Jak wydawać mniej pieniędzy na zakupy?
3 min czytaniaWydawanie zbyt dużej ilości pieniędzy powoduje, że pod koniec miesiąca twoje konto świeci pustkami? W takim przypadku warto wprowadzić zmiany w swoim domowym budżecie i zacząć oszczędzać. Jak kupować i wydawać mniej?
Spis treści
Kupowanie może przerodzić się w uzależnienie. Gdy jednak problem nie jest jeszcze tak daleko posunięty i czujesz, że możesz się ograniczyć bez pomocy fachowców, warto sprawdzić nasze porady. Razem z nimi będzie można poprawić swoją sytuację finansową, odłożyć pieniądze na czarną godzinę, aby wykorzystać je wtedy, gdy pojawi się taka konieczność.
Istnieje wiele sposobów na ograniczenie kupowania – każdy z nich ma swoje zalety i wady. Warto wobec tego zapoznać się z kilkoma z nich, aby znaleźć taki, który sprawdzi się najlepiej.
1. Rób zakupy z listą
Jeżeli zakupów nie robisz z podręczną listą, warto pomyśleć o jej przygotowywaniu. Dzięki liście nie tylko nie zapomnimy o wszystkim, co mamy zakupić, ale również zmniejszymy ryzyko kupowania niepotrzebnych nam przedmiotów.
Listy sprawdzają się przede wszystkim w przypadku zakupów spożywczych i innych produktów niezbędnych w domu. Także możemy zastosować je wtedy, gdy chodzi o przedmioty kupowane jednorazowo, raz na jakiś czas, na przykład ubrań, artykułów wyposażenia domu, kosmetyków. Nie kupujemy niczego poza listą!
2. Przejdź na minimalizm
To jeden z ostatnich trendów – minimalizm, czyli życie z jak najmniejszą liczbą przedmiotów ma wielu fanów. Dzięki niemu możemy także ograniczyć swoje zakupy tylko do tych niezbędnych rzeczy. Jednocześnie nadmiar niepotrzebnych nam przedmiotów możemy sprzedać, co zasili nasz domowy budżet dodatkową sumą.
W sieci możemy znaleźć wiele poradników dotyczących minimalizmu w życiu. Dostępne są również książki, które dogłębnie prezentują ten trend i dają porady, w jaki sposób powinniśmy rozpocząć swoją przygodę z życiem ze znacznie mniejszą liczbą rzeczy niż dotychczas.
3. Wybieraj produkty dobrej jakości
Zdarza ci się kupować dużo rzeczy słabej jakości, które w niedługim czasie musisz wyrzucić? Kupujesz ubrania modne w danym sezonie, które szybko wychodzą z mody? W takim przypadku również warto pomyśleć o zmianie swoich przyzwyczajeń.
Kupowanie produktów lepszej jakości, które kosztują nieco więcej, paradoksalnie także pozwoli nam na oszczędność. Dzięki nim możemy wydawać mniej, ponieważ posłużą nam na długi czas – będą ponadczasowe.
4. Prześpij się z decyzją
Gdy chcesz zakupić nowe ubranie lub kosmetyk, nowy stolik do domu albo nowy telefon, daj sobie czas na zastanowienie się nad tym, czy dany produkt rzeczywiście jest ci potrzebny.
Najlepiej odłożyć decyzję o zakupie o jeden dzień i dopiero na następny dzień zadecydować, czy rzeczywiście konkretną rzecz warto zakupić. W ten sposób zmniejszymy ryzyko związane z podjęciem impulsywnej decyzji – to właśnie takie zakupy często nie są zbyt udane, ponieważ kupujemy coś, co podoba nam się w danej chwili, ale za jakiś czas, gdy emocje opadną, może się okazać, że nie było to dobre posunięcie.
To tylko kilka sposobów na ograniczenie swoich wydatków – warto wziąć je pod uwagę, gdy chcemy zacząć oszczędzanie!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej