Zmiana operatora komórkowego na innego
3 min czytaniaTwoja obecna oferta na telefon komórkowy nie jest zbyt dobra i widzisz, że u konkurencji możesz liczyć na znacznie więcej? W takim przypadku warto pomyśleć o zmianie operatora. Jak to zrobić?
Spis treści
Dzisiaj operatora telefonii komórkowej możemy zmienić bez utraty posiadanego obecnie numeru telefonu – to duże udogodnienie, ponieważ nie musimy wtedy zmieniać go w różnych instytucjach, serwisach, nie musimy informować rodziny i znajomych. Numer zostaje, a my możemy korzystać z dogodnej dla nas oferty.
Zmiana operatora komórkowego jest możliwa zarówno wtedy, gdy mamy telefon w abonamencie, jak i na kartę. Musimy jednak wiedzieć, jak rozegrać przeniesienie, aby na nim nie stracić. O czym warto pamiętać?
1. Sprawdź, czy przeniesienie numeru nie wiąże się z płatnością kary
Jeśli masz abonament, sprawdź, kiedy kończy się twoja umowa – pamiętaj o tym, że w przypadku zerwania jej przed czasem możesz narazić się na dodatkowe kary. Dokładne informacje można znaleźć w umowie, dlatego warto zapoznać się bliżej z jej zapisami.
W przypadku abonamentu najłatwiej zmienić operatora wtedy, gdy kończy nam się umowa. Warto też pamiętać o tym, że umowę możemy wypowiedzieć wtedy, gdy operator wprowadza w niej zmiany – ma obowiązek nas o tym poinformować.
Gdy mamy telefon na kartę, możemy zmienić operatora w dowolnym momencie – musimy jednak pamiętać o tym, że utracimy wtedy środki zgromadzone na naszym koncie pre-paid.
2. Udaj się do salonu nowego operatora
Jeśli chcesz przenieść numer do innego operatora, udaj się do niego albo zapoznaj się z jego ofertą na stronie internetowej. Numer możemy przenieść zasadniczo na trzy sposoby, a mianowicie bezpośrednio w salonie, przez internet, a także telefonicznie.
Warto wskazać, że każdy operator ma nieco inne procedury związane z przeniesieniem numeru, dlatego warto sprawdzić je w źródle, aby potem nie okazało się, że o czymś zapominamy i cały proces przenosin przedłuży się – możemy wtedy mieć brak dostępu do naszego numeru i nie możemy dzwonić, pisać i korzystać z internetu na telefonie.
3. Wypełnij wniosek
Gdy zdecydowałeś się na określoną ofertę, możesz wypełnić wniosek o przeniesienie numeru – taki wniosek składamy u naszego nowego, docelowego operatora. Wniosek ten należy podpisać osobiście w salonie. W przypadku formalności prowadzonych drogą internetową albo telefoniczną przyjedzie do nas kurier i w jego obecności podpisujemy dokumenty.
4. Zaczekaj na decyzję
Zgodnie z przepisami Prawa telekomunikacyjnego oraz Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 16 grudnia 2010 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych nasz wniosek musi być rozpatrzony w konkretnym czasie.
To 6 godzin, jeśli składamy wniosek w biurze usługodawcy, albo 3 dni robocze, gdy składamy wniosek w inny sposób – internetowo, telefonicznie.
5. Podpisz nową umowę
Ostatnim etapem przeniesienia numeru do nowego operatora jest podpisanie z nim umowy – stajemy się wtedy nowym klientem operatora i możemy korzystać z jego oferty. Zatem zmiana operatora wcale nie musi być taka trudna!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej