5 częstych powodów odmowy udzielenia pożyczki
3 min czytaniaWydawałoby się, że uzyskanie pożyczki to naprawdę żaden problem. Jednak każdy z nas może spotkać się z odmową wtedy, gdy wnioskuje o pożyczenie pieniędzy. Sprawdź razem z nami 5 najczęściej spotykanych powodów odmowy udzielenia pożyczki. Dzięki nim dowiesz się również, jak zwiększyć swoją szansę na otrzymanie pieniędzy!
Spis treści
Zbyt niska zdolność kredytowa
Zarówno banki, jak pozabankowe firmy pożyczkowe badają zdolność kredytową swoich klientów. Jeśli mamy wysoką zdolność kredytową, pieniądze możemy pożyczyć bez trudności. Gdy jest ona zbyt niska, najczęściej spotkamy się z odmową. Na zdolność kredytową wpływają głównie nasze dochody i comiesięczne koszty.
Musimy przy tym pamiętać, że każda firma pożyczkowa ma nieco inny wzór do obliczania zdolności kredytowej. Jest ona również związana z kwotą, o którą wnioskujemy. Gdy mamy niską zdolność kredytową, łatwiej będzie nam uzyskać mniejszą kwotowo pożyczkę.
Jeśli chcemy podwyższyć zdolność kredytową, powinniśmy zadbać o większe dochody lub zmniejszyć koszty, na przykład spłacić inne pożyczki.
Wpisy w bazach dłużników
Kolejnym powodem do odmowy udzielenia pożyczki są wpisy w bazach zbierających informację o pożyczkobiorcach oraz dłużnikach, na przykład BIK, BIG InfoMonitor, ERIF BIG. Negatywne wpisy w bazach tego rodzaju są najczęściej konsekwencją braku spłaty lub opóźnionej spłaty rat pożyczkowych albo innych długów.
Gdy spłacamy swoje zobowiązania terminowo, pożyczkę możemy otrzymać bez większych trudności. Gdy są one negatywne, a my nie spłaciliśmy nadal zobowiązań, jedynym wyjściem będzie pożyczka bez BIK i sprawdzania w innych bazach.
Niespełnienie wymogów firmy pożyczkowej
Każda firma pożyczkowa ma swoje wymogi związane z udzieleniem pożyczki. Możemy znaleźć je najczęściej na stronie internetowej. Warto się z nimi zapoznać, aby otrzymać pożyczkę bez problemu.
W przypadku pozabankowych firm pożyczkowych często pojawia się limit wiekowy, na przykład w celu uzyskania pożyczki w Aasa trzeba być w wieku 20-80 lat. Oprócz tego powinniśmy posiadać ważny dowód osobisty oraz polskie obywatelstwo.
Błędy we wniosku pożyczkowym
Zanim przekażemy wniosek pożyczkowy do firmy pożyczkowej, powinniśmy poświęcić chwilę na sprawdzenie go pod kątem błędów. Jeśli pomylimy się we wpisywaniu danych osobowych, możemy spotkać się z odmową.
Wniosek pożyczkowy o pożyczkę on-line wypełniamy na komputerze, więc w razie potrzeby możemy poprawić wszystkie dane w kilka chwil. Lepiej poświęcić dodatkową minutę na przeczytanie wypisanego wniosku niż potem otrzymać odmowę z powodu jednej literówki.
Zaleganie ze spłatą pożyczek
Firma pożyczkowa może również odmówić nam wypłaty pieniędzy wtedy, gdy już teraz posiadamy w niej pożyczkę. Wiele z firm ma nawet zapisy w regulaminach informujące o tym, że nie ma możliwości otrzymania kolejnej pożyczki przed spłatą poprzedniej.
To główne powody odmowy w firmach pożyczkowych, niemniej nie są to jeszcze wszystkie z nich. Najczęściej pożyczkodawca nie wskazuje, dlaczego wydał decyzję odmowną, dlatego warto mieć na uwadze powyższe powody.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej