Oszczędzanie na ogrzewaniu domu
Zbliża się sezon grzewczy – jak co roku wielu Polaków obawia się, jakie będą wydatki związane z ogrzaniem domu lub mieszkania. Zdecydowanie najwięcej płacimy wtedy, gdy mamy własny dom jednorodzinny, ale również koszty ogrzania mieszkania mogą być wysokie. Jak możemy zaoszczędzić?
Koszty ogrzewania cały czas idą w górę. Jeśli nie chcemy przepłacać, powinniśmy nauczyć się, jak oszczędzać energię. Właściwe nawyki są tutaj bardzo ważne i dzięki nim jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić. Warto jednak wskazać, że dużo zależy od tego, gdzie mieszkamy.
Nieocieplone mieszkanie lub dom z nieszczelnymi oknami to wyższe straty ciepła, a tym samym wyższe koszty ogrzewania. Warto więc pamiętać o tym, że termomodernizacja również jest bardzo ważna. To wprawdzie wyższy wydatek, ale z drugiej strony pozwoli nam na duże oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Oczywiście, ważny jest nowoczesny kocioł grzewczy – te najlepsze pozwalają nie tylko na zaoszczędzenie na paliwie, ale również są bardzo wygodne w obsłudze, a nawet bezobsługowe.
Skupmy się jednak na nawykach, przez które możemy płacić więcej za ogrzewanie domu. Jeśli pozbędziemy się tych złych i zastąpimy je dobrymi, nasze wydatki na ogrzewanie będą jeszcze mniejsze!
Ustal odpowiednią temperaturę
Nie każdy wie, że obniżenie temperatury w domu o 1 stopień Celsjusza pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania o nawet 6% w ciągu całego sezonu grzewczego. Właśnie dlatego nie warto przegrzewać pomieszczeń.
Najczęściej wystarczająca temperatura to 20-21 stopni Celsjusza wtedy, gdy przebywamy w domu w ciągu dnia. W ciągu nocy możemy ją obniżyć i utrzymywać na poziomie około 18-19 stopni – w końcu i tak spędzamy ten czas pod ciepłą kołdrą. Niższą temperaturę możemy ustawić też wtedy, gdy nie ma nas w domu – przykładowo może ona wynosić 17-18 stopni.
Zacznij korzystać mądrze z grzejników
Racjonalne i tanie korzystanie z ciepła w mieszkaniu i domu oznacza również odpowiednie korzystanie z grzejników. Najlepiej, aby miał one termostaty, dzięki którym możemy kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, ale nie jest to konieczne w mniejszych domach i mieszkaniach, gdzie ciepło i tak rozchodzi się po wszystkich pomieszczeniach.
Grzejników nie powinniśmy zastawiać, ponieważ utrudnia to obieg ciepła w pomieszczeniu. Dotyczy to również grzejników w zabudowie. Nad grzejnikami powinny znajdować się parapety albo półki. W ten sposób ciepło będzie mogło być kierowane w stronę pokoju. W przypadku słabego ocieplenia ścian można też zamontować ekrany z folii aluminiowej za grzejnikami.
Prawidłowe wietrzenie ogrzewanego domu
Gdy chcemy przewietrzyć dom lub mieszkanie, pamiętajmy o tym, żeby zakręcić wtedy grzejniki. Wietrzenie nie powinno być dłuższe niż kilka minut, aby nie doprowadzić do nadmiernego wyziębienia pomieszczenia (jego ścian).
Także pamiętajmy o tym, że nie powinniśmy zostawiać na długi czas uchylonego albo stale rozszczelnionego okna, ponieważ wtedy również nasze rachunki będą wyższe. Znacznie lepiej wietrzyć krótko i intensywnie niż mieć stale półotwarte albo rozszczelnione okno, przez które ciepłe powietrze ucieka 24 godziny na dobę.