Umowa najmu mieszkania - co musi zawierać?
Chcesz wynająć mieszkanie? W takim przypadku pamiętaj o tym, żeby podpisać umowę. Dlaczego to takie ważne i co powinno znaleźć się w umowie najmu mieszkania, aby była ważna?
Dla wielu Polaków jedynym sposobem na dach nad głową jest wynajęcie mieszkania od innej osoby. Dotyczy to zarówno młodszych, jak i starszych osób, studentów oraz mających już pracę, osób mieszkających samodzielnie oraz mających rodziny. Na rynku nieruchomości znajdziemy wiele mieszkań do dyspozycji – to zarówno duże i luksusowe apartamenty, jak i mniejsze i tańsze kawalerki.
Ceny za wynajem mieszkań w Polsce nie należą do niskich. W dużych miastach zdecydowanie są najwyższe – za kawalerkę w Warszawie, Krakowie czy we Wrocławiu będziemy musieli zapłacić nawet 1 500 złotych miesięcznie. W przypadku dużych mieszkań wynajmowanych przez kilka osób możemy uzyskać niższe koszty na jedną osobę.
Podpisanie umowy najmu mieszkania
Zapisy prawne dotyczące umowy najmu znajdziemy w Prawie cywilnym. Gdy podpisujemy umowę, wówczas wynajmujący zobowiązuje się do tego, że odda nam do użytkowania przedmiot najmu na czas określony lub nieokreślony, z kolei najemca zobowiązuje się do płacenia czynsz.
Umowę podpisuje się najczęściej w momencie przekazania mieszkania oraz kluczy do niego, niemniej może nastąpić to też wcześniej. Oczywiście, zawsze powinniśmy odkładnie zapoznać się z zapisami umowy przed złożeniem na niej swojego podpisu.
Elementy, które muszą znaleźć się w umowie najmu:
• data i miejsce zawarcia umowy
• dane strony umowy, w tym dane osobiste, NIP/PESEL, seria i nr dowodu tożsamości
• dokładny opis przedmiotu wynajmu, czyli lokalu mieszkalnego jak jego powierzchnia, stan, wyposażenie, lokalizacja
• wysokość czynszu, a także informacja o jego składowych, a także innych kosztach i o tym, kto je pokrywa, na przykład rachunkach za prąd, wywóz odpadów, ogrzewanie
• czas trwania umowy – określony albo nieokreślony
• warunki, na których można wypowiedzieć umowę
• prawa i obowiązki stron, przykładowo prawo do podnajmowania mieszkania innym osobom, prawo do wprowadzania zmian w mieszkaniu
• podpisy stron
Ponadto w umowie najmu mogą znaleźć się też inne zapisy, na przykład informacja o sposobie rozliczania się pomiędzy wynajmującym a najemcą, informacja o kaucji za mieszkanie i jej wysokości, wykaz lokatorów, terminy płatności rachunków.
Wzory umowy o najem znajdziemy w internecie
Umowy u najem mieszkania nie musimy przygotowywać samodzielnie – najczęściej umowa ta dostarczana jest przez osobę, która jest właścicielem nieruchomości. Gdy również wynajmujemy komuś innemu mieszkanie, nie musimy krok po kroku pisać umowy o najem. W internecie możemy już teraz zapoznać się z przykładowymi wzorami umów o najem, a potem pobrać taki wzór i wypełnić umowę samodzielnie.
Pamiętajmy o tym, że umowa o najem mieszkania czy też innej nieruchomości chroni interesy każdej ze strony umowy – zarówno osoby, która wynajmuje mieszkanie, jak i osoby, która jest najemcą, czyli będzie w mieszkaniu mieszkała. Właśnie dlatego przeczytanie i podpisanie umowy jest tak ważne!