Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Zwrot podatku za pracę za granicą

Zwrot podatku za pracę za granicą

Szacunki przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują, że za granicą pracuje nawet ponad 2 miliony Polaków. Mogą oni ubiegać się o zwrot podatku za pracę poza granicami Polski. W jakich sytuacjach jest to możliwe?

W Europie, a także w wielu innych krajach na świecie obowiązują podobne do polskiego przepisy podatkowe. Pracownikowi pobiera się z pensji część wynagrodzenia, które jest zaliczką na podatek dochodowy. Dokładna weryfikacja odbywa się raz w roku i wtedy możemy otrzymać nadpłatę lub musieć dopłacić podatek.

Przykładowo w Wielkiej Brytanii znaczna większość umów o pracę ma naliczany zawyżony podatek, który możemy potem odebrać. Oczywiście, możliwe jest to również w innych krajach. Taki zwrot może być sporą sumą, dlatego warto pomyśleć o jej odzyskaniu. Średnia wartość zwrotu podatku to 3 000 złotych!

Dokumentacja to podstawa

Gdy będziemy chcieli ubiegać się o otrzymanie zwrotu podatku z pracy poza granicami kraju, przede wszystkim będziemy musieli posiadać odpowiednią dokumentację. Najczęściej jest to druk rozliczenia z lokalnym fiskusem, ale może być to też zaświadczenie od pracodawcy.

W uzyskaniu tych dokumentów oraz przeprowadzeniu kompleksowej procedury odzyskania podatku mogą też pomóc nam firmy, których pracownicy zajmują się tym zawodowo.

Pamiętaj o terminach

Przy ubieganiu się o zwrot nadpłaconego podatku musimy również pamiętać o terminach związanych ze złożeniem odpowiednich dokumentów do urzędów.

W większości krajów przysługuje nam możliwość ubiegania się o zwrot podatku nawet na kilka lat wstecz. W przypadku Wielkiej Brytanii oraz Holandii to 5 lat, dla Irlandii i USA to 3 lata, z kolei dla Niemiec to 2 lata.

Zwrot podatku – z firmą?

Tutaj dochodzimy do ważnej kwestii, a mianowicie tego, jak zabrać się za odzyskanie należnego nam zwrotu podatku. W Polsce działa wiele firm, które zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług dla swoich klientów, zapewniając pełną i profesjonalną obsługę. Wówczas nie musimy już zajmować się niczym samodzielnie, ponieważ to pracownicy firmy nam w tym pomogą.

Oczywiście, musimy także zapłacić za usługę tego rodzaju. Wynagrodzenie za skorzystanie z usługi ma charakter prowizyjny, co oznacza, że płacimy sumę proporcjonalną do odzyskanego podatku. Średnio jest to około 15% wartości zwróconego podatku. Nie jest to bardzo wysoka suma, ale możemy też zabrać się za odzyskiwanie podatku samodzielnie i całą sumę zostawić dla siebie.

Czy samodzielnie?

Do samodzielnego przeprowadzenia formalności będziemy musieli zebrać odpowiednie dokumenty i prawidłowo je wypełnić. Potem możemy przesłać dokumenty do tego urzędu, któremu podlegaliśmy podczas pobytu za granicą. Oczywiście, musimy wtedy wziąć odpowiedzialność za ewentualne błędy we wniosku.

Wobec tego obecnie większość osób, które chcą odzyskać nadpłacony podatek, najczęściej wybiera dla siebie pomoc firm, które mają w tym większe doświadczenie. Wprawdzie jest to dodatkowo płatna usługa, ale z drugiej strony nie musimy zajmować się formalnościami, które dla wielu z nas mogą być skomplikowane.

Ten wpis znajduje się w kategorii