Ile kosztuje nas Wigilia w 2020 roku?

Ile kosztuje nas Wigilia w 2020 roku?

Boże Narodzenie to czas wzmożonych wydatków. W końcu zazwyczaj nie chcemy oszczędzać na świątecznych potrawach, dekoracjach czy prezentach. Ile wydajemy na Gwiazdkę, jak można ograniczyć te koszty i skąd wziąć pieniądze na realizację swoich bożonarodzeniowych marzeń? Podpowiadamy!

Firma doradcza Deloitte co roku przeprowadza badanie dotyczące świątecznych wydatków Polaków, gdzie prosi respondentów o to, aby zdradzili swoje plany, co do konkretnych kwot. Do tej pory tendencja była rosnąca, czyli co roku wydawaliśmy więcej. W 2018 roku statystyczny Polak wydał na Święta Bożego Narodzenia 1 168 zł tj. o 5,8% więcej niż rok wcześniej. Z kolei 2019 rok przyniósł znaczny wzrost, bo suma wydatków świątecznych opiewała przeciętnie na 1 521 zł.

Jednak w tym roku na Wigilię i kolejne dni wydamy mniej, bo tylko 1 318 zł. Jest to spowodowane głównie tym, że wiele osób wpadło w tym roku w problemy finansowe i musi znacznie ograniczać wydatki, także te na Święta.

Struktura wydatków jest co roku podobna – jedną trzecią budżetu ankietowanych zajmują zazwyczaj prezenty, ok. 40% artykuły spożywcze, a pozostałe 10% rozrywka.

W tym roku wydamy o 70% mniej na podróże niż rok temu, a na przyjemności aż o 43% mniej. Polacy nie oszczędzają natomiast na prezentach na święta, bo w tej kategorii notowany spadek to zaledwie 8%. wiosenna-pozyczka

Święta Bożego Narodzenia – podstawowa lista wydatków

Bez czego nie mogą obyć się Święta Bożego Narodzenia? Teoretycznie wystarczyłby tylko niewielki stroik (nawet sprzed kilku lat, ponieważ np. stroiki bożonarodzeniowa 2018 nie różnią się za bardzo od tych z 2020 roku), kolacja z podstawowymi potrawami, których przygotowanie jest naprawdę tanie i symboliczne prezenty.

Jednak wiadomo, że wielu z nas woli oszczędzać przez resztę roku, a Wigilię i pozostałe świąteczne dni przygotować tak, aby dla bliskich był to wyjątkowy czas niespodzianek. Jeśli planujesz oszczędzać, to zdecydowanie ekonomiczniej jest zaprosić mniejsze grono osób. Ile więc będzie kosztowało przygotowanie Świąt dla sześciu osób? Zobaczmy przykładowy budżet!

Podstawowy wydatek to choinka. Za sztuczny model standardowej wysokości albo choinkę na pniu zapłacisz 120 -150 zł. Do tego trzeba dokupić jeszcze ozdoby choinkowe i warto to robić w marketach budowlanych albo sklepach z wyposażeniem wnętrz w dobrych cenach. Tam za komplet plastikowych bombek zapłacisz 10 -15 zł. Trzeba więc przeznaczyć na takie ozdoby kolejne 80 zł.

Kolejną kategorią są prezenty świąteczne, które wręczamy w Wigilię Bożego Narodzenia. Zakładając, że musisz kupić sześć sztuk, trzeba dodatkowo przygotować ok. 200 zł na drobne upominki. Przy takim budżecie masz do dyspozycji 33 zł na osobę. W tej cenie możesz sprezentować słodycze, wino, skarpetki z motywem świątecznym, książeczki dla dzieci czy drobne zabawki.

Lwią część budżetu z pewnością pochłoną potrawy świąteczne. Na szczęście w polskiej tradycji jemy potrawy oparte na zaledwie kilku składnikach, czyli grzybach, maku, kapuście, cieście pierogowym czy burakach. Możesz więc przygotować barszcz wigilijny, pierogi z kapustą i grzybami, karpia (jest on dużo tańszą rybą niż np. łosoś), kutię oraz upiec piernik i makowiec. Na kolejne świąteczne dni wcale nie trzeba piec całej kaczki. Można za to przygotować pieczeń wieprzową, do tego zrobić surówkę z gotowanych buraków, na których gotował się barszcz i podać to z purée ziemniaczanym.

Za takie zakupy na sześć osób wydasz ok. 250 zł. wiosenna-pozyczka

Łącznie więc Boże Narodzenie w wersji budżetowej będzie Cię kosztowało ok. 700 zł.

Święta Bożego Narodzenia – lista „wydatków luksusowych”

Jeśli jednak marzysz o tym, aby w Wigilię zaskoczyć swoich gości, to przygotowaliśmy również listę dodatkowych świątecznych wydatków, które nie są niezbędne, ale z pewnością umilą Wam Boże Narodzenie!

Żywa choinka to wydatek rzędu 200 zł. Niewiele więcej niż sztuczna, ale jej wada jest taka, że można ją wykorzystać tylko jednego roku. Aby choinka stała dłużej, a igiełki nie opadały, warto wybrać jodłę kaukaską i ulokować ją z dala od kaloryfera.

Wykwintne potrawy świąteczne to element budżetu, który pochłania najwięcej pieniędzy. Jest jednak kilka pewniaków, które pozwolą naprawdę zaimponować gościom. Gęś, która starczy nawet na 10 osób kosztuje ok. 100 zł, z kolei porcja łososia, dla osób, które nie przepadają za karpiem to wydatek rzędu 20 zł za porcję. Wyjątkowe ciasto, które zachwyci podniebienia gości to sernik dekadencki. Trzeba jednak kupić do niego orzechy włoskie, masło orzechowe, białe czekolady i ser ricotta, co z resztą potrzebnych składników kosztuje łącznie ok. 40 zł. Jeśli więc zorganizujemy taką ucztę na sześć osób, to trzeba będzie wydać na zakupy spożywcze ok. 600 zł.

Sporo więcej możemy także wydać na prezenty na święta. Jeśli zechcesz kupić biżuterię, gadżety elektroniczne czy zabawki dla dzieciaków, to na jednego gościa trzeba wydać około 200 złotych.

Do rodziny czy przyjaciół, z którymi się w tym roku nie spotkasz, możesz wysłać życzenia bożonarodzeniowe w formie kartek pocztowych. Na każdą kartę wraz z kosztami wysyłki musisz przeznaczyć ok. 5 zł. Przy 10 takich listach, do świątecznego budżetu musisz doliczyć jeszcze 50 zł. Jednak kartka na Boże Narodzenie wciąż wywołuje o wiele milsze odczucia niż życzenia wysłane na portalu społecznościowym czy SMS-em.

Boże Narodzenie można sobie jeszcze umilić kilkoma gadżetami. Są to przykładowo: świąteczne swetry (ok. 60 zł/sztuka), bożonarodzeniowe kubki (ok. 20 zł), wieniec na drzwi (100 zł), świecący renifer na balkon (100 zł) czy grzane wino (20 zł za butelkę). Dla dwóch osób więc takie przyjemności będą kosztowały ok. 400 zł.

Boże Narodzenie w mniej oszczędnej wersji to wydatek rzędu ok. 1 500 zł.

Jak wydać mniej na Święta Bożego Narodzenia?

Nie chcesz tyle wydawać? Jest kilka sposobów, które pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze, ale nie rezygnować z wyjątkowej atmosfery Bożego Narodzenia.

Życzenia na Boże Narodzenie wyślij elektronicznie. Żeby nie było sztampowo, a Twoi adresaci widzieli, że w kartkę włożyłeś serce, warto zaprojektować samemu swoje życzenia świąteczne. Boże Narodzenie to jeden z filtrów, które można zastosować w popularnych programach graficznych (np. Canvie) i zaprojektować własną elektroniczną kartkę.

Aby zaoszczędzić, warto zorganizować Wigilię składkową. Polega to na tym, że każdy z zaproszonych przynosi wyznaczone potrawy. Dzięki temu gospodarze mniej wydadzą na zakupy spożywcze i mniej czasu spędzą w kuchni, a cała rodzina będzie mogła się cieszyć różnorodnością dań. Pamiętaj również o tym, żeby zamrozić to, czego nie udało się zjeść. Kiedy po Nowym Roku wpadniesz znowu w wir pracy, docenisz to, że w zamrażarce czeka na Ciebie porcja barszczu albo pierogów.

Sporą część budżetu pochłaniają prezenty świąteczne. Można więc zdecydować, że w tym roku wręczacie podarunki tylko dzieciom. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie tego, aby pod choinką nie znalazło się coś dla każdego, to możecie zorganizować losowanie, w którym jedna osoba kupuje podarek tylko jednej, wylosowanej osobie.

Pamiętaj, że Boże Narodzenie jest tylko raz w roku. Oczywiście trzeba wydawać pieniądze rozsądnie, ale jeśli chcesz, aby Twoje dzieci czy wnuki przeżyły niezapomniany czas albo znalazły pod choinką wymarzone prezenty, a nie tańsze zamienniki, to zawsze możesz wspomóc się pożyczką. W Aasa Polska możesz pożyczyć od 1 tys. zł do 15 tys. zł, które potem spłacasz w 36 wygodnych ratach.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.