Przyjęcie spadku z długami lub odrzucenie spadku
3 min czytaniaDługi w spadku nie są niczym przyjemnym. Gdy jednak dochodzi do takiej sytuacji, musimy dobrze zastanowić się co zrobić, aby nie narazić się na niebezpieczeństwo spłaty długu po członku rodziny. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?
Spis treści
Nie zawsze w spadku otrzymujemy ogromny majątek. Czasami zamiast niego są to długi, przykładowo mieszkanie z hipoteką, niespłacona pożyczka ratalna. Nigdy wobec tego bez wcześniejszego zapoznania się ze sprawą nie przejmujmy spadku. W przeciwnym przypadku istnieje ryzyko, że zadłużymy się na długie lata.
Przyjąć czy odrzucić?
Często możemy spotkać się z przekonaniem, że spadek możemy albo przyjąć w całości z długami, albo też możemy go całkowicie odrzucić. W tym pierwszym przypadku przejmujemy zarówno majątek, jak i długi, które będziemy musieli spłacić. W drugim z kolei zrzekamy się spadku całkowicie, czyli nie otrzymujemy ani majątku, ani długów. Wówczas spadek przechodzi na kolejną osobę zgodnie z testamentem czy zasadami dziedziczenia.
Gdy chcielibyśmy skorzystać z takich opcji, zawsze musimy dobrze przemyśleć, czy jest to dla nas opłacalne. Oczywiście, bardzo pomocna jest tutaj wiedza na temat tego, jaki jest majątek dłużnika, a także jakie ma on długi. Na tej podstawie będziemy mogli już wywnioskować, czy odrzucenie lub przejęcie nie jest możliwe. Niestety, nie zawsze sprawa jest taka prosta, jak może się wydawać. Zdarza się, że nawet bliska osoba dowiaduje się wtedy niespodziewanie, że spadkodawca miał spore długi, które ukrywał przed innymi.
Jednak mamy jeszcze jedno rozwiązanie, a mianowicie przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności, które określane jest też przyjęciem z dobrodziejstwem inwentarza.
Czym jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza?
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności polega na tym, że ponosimy odpowiedzialność za ewentualne długi spadkowe tylko tym majątkiem, który otrzymamy w spadku. Gdy długi będą wyższe od majątku, wtedy niczego nie płacimy. Gdy z kolei będą niższe, otrzymujemy pozostały majątek.
Aktualnie przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest opcją „domyślną”, czyli nie musimy składać żadnych dokumentów w sądzie, aby z niej skorzystać. Tak miało to miejsce w przeszłości, co też rodziło spore problemy, gdy któryś ze spadkobierców nie odrzucił spadku z długami.
Wobec tego przejęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza jest najlepszą opcją w sytuacji, gdy nie wiemy dokładnie, co zostawił nam w spadku spadkodawca. Oczywiście, zanim otrzymamy jakiekolwiek środki ze spadku, musi odbyć się również zinwentaryzowanie wszystkich długów oraz majątku dłużnika, co także zajmuje czas – możemy zrobić to samodzielnie lub też możemy skorzystać z usług komornika.
Gdy masz wątpliwości, skonsultuj się z prawnikiem
Jako że sprawy spadkowe nie są proste, najlepiej skonsultować się z prawnikiem w sytuacji, gdy będziemy mieli jakiekolwiek wątpliwości dotyczące spadku. Wtedy specjalista będzie mógł odpowiedzieć nam na wszystkie pytania i doradzić, jaka opcja będzie dla nas najlepsza. Prawnik pomoże nam też w przygotowaniu odpowiednich dokumentów.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej