Jak skutecznie leczyć przeziębienie?

Przeziębiamy się najczęściej w okresie jesiennym i zimowym, ale choroba może dopaść nas również w inne pory roku. Jeśli również nie czujesz się zbyt dobrze, sprawdź z nami tanie i skutecznie sposoby walki z infekcją!
Często mówi się, że nieleczone przeziębienie trwa przez tydzień, a leczone przez 7 dni. Rzeczywiście, gdy już się przeziębimy, w ciągu jednego dnia nie pozbędziemy się choroby. Są jednak sposoby na to, aby złagodzić nieprzyjemne objawy oraz żeby zapobiegać zachorowaniu. O czym powinniśmy pamiętać?
Zacznij działać od razu
Jeśli czujesz, że niedługo może zacząć się przeziębienie – drapie cię w gardle, masz uczucie rozbicia albo zmęczenia, warto już wtedy rozpocząć działanie. Im szybciej zaczniemy kurację, tym łatwiej będzie nam z niej wyjść.
Jak jednak rozpocząć kurację, aby nie kosztowała nas majątku? W aptekach znajdziemy wiele środków, które mają pomagać w niwelowaniu objawów przeziębienia, między innymi to różne tabletki czy saszetki do rozpuszczania w wodzie. Nie są jednak zbyt tanie – za 6 czy 8 saszetek na 3-4 dni zapłacimy nawet 20 czy 30 złotych. Można jednak leczyć się taniej.
Wybierz tańsze leki
Gdy przyjrzymy się składom popularnych produktów na przeziębienie, zauważymy, że znajduje się w nich zwykle kilka składników aktywnych. Pierwszym z nich na ogół jest witamina C, drugim lek przeciwgorączkowy i przeciwzapalny, na przykład paracetamol, trzecim z kolei lek, który powoduje zahamowanie kataru.
W świetle ostatnich badań witamina C nie skraca czasu trwania przeziębienia. Zatem stosowanie nawet wysokich dawek nie sprawi, że poczujemy się lepiej w krótkim czasie. Witaminę C najlepiej dostarczać do organizmu cały czas, co robimy z warzywami, owocami i innymi produktami. Możemy też stosować ją profilaktycznie w okresie przeziębień i grypy.
Jeśli przeziębieniu towarzyszy gorączka, która wynosi około 38 stopni i więcej, możemy ją obniżać. Wtedy możemy zastosować paracetamol albo inny lek o podobnych właściwościach. W aptekach możemy też znaleźć leki niwelujące katar – są dostępne w tabletkach i w sprayu bezpośrednio do aplikacji do nosa. Warto sprawdzić ceny powyższych leków, ponieważ często kupione osobno wychodzą taniej i starczają na dłużej niż gotowe mieszanki.
Lecz się domowymi sposobami
Możemy również wybrać leczenie domowymi sposobami, które również są skuteczne. Warto wskazać między innymi na rozgrzewające herbaty, na przykład z cytryną, sokiem malinowym czy herbatę imbirową. Możemy też stosować syrop z cebuli, który również pomaga wielu osobom.
Pomaga również ciepły prysznic, balsamy z olejkami eterycznymi pomagającymi w pozbyciu się kataru, możemy też stosować olejki eteryczne w nawilżaczach powietrza.
Jak zapobiegać przeziębieniom?
• pamiętaj o zdrowej diecie dostarczającej witaminy i minerały
• uprawiaj sporty i hartuj swój organizm
• unikaj dużych skupisk ludzi w okresie zwiększonej zachorowalności
• często myj ręce i zawsze myj ręce po przyjściu do domu
• gdy jest smog, stosuj maseczkę, ponieważ zanieczyszczone powietrze także przyczynia się do powstawania chorób układu oddechowego – kataru, kaszlu