płatności. Lokaty bankowe, ponieważ to właśnie o nich mowa, są bardzo chętnie wybierane, chociaż nie gwarantują nam tak wysokich zysków.

Nie musimy jednak obawiać się, że lokata bankowa będzie dla nas ryzykowna

– kwota jest gwarantowana do równowartości 100 tysięcy euro w jednym banku przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nie musimy też robić z lokatą niczego w trakcie jej trwania – po prostu umieszczamy na niej pieniądze i czekamy do końca terminu, aby potem odebrać wpłaconą kwotę wraz z odsetkami.

Gdzie po najlepiej oprocentowaną lokatę?

Obecnie oprocentowanie lokat bankowych oscyluje wokoło 2-3%, ale wiele banków ma też jeszcze niżej oprocentowane propozycje dla swoich klientów. Gdy chcemy zarabiać na lokatach, musimy wiedzieć, gdzie je zakładać.

Jeśli chodzi o lokaty, zdecydowanie warto być nowym klientem, ponieważ to właśnie wtedy możemy zyskać najwięcej. Bankom zależy na przyciąganiu nowych klientów z ich pieniędzmi, dlatego oferują im lepsze warunki niż stałym klientom. Możemy wtedy liczyć na najwyższe oprocentowanie, ale należy też uważać na parę spraw.

Ponadto dobrze oprocentowane lokaty dotyczą wyższych sum

– jeśli zdeponujemy w banku kilkaset tysięcy złotych, wtedy może on zaproponować nam lepszy zysk z naszej lokaty. Oczywiście, dotyczy to tylko niewielu osób, więc najczęściej musimy zadowolić się tylko tym podstawowym oprocentowaniem.

Jak wybrać dobrą lokatę na wysoki procent?

Gdy chcemy wybrać dobrą lokatę, powinniśmy poświęcić więcej czasu na sprawdzenie różnych propozycji. W tym celu możemy również zapoznać się z dostępnymi w sieci różnymi porównywarkami lokat i na tej podstawie znaleźć taką, która będzie dla nas korzystna. Warto też śledzić promocje organizowane przez banki – o tym poinformują nas również reklamy.

Zatem powinniśmy poszukiwać takich lokat bankowych, które pozwalają na uzyskanie większych odsetek – im wyższe oprocentowanie tym lepiej. Musimy jednak pamiętać o tym, że od oszczędzonej w ten sposób kwoty zostanie także odliczony podatek Belki, który wynosi 19%. Warto więc wcześniej obliczyć, ile będziemy mogli zyskać na konkretnych lokatach.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

W przypadku lokat dla nowych klientów oferowanych przez banki musimy też sprawdzić, z jakimi ograniczeniami są one związane. Najczęściej jest tak, że możemy wpłacić tylko określoną sumę, niezbyt wysoką, na dość krótki czas, na przykład 3-6 miesięcy. W rezultacie nasze zyski nie będą aż tak duże.

Warto też sprawdzić, kiedy prowadzona jest kapitalizacja, czyli naliczenie odsetek.

Najlepiej, aby była ona prowadzona jak najczęściej – wtedy odsetki doliczane są do naszej kwoty i podczas następnej kapitalizacji jest ona już wyższa.

Na koniec warto też pamiętać o tym, żeby uważać na różne oferty powiązane, na przykład konieczność założenia konta bankowego wraz z lokatą. Gdy konto to będzie płatne, a my nie będziemy z niego korzystali, tak naprawdę może ono pochłonąć nasze oszczędności z lokaty.

Ten wpis znajduje się w kategorii