Jak prowadzić dom zgodnie z zero waste?
W twoim domu często wyrzuca się dużo rzeczy, które zepsuły się lub nie były potrzebne? Każda z nich często pakowana jest w tworzywo sztuczne, które trafia także do kosza. Możemy jednak temu zapobiegać, prowadząc dom zero waste. Czym dokładnie jest zero waste i jak możemy także skorzystać z tej nowej metody prowadzenia domu?
Żyjemy w świecie, w którym konsumpcja ma bardzo duże znaczenie. Na półkach sklepowych możemy znaleźć wiele różnych produktów, które po utracie ważności lądują w śmieciach. Wiele z nich pakowanych jest także w indywidualne opakowania z tworzyw sztucznych, które również wyrzucamy od razu po zużyciu. Dobrym przykładem są zwykłe foliowe siateczki – korzystamy z nich zwykle kilka minut, a czas ich rozkładu to kilkaset lat!
Śmieciowy problem
Ziemia tonie w śmieciach – są one składowane na wysypiskach, a także zbierają się na oceanach i morzach, tworząc wysypy wielkości dużych państw. Szczególnym zagrożeniem są tworzywa sztuczne, które produkujemy w dużych ilościach.
Szacuje się, że na świecie każdego roku produkuje się ponad 2 miliony ton śmieci. Z tak dużej ilości odpadków jesteśmy w stanie odzyskać tylko 14% tworzyw sztucznych, podczas gdy poziom odzysku metali to nawet 98%, a papieru to 56%. Wobec tego ekolodzy już nie przestrzegają, ale alarmują, że zużycie tworzyw sztucznych musi się zmniejszyć. To właśnie jeden z postulatów filozofii zero waste.
Zero waste, czyli dom bez śmieci
Głównym postulatem filozofii zero waste jest brak śmieci. Osoby prowadzące dom zero waste tak gospodarują, aby nie produkować zbyt dużo śmieci. Jedna z pionierek tego ruchu Bea Johnson twierdzi, że razem z rodziną wytwarza tylko jeden słoik śmieci rocznie. Oczywiście, to skrajny przykład, ale musimy pamiętać o tym, że wcale nie musimy ograniczać się tak bardzo, aby prowadzić bardziej ekologiczny dom.
Najważniejsze to maksymalne wyeliminowanie tworzyw sztucznych z naszego otoczenia. To nie tylko zdrowsze dla środowiska naturalnego, ale również tańsze dla nas – za reklamówki foliowe najczęściej musimy płacić z własnej kieszeni.
Podstawowe zasady prowadzenia domu zero waste:
• na każde zakupy zabieraj ze sobą materiałowe torby, aby nie brać kupować foliowych reklamówek
• nie używaj foliowych woreczków podczas pakowania warzyw, owoców czy innych produktów – możesz położyć je luzem w koszyku albo zabrać własne woreczki tkaninowe z domu lub pojemniki wielorazowego użytku
• pij wodę z kranu i nie kupuj wody butelkowanej – wbrew pozorom woda z wodociągów nie jest tak niebezpieczna, gdy jednak masz wątpliwości, kup filtr przelewowy, który usunie większość zanieczyszczeń
• do wody stosuj wielorazową butelkę szklaną albo metalową, do kawy i herbaty, którą chcesz zabrać ze sobą, kup kubek termiczny
• korzystaj z posiadanych już przez siebie plastikowych pojemników i słoików do przechowywania
• przy zakupach wybieraj produkty z jak najmniejszą ilością tworzyw sztucznych, na przykład zamiast plastikowych podkładek wybierz te wykonane z traw, zamiast plastikowej szczoteczki do zębów kup taką z drewnianą rączką