Praca zdalna: mini poradnik na czas pandemii

5 min czytania

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec marca tego roku prawie 11 proc. pracujących wykonywało swoje obowiązki zdalnie. Wydawałoby się, że to niewiele, ale pewnie wśród znajomych czy rodziny widzisz, że ci, którzy potrzebują do pracy tylko komputera i dostępu do internetu „przerzucili się” na home office. Czy Ty też wykonujesz pracę zdalną? Zobacz, jak efektywnie pracować zdalnie i gdzie szukać motywacji do pracy!

Praca zdalna: mini poradnik na czas pandemii

Zorganizuj sobie stanowisko pracy

Codzienna praca zdalna wymaga specjalnego przygotowania. Stół w kuchni czy łóżko może sprawdzają się na krótką metę, ale w dłuższej perspektywie powodują tylko irytację i ból kręgosłupa. Jeśli masz taką możliwość, to spróbuj wygospodarować osobne pomieszczenie do pracy, a jak się nie uda, to chociaż zaciszny kąt. Co koniecznie powinno się w nim znaleźć?

Niezbędne jest biurko, na którym zmieści się nie tylko komputer, ale też dodatkowy monitor, kalendarz i kubek z kawą. Bardzo ważne jest regulowane krzesło biurowe, które pomoże Ci zachować prawidłową postawę. Pamiętaj o tym, aby w miarę blisko było gniazdko z prądem, do którego możesz podłączyć komputer, a jeśli go nie masz, to zainwestuj w przedłużacz.

Co nie jest konieczne, ale może Ci umilić pracę zdalną? Możesz kupić sobie organizer na dokumenty, kolorowe zakreślacze, kubek z napisem motywującym do pracy albo małą roślinkę.

Potrzebujesz szybkiej gotówki na zakup fotela, biurka albo nowego komputera, dzięki któremu z łatwością podołasz wszystkim obowiązkom? Weź pożyczkę i zadbaj o swój komfort pracy! Zimowa pożyczka

Podziel obowiązki na bloki

Kiedy koleżanka obok nie stuka w klawiaturę, a szef nie spogląda, trudno zmotywować się od razu do pracy. Może Cię „korcić”, aby w międzyczasie ugotować obiad, czy wstawić pranie. Dlatego, aby się nie rozpraszać, warto podzielić pracę na bloki. Większość osób jest najbardziej efektywna rano, więc wtedy lepiej wykonać najcięższe zadania, a później te, które wymagają mniejszego skupienia.

Nie zapomnij także o zaplanowaniu przerwy w pracy zdalnej, która należy Ci się tak samo jak podczas przebywania w biurze. Wtedy właśnie możesz wyjść z psem na spacer, podgrzać zupę czy powiesić pranie.

Nie zostawaj cały dzień w piżamie

Praca zdalna wprawdzie pozwala na to, aby przesiedzieć cały dzień w piżamie, ale zdaniem psychologów nie jest to dobre pod kątem naszej produktywności.

Oczywiście nie ma sensu ubierać się w garnitur czy garsonkę, ale wygodny, czysty dres czy dżinsy i sweter sprawdzą się znakomicie. Będzie Ci komfortowo, a jednocześnie będziesz mieć poczucie, że jesteś w pracy, a nie podczas leniwego weekendu.

Dbaj o work life balance

Niektórym trudno zabrać się do pracy, gdy szef nie patrzy, natomiast inni mają problem z tym, aby nie zaglądać do komputera po godzinach. Przecież on i tak leży na biurku, więc można wieczorem nadrobić zawodowe zaległości. Aby jednak nie zatracić się w pracy zdalnej, warto ustalić sobie stałe godziny. Etat obowiązuje przez 8 godzin dziennie i tego czasu warto się trzymać.

Efektywnie wykorzystaj czas zaoszczędzony na dojazdach

Ogromną zaletą pracy zdalnej jest to, że nie trzeba tracić codziennie czasu na dojazdy. A korki, czy spóźniające się autobusy możesz na szczęście oglądać tylko z okna. Zastanów się, ile codziennie czasu oszczędzasz w ten sposób i postaraj się go efektywnie wykorzystać. Zimowa pożyczka

Może pojawić się pokusa, aby po prostu pospać dłużej, ale z dużą korzyścią dla Twojego organizmu będzie to, aby zamiast leżakować w łóżku, poćwiczyć, przygotować zdrowe śniadanie albo nauczyć się kilku nowych słówek w języku obcym.

Nie trać kontaktu ze współpracownikami

Będąc w biurze, dużo łatwiej dbać o dobrą atmosferę w zespole podczas pogawędek przy obiedzie, czy ekspresie do kawy. W przypadku pracy zdalnej jest to niemożliwe i często wykorzystujemy domową ciszę, aby nadgonić zaległe obowiązki. Mimo tego warto poświęcić te kilkanaście minut dziennie na podtrzymywanie firmowych kontaktów. Można umówić się na wspólną kawę online i zapytać, co u innych słychać albo z samego rana wysłać do wszystkich energetyczną piosenkę.

Zadbaj o swoje godziny ciszy

Podczas pracy zdalnej współpracownicy często nie wiedzą, kiedy skupiamy się nad zadaniem i lepiej nam nie przeszkadzać. A takie częste przerywanie może doprowadzić do tego, że trudno będzie nam wrócić do poprzedniego toku myślowego. W większości komunikatorów stosowanych w firmach można włączyć opcję „Nie przeszkadzać”. Wtedy nie będą przychodzić do Ciebie powiadomienia, a koledzy z zespołu otrzymają wyraźny znak, że nad czymś pracujesz i nie będą pisać do Ciebie w błahych sprawach.

Po pracy oderwij się od ekranów

Aktualnie jesteśmy w takiej sytuacji, że trudno po pracy gdziekolwiek wyjść. Pozostaje więc pokusa, aby położyć się na kanapie i obejrzeć serial, śmieszne filmiki w internecie czy przejrzeć ofertę sklepów z ubraniami, gadżetami czy akcesoriami do domu.

Musisz jednak pamiętać, że Twój wzrok ma prawo do odpoczynku. Nie funduj mu drugiego etatu przed ekranem po południu i wieczorem. Co można zrobić, aby się zrelaksować? Możesz ugotować obiad albo upiec ciasto, zająć się układaniem puzzli, pójść na spacer, poćwiczyć, pobawić się z dzieckiem, wziąć kąpiel przy świecach, zrobić porządki czy zadzwonić do bliskiej osoby.

Warto ten czas pracy zdalnej i pozostania w domu wykorzystać na to, na co zawsze Ci brakowało czasu. Postaraj się pomyśleć o tym nie jako o okresie przymusowego zamknięcia, ale o otrzymanym (za darmo!) czasie na swój relaks i rozwój.

Pracujesz zdalnie i zastanawiasz się, czy masz szansę na pożyczkę? Jak najbardziej! Niezależnie od tego, czy pracujesz na umowę o dzieło, czy umowę zlecenie, potrzebujesz jedynie 5 minut na to, by wypełnić nasz wniosek online.