Oszczędzanie na ogrzewaniu domu
3 min czytaniaZbliża się sezon grzewczy – jak co roku wielu Polaków obawia się, jakie będą wydatki związane z ogrzaniem domu lub mieszkania. Zdecydowanie najwięcej płacimy wtedy, gdy mamy własny dom jednorodzinny, ale również koszty ogrzania mieszkania mogą być wysokie. Jak możemy zaoszczędzić?
Spis treści
Koszty ogrzewania cały czas idą w górę. Jeśli nie chcemy przepłacać, powinniśmy nauczyć się, jak oszczędzać energię. Właściwe nawyki są tutaj bardzo ważne i dzięki nim jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Warto jednak wskazać, że dużo zależy od tego, gdzie mieszkamy.
Nieocieplone mieszkanie lub dom z nieszczelnymi oknami to wyższe straty ciepła, a tym samym wyższe koszty ogrzewania. Warto więc pamiętać o tym, że termomodernizacja również jest bardzo ważna. To wprawdzie wyższy wydatek, ale z drugiej strony pozwoli nam na duże oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Oczywiście, ważny jest nowoczesny kocioł grzewczy – te najlepsze pozwalają nie tylko na zaoszczędzenie na paliwie, ale również są bardzo wygodne w obsłudze, a nawet bezobsługowe.
Skupmy się jednak na nawykach, przez które możemy płacić więcej za ogrzewanie domu. Jeśli pozbędziemy się tych złych i zastąpimy je dobrymi, nasze wydatki na ogrzewanie będą jeszcze mniejsze!
Ustal odpowiednią temperaturę
Nie każdy wie, że obniżenie temperatury w domu o 1 stopień Celsjusza pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania o nawet 6% w ciągu całego sezonu grzewczego. Właśnie dlatego nie warto przegrzewać pomieszczeń.
Najczęściej wystarczająca temperatura to 20-21 stopni Celsjusza wtedy, gdy przebywamy w domu w ciągu dnia. W ciągu nocy możemy ją obniżyć i utrzymywać na poziomie około 18-19 stopni – w końcu i tak spędzamy ten czas pod ciepłą kołdrą. Niższą temperaturę możemy ustawić też wtedy, gdy nie ma nas w domu – przykładowo może ona wynosić 17-18 stopni.
Zacznij korzystać mądrze z grzejników
Racjonalne i tanie korzystanie z ciepła w mieszkaniu i domu oznacza również odpowiednie korzystanie z grzejników. Najlepiej, aby miał one termostaty, dzięki którym możemy kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, ale nie jest to konieczne w mniejszych domach i mieszkaniach, gdzie ciepło i tak rozchodzi się po wszystkich pomieszczeniach.
Grzejników nie powinniśmy zastawiać, ponieważ utrudnia to obieg ciepła w pomieszczeniu. Dotyczy to również grzejników w zabudowie. Nad grzejnikami powinny znajdować się parapety albo półki. W ten sposób ciepło będzie mogło być kierowane w stronę pokoju. W przypadku słabego ocieplenia ścian można też zamontować ekrany z folii aluminiowej za grzejnikami.
Prawidłowe wietrzenie ogrzewanego domu
Gdy chcemy przewietrzyć dom lub mieszkanie, pamiętajmy o tym, żeby zakręcić wtedy grzejniki. Wietrzenie nie powinno być dłuższe niż kilka minut, aby nie doprowadzić do nadmiernego wyziębienia pomieszczenia (jego ścian).
Także pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy zostawiać na długi czas uchylonego albo stale rozszczelnionego okna, ponieważ wtedy również nasze rachunki będą wyższe. Znacznie lepiej wietrzyć krótko i intensywnie niż mieć stale półotwarte albo rozszczelnione okno, przez które ciepłe powietrze ucieka 24 godziny na dobę.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej