Praca zdalna: mini poradnik na czas pandemii

Praca zdalna: mini poradnik na czas pandemii

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec marca tego roku prawie 11 proc. pracujących wykonywało swoje obowiązki zdalnie. Wydawałoby się, że to niewiele, ale pewnie wśród znajomych czy rodziny widzisz, że ci, którzy potrzebują do pracy tylko komputera i dostępu do internetu „przerzucili się” na home office. Czy Ty też wykonujesz pracę zdalną? Zobacz, jak efektywnie pracować zdalnie i gdzie szukać motywacji do pracy!

Zorganizuj sobie stanowisko pracy

Codzienna praca zdalna wymaga specjalnego przygotowania. Stół w kuchni czy łóżko może sprawdzają się na krótką metę, ale w dłuższej perspektywie powodują tylko irytację i ból kręgosłupa. Jeśli masz taką możliwość, to spróbuj wygospodarować osobne pomieszczenie do pracy, a jak się nie uda, to chociaż zaciszny kąt. Co koniecznie powinno się w nim znaleźć?

Niezbędne jest biurko, na którym zmieści się nie tylko komputer, ale też dodatkowy monitor, kalendarz i kubek z kawą. Bardzo ważne jest regulowane krzesło biurowe, które pomoże Ci zachować prawidłową postawę. Pamiętaj o tym, aby w miarę blisko było gniazdko z prądem, do którego możesz podłączyć komputer, a jeśli go nie masz, to zainwestuj w przedłużacz.

Co nie jest konieczne, ale może Ci umilić pracę zdalną? Możesz kupić sobie organizer na dokumenty, kolorowe zakreślacze, kubek z napisem motywującym do pracy albo małą roślinkę.

Potrzebujesz szybkiej gotówki na zakup fotela, biurka albo nowego komputera, dzięki któremu z łatwością podołasz wszystkim obowiązkom? Weź pożyczkę i zadbaj o swój komfort pracy!

Podziel obowiązki na bloki

Kiedy koleżanka obok nie stuka w klawiaturę, a szef nie spogląda, trudno zmotywować się od razu do pracy. Może Cię „korcić”, aby w międzyczasie ugotować obiad, czy wstawić pranie. Dlatego, aby się nie rozpraszać, warto podzielić pracę na bloki. Większość osób jest najbardziej efektywna rano, więc wtedy lepiej wykonać najcięższe zadania, a później te, które wymagają mniejszego skupienia.

Nie zapomnij także o zaplanowaniu przerwy w pracy zdalnej, która należy Ci się tak samo jak podczas przebywania w biurze. Wtedy właśnie możesz wyjść z psem na spacer, podgrzać zupę czy powiesić pranie.

Nie zostawaj cały dzień w piżamie

Praca zdalna wprawdzie pozwala na to, aby przesiedzieć cały dzień w piżamie, ale zdaniem psychologów nie jest to dobre pod kątem naszej produktywności.

Oczywiście nie ma sensu ubierać się w garnitur czy garsonkę, ale wygodny, czysty dres czy dżinsy i sweter sprawdzą się znakomicie. Będzie Ci komfortowo, a jednocześnie będziesz mieć poczucie, że jesteś w pracy, a nie podczas leniwego weekendu.

Dbaj o work life balance

Niektórym trudno zabrać się do pracy, gdy szef nie patrzy, natomiast inni mają problem z tym, aby nie zaglądać do komputera po godzinach. Przecież on i tak leży na biurku, więc można wieczorem nadrobić zawodowe zaległości. Aby jednak nie zatracić się w pracy zdalnej, warto ustalić sobie stałe godziny. Etat obowiązuje przez 8 godzin dziennie i tego czasu warto się trzymać.

Efektywnie wykorzystaj czas zaoszczędzony na dojazdach

Ogromną zaletą pracy zdalnej jest to, że nie trzeba tracić codziennie czasu na dojazdy. A korki, czy spóźniające się autobusy możesz na szczęście oglądać tylko z okna. Zastanów się, ile codziennie czasu oszczędzasz w ten sposób i postaraj się go efektywnie wykorzystać.

Może pojawić się pokusa, aby po prostu pospać dłużej, ale z dużą korzyścią dla Twojego organizmu będzie to, aby zamiast leżakować w łóżku, poćwiczyć, przygotować zdrowe śniadanie albo nauczyć się kilku nowych słówek w języku obcym.

Nie trać kontaktu ze współpracownikami

Będąc w biurze, dużo łatwiej dbać o dobrą atmosferę w zespole podczas pogawędek przy obiedzie, czy ekspresie do kawy. W przypadku pracy zdalnej jest to niemożliwe i często wykorzystujemy domową ciszę, aby nadgonić zaległe obowiązki. Mimo tego warto poświęcić te kilkanaście minut dziennie na podtrzymywanie firmowych kontaktów. Można umówić się na wspólną kawę online i zapytać, co u innych słychać albo z samego rana wysłać do wszystkich energetyczną piosenkę.

Zadbaj o swoje godziny ciszy

Podczas pracy zdalnej współpracownicy często nie wiedzą, kiedy skupiamy się nad zadaniem i lepiej nam nie przeszkadzać. A takie częste przerywanie może doprowadzić do tego, że trudno będzie nam wrócić do poprzedniego toku myślowego. W większości komunikatorów stosowanych w firmach można włączyć opcję „Nie przeszkadzać”. Wtedy nie będą przychodzić do Ciebie powiadomienia, a koledzy z zespołu otrzymają wyraźny znak, że nad czymś pracujesz i nie będą pisać do Ciebie w błahych sprawach.

Po pracy oderwij się od ekranów

Aktualnie jesteśmy w takiej sytuacji, że trudno po pracy gdziekolwiek wyjść. Pozostaje więc pokusa, aby położyć się na kanapie i obejrzeć serial, śmieszne filmiki w internecie czy przejrzeć ofertę sklepów z ubraniami, gadżetami czy akcesoriami do domu.

Musisz jednak pamiętać, że Twój wzrok ma prawo do odpoczynku. Nie funduj mu drugiego etatu przed ekranem po południu i wieczorem. Co można zrobić, aby się zrelaksować? Możesz ugotować obiad albo upiec ciasto, zająć się układaniem puzzli, pójść na spacer, poćwiczyć, pobawić się z dzieckiem, wziąć kąpiel przy świecach, zrobić porządki czy zadzwonić do bliskiej osoby.

Warto ten czas pracy zdalnej i pozostania w domu wykorzystać na to, na co zawsze Ci brakowało czasu. Postaraj się pomyśleć o tym nie jako o okresie przymusowego zamknięcia, ale o otrzymanym (za darmo!) czasie na swój relaks i rozwój.

Pracujesz zdalnie i zastanawiasz się, czy masz szansę na pożyczkę? Jak najbardziej! Niezależnie od tego, czy pracujesz na umowę o dzieło, czy umowę zlecenie, potrzebujesz jedynie 5 minut na to, by wypełnić nasz wniosek online.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.