Jak wybrać odpowiednią pościel do sypialni?
3 min czytaniaMiękka, wygodna, przytulna, która wprowadzi cię w senny nastrój – odpowiednia pościel do sypialni może być trudna w znalezieniu, chociaż w sklepach mamy przed sobą wiele różnych tekstyliów. Na co warto się zdecydować?
Spis treści
Pościel jest jednym z tych elementów sypialni, który warto wybrać pod kątem jakości – wraz z dobrą kołdrą i materacem będzie tworzyła perfekcyjne miejsce do wypoczynku. Aby znaleźć odpowiedni komplet, pod uwagę warto wziąć nie tylko jego estetykę i wymiary, ale również jakość wykonania oraz zastosowany materiał.
Dobra pościel – nie tylko z bawełny
Najlepszym materiałem pościelowym jest bawełna. Jest przyjazna dla skóry, przyjemna w dotyku, łatwo się pierze, a także jest wytrzymała. Nic więc dziwnego, że w sklepach możemy znaleźć dzisiaj głównie pościele bawełniane.
Bawełna na pościel może być gładka i mieć splot płócienny, ale również możemy wybrać bawełnę satynową, czyli mającą dyskretny połysk. Do wyboru mamy też korę, która ma gofrowaną strukturę i nie wymaga prasowania, a także pościele z dekoracyjnymi przeszyciami.
Jednak nie tylko bawełna będzie dobrym wyborem do sypialni
– warto także wziąć pod uwagę len. To jeden z tych materiałów, które przeżywają wielki powrót po długim czasie nieobecności w naszych domach. Wygnieciony, miękki len jest bardzo komfortowy, dobrze trzyma ciepło i przepuszcza powietrze, a także jest trwały i wytrzymały – z każdym praniem pościel lniana będzie jeszcze ładniejsza i bardziej miękka.
W sklepach możemy znaleźć również pościele wykonane z wiskozy albo rayonu.
To materiały powstające z celulozy, dlatego mają naturalne pochodzenie. Są najczęściej nieco elastyczne, gładkie i przyjemne w dotyku, a także przepuszczają powietrze.
Jakich materiałów należy się wystrzegać?
Są też takie materiały, których powinniśmy unikać przy zakupie pościeli. Główny z nich to poliester, czyli tworzywo sztuczne. Wprawdzie pościele wykonane z poliestru są niedrogie i komplet możemy kupić w cenie nawet około 20 złotych, to jednak nie są one rekomendowane.
Materiały poliestrowe nie przepuszczają dobrze powietrza i szybko się niszczą, dlatego nawet po paru praniach pościel może wyglądać nieładnie. Także powinniśmy uważać na pościel z mieszanek poliestru i innych tkanin – w przypadku większego udziału tego tworzywa sztucznego warto poszukać innego kompletu, z bardziej naturalnym składem.
Z poliestru wykonuje się zarówno pościele o splocie płóciennym, jak i satynowe – warto więc przed zakupem sprawdzić skład materiału.
O czym jeszcze warto pamiętać?
• pościel powinna pasować kolorystycznie do sypialni i jej dekoracji
• najlepiej mieć na zmianę przynajmniej dwie poszwy na kołdry i więcej poszewek na poduszki, ponieważ to one brudzą się najszybciej
• pościel powinna mieć napy, zamek albo troczki, aby utrzymać w środku kołdrę
• hafty i inne dekoracje mogą przeszkadzać w trakcie nocy – mogą drapać, a nawet podrażniać skórę
• pościel powinna być dopasowana do kołdry – możemy też kupić nieco większy rozmiar, na przykład dla kołdry 150x200 cm pościel o rozmiarze 160x200 cm
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej