Fotowoltaika: jak napisać wniosek o dofinansowanie?

Fotowoltaika: jak napisać wniosek o dofinansowanie?

Czy to możliwe, że słońce może płacić Twoje rachunki za prąd? Tak, jeśli zainstalujesz na dachu swojego domu fotowoltaikę. Dzięki panelom fotowoltaicznym energia odnawialna jest magazynowana i wykorzystywana na Twoje potrzeby. Dzięki temu spadają Twoje rachunki za energię, a Twój dom jest bardziej ekologiczny. Dowiedz się, czy warto zainteresować się fotowoltaiką, jak napisać wniosek o dofinansowanie jej instalacji oraz jak skorzystać z ulgi podatkowej

Kiedy spacerujesz osiedlem domków jednorodzinnych, na skośnych dachach często można zobaczyć panele, które pobierają energię ze słońca. Właściciele tych budynków zdecydowali się podjąć taką inwestycję, aby płacić niższe rachunki, ale też efektywniej wykorzystać energię, która jest za darmo. Instalacja fotowoltaiczna może być dofinansowana, a do tego jej koszt można odliczyć sobie od podatku.

Fotowoltaika – co to jest i jak działa?

Fotowoltaika to zespół paneli słonecznych, które są instalowane na dachu domu, na tej połaci dachu, która jest najbardziej wyeksponowana na działanie słońca. Instalację fotowoltaiczną możesz zamontować już w trakcie budowy domu, ale także już po przeprowadzce. Montaż specjalistycznej firmie zajmuje kilka dni.

Jak działa fotowoltaika? Instalacja składa się z ogniw fotowoltaicznych, które składają się na moduły fotowoltaiczne. Kiedy słońce na nie pada, wytwarza się prąd stały. Następnie konwerter zamienia go na prąd zmienny, który możesz wykorzystać w swoim domu. Najpierw wytworzona energia jest wykorzystywana na bieżące potrzeby. Skąd jednak brać prąd w pochmurne dni? Podczas tych słonecznych dni energia wytwarzana przez ogniwo fotowoltaiczne jest magazynowana i możesz wykorzystywać ją np. w zimie albo wtedy, kiedy pada.

Fotowoltaika - ceny

Cena instalacji fotowoltaicznej zależy od kilku czynników. Sam zestaw składa się paneli słonecznych i konwertera prądu stałego na zmienny. Koszt zależy od tego, jakiej mocy potrzebujesz, aby fotowoltaika wytwarzała. Im bardziej wydajna instalacja, tym droższa. Musisz jeszcze doliczyć koszt montażu, który z kolei zależy od miasta, w który mieszkasz i stopnia skomplikowania miejsca (czy dach jest płaski, czy stromy), w którym panele fotowoltaiczne mają być zamontowane. Aby dowiedzieć się, ile taka inwestycja będzie kosztowała w przypadku Twojego domu, warto skorzystać z kalkulatora fotowoltaiki. wiosenna-pozyczka

Przykładowo więc fotowoltaika dla domu ze skośnym dachem, zlokalizowanym w Poznaniu o najniższej mocy (3 kW) to koszt rzędu 16 – 18 tys. zł. Z kolei w Bydgoszczy za większą liczbę paneli, które wytworzą do 6 kW trzeba zapłacić 25 – 28 tys. zł. A najbardziej wydajna instalacja – 10 kW zamontowana w warszawskim domu kosztuje od 40 do 43 tys. zł.

Fotowoltaika – czy warto i czy to się opłaca?

Zastanawiasz się, po jakim czasie zwróci Ci się taka inwestycja w fotowoltaikę? Kalkulator tutaj również da Ci odpowiedź.

Takie narzędzia są dostępne w internecie i wystarczy wpisać:

  • ile miesięcznie wydajesz na prąd,
  • jak mocno i w jakim kierunku nachylony jest dach Twojego domu,
  • czy jest on nasłoneczniony, czy zacieniony,
  • swój adres (na tej podstawie szacowana jest wymagana moc instalacji fotowoltaicznej).

Przy rachunkach w kwocie 200 zł miesięcznie, normalnie nachylonym dachu w kierunku południowym, który jest ciągle nasłoneczniony, koszt inwestycji wyniesie 17 – 20 tys. zł, co daje 7-8 lat całkowitego zwrotu z inwestycji.

Aktualne warunki sprawiają, że fotowoltaika naprawdę się opłaca. Po pierwsze, rosną koszty energii elektrycznej, a prąd z fotowoltaiki masz za darmo. Oszczędzasz więc na rachunkach. Po drugie, koszty wytwarzania paneli fotowoltaicznych maleją, więc za taką instalację zapłacisz mniej niż jeszcze kilka lat temu. Po trzecie, nowe technologie zastosowane w produkcji ogniw fotowoltaicznych sprawiają, że są one jeszcze bardziej wydajne, co przekłada się na szybszy zwrot z inwestycji, jaką jest fotowoltaika. Opinie użytkowników są przeważnie pozytywne. To prawda, że trzeba czekać kilka lat aż wydatek poniesiony na ten cel się zwróci, ale potem oszczędności są naprawdę zauważalne.

Warto wiedzieć, że fotowoltaika tym bardziej się opłaca, bo można dostać dofinansowanie oraz koszty instalacji odliczyć sobie od podatku. wiosenna-pozyczka

Jak napisać wniosek o dofinansowanie?

Do 7 grudnia 2020 roku obowiązywał program „Mój prąd”, w ramach którego można było otrzymać dofinansowanie. Fotowoltaika z tego tytułu była więc tańsza o 5 000 zł. Aktualnie środki na dopłaty już się skończyły, ale wiadomo, że powstanie kolejna edycja na dofinansowanie fotowoltaiki. Nie wiadomo jeszcze na jakich zasadach, ale mają się one zmienić w porównaniu do edycji z 2020 roku.

Obowiązuje za to program „Czyste powietrze”, który nie premiuje stricte instalowania fotowoltaiki, ale dokładając ją do przedsięwzięcia związane z termomodernizacją budynku można uzyskać pożyczkę do 5 000 zł. Trzeba jednak spełnić warunek dochodowy. Liczyć na finansowanie mogą osoby, których dochód w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1 960 zł, a w wieloosobowym 1 400 zł na osobę. Wniosek o pożyczkę można składać na portalu gov.pl albo przez Portal Beneficjenta swojego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Cały czas można za to odliczyć sobie wydatki na fotowoltaikę od podatku. Ta kategoria jest kwalifikowana pod ulgę termomodernizacyjną. Są to wszystkie przedsięwzięcia, które przyczyniają się do poprawy termomodernizacji budynku i sprawiają, że emitowane są mniejsze zanieczyszczenia z tytułu ogrzewania.

Wysokość ulgi nie może przekroczyć 53 tys. zł na jednego podatnika, a warunki, które trzeba spełnić są następujące:

  • budynek nie może być w budowie (ulga dotyczy tylko gotowych domów),
  • podatnik musi być właścicielem albo współwłaścicielem budynku,
  • przedsięwzięcie musi zostać zakończone w ciągu 3 lat, inaczej trzeba będzie zwrócić kwotę ulgi.

Jeśli zależy Ci na wykorzystaniu energii odnawialnej oraz na zmniejszeniu rachunków za prąd, to inwestycja w fotowoltaikę jest naprawdę opłacalna. Musisz jednak przygotować się na duży, jednorazowy wydatek, który będzie Ci się zwracał kilka lat. Warto wcześniej poprosić kilka firm o przygotowanie wycen dotyczących montażu panel fotowoltaicznych w Twoim domu, aby wybrać najkorzystniejszą cenowo ofertę.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.