7 pomysłów na to, jak spędzić Wielkanoc w domu
Kiedy jest Wielkanoc w 2021 roku?
Jeszcze całkiem niedawno były Święta Wielkanocne 2020, a już przed nami Wielkanoc 2021. W tym roku te wiosenne święta przypadają 3 i 4 kwietnia. Warto pamiętać, że przysługuje nam jeden tylko dodatkowy dzień wolny z okazji Wielkanocy. Święto w dniu roboczym to tylko Lany Poniedziałek, który jest 4 kwietnia.
Czasu coraz mniej, więc warto już zabrać się do przygotowania tegorocznej Wielkanocy, a w domowym budżecie uwzględnić związane z tym koszty!
Życzenia na Wielkanoc
Kiedy nie możemy osobiście spotkać się z bliskimi, życzenia na Wielkanoc są na wagę złota. Możesz przeczytać je przez telefon, wysłać SMS-em, mailem albo wrzucić do skrzynki tradycyjną kartkę wielkanocną. Życzenia wielkanocne nie muszą być długie. Mogą odnosić się do kwestii religijnych, jeśli adresat jest wierzący. A jeżeli nie, to można nawiązać do rodzinnej atmosfery.
Co robić w domu w Wielkanoc? 7 pomysłów
Co prawda Wielkanoc nie wiąże się z tyloma wolnymi dniami, co Boże Narodzenie, ale wciąż masz wolny poniedziałek. Jeśli weźmiesz dodatkowo jeden lub dwa dni urlopu, to zyskasz przedłużony weekend, który możesz spędzić z bliskimi.
Przetestuj siedem naszych propozycji, a wśród nich inspiracje na pisanki, przepisy na smaczne potrawy wielkanocne i ciasta bez pieczenia i pomysły na przepiękne dekoracje wielkanocne.
Pisanki
Jajka wielkanocne to jeden z najważniejszych elementów tych świąt. Pisanka może być naturalna, czyli ufarbowana w łupinkach cebuli, soku z buraka czy czerwonej kapusty. Możesz także wykorzystać specjalne barwniki, by uzyskać bardziej intensywne kolory.
Pomalowane pisanki możesz jeszcze ozdobić. Wydrapując w nich wzorki igłą, nakładając na jajka gumki recepturki, które zostawią ślady i wyjdzie jajko w paseczki. Łatwym sposobem jest także kupno specjalnych koszulek, które nakłada się na jaja, wkłada do ciepłej wody i one się przyklejają. Są dostępne różne motywy, np. kurczaczek, baranek cukrowy czy zajączek wielkanocny.
Możesz również zostawić jajka w neutralnym kolorze i namalować na nich delikatne wzorki markerem.
Dekoracje wielkanocne
Bardzo łatwym do wykonania stroikiem wielkanocnym, a konkretniej dekoracją stołu są jajka owinięte w serwetki tak, aby przypominały zająca wielkanocnego. Wystarczy ułożyć jajko na talerzu, namalować na nim flamastrem mordkę zajączka (oczy i pyszczek), a następnie tak zawinąć serwetkę, aby imitowała uszy.
Stroik na Wielkanoc to może być prosta kompozycja z jajek, włożonych w kieliszki, a do tego gałązki bukszpanu i tematyczna figurka – np. zajączek albo baranek wielkanocny.
Jak jeszcze można modnie ozdobić stół na Wielkanoc? Ozdoby naturalne wyglądają najlepiej. Wystarczy bukiet tulipanów, żonkili czy hiacyntów, które będą symbolizowały nadejście wiosny.
Uwielbiane przez dzieci, ale i dorosłych są nadziewane czekoladowe jajka, które można traktować jako ozdoby. Wielkanoc od razu wejdzie do Twojego domu, jeśli włożysz je do ozdobnej miseczki albo po prostu rozrzucisz na stole.
Kolorowanki wielkanocne
Dobrym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi są kolorowanki wielkanocne. Maluchom można wydrukować z internetu motywy kurczaczka, zajączka czy baranka. Jednak warto wiedzieć, że dorośli również mogą zająć czas kolorowanką. Wielkanoc to okres, kiedy mamy trochę więcej wolnego, więc aby się zrelaksować, można kolorować wspólnie z dzieckiem albo samemu. Kolorowanki dla dorosłych to bardziej skomplikowane motywy.
Pokolorowane przez dzieci obrazki można także wykorzystać jako kartki wielkanocne i wysłać do bliskich.
Potrawy wielkanocne
Wspólny, świąteczny czas można spędzić także w kuchni. Zaangażuj dzieci do dekorowania pisanek, mieszania składników na sałatkę jarzynową czy do wykonania prostego ciasta bez pieczenia.
Wspólnie z dziećmi pomalowane jajka albo udekorowane naklejkami można później położyć na stół i wykorzystać jako dekoracje. Wielkanoc z takimi akcentami nabiera niepowtarzalnego, rodzinnego uroku.
Kartki wielkanocne
A czym możecie się zająć, zanim jeszcze nadejdzie Wielkanoc? Kartki trzeba już wysłać, ale zamiast kupować gotowe, można zrobić je samemu. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, wystarczy napisać życzenia na odwrocie tematycznej kolorowanki i włożyć do koperty.
Można także wyciąć z kolorowego papieru różne kształty (np. pisanki czy zająca) i dać dziecku zadanie, aby przykleiło je na kartkę. Dodatkowo można kupić w pasmanterii małe pompony i przykleić na papier, aby imitowały ogon zajączka.
A co zrobić, gdy zostało zbyt mało czasu na wysłanie tradycyjnej kartki? Wielkanoc można świętować także online i wspólnie z dziećmi przygotować atrakcyjne wizualnie życzenia w prostym programie graficznym. Taką kartkę można wysłać MMS-em, mailem albo poprzez komunikator.
Filmy i planszówki
Gry planszowe to świetny pomysł na spędzenie czasu z rodziną w domu. Szczególnie wieczorami albo gdy pogoda nie dopisuje, warto pograć w planszówki. Dla dzieci polecamy nieśmiertelne „Grzybobranie”, „5 sekund” i „Gorącego ziemniaka”. A gdy maluchy pójdą spać, to dorośli mogą zagrać w „Ego”, „Wsiąść do pociągu” czy „Catana”.
Poszukiwania prezentów od zajączka
Posiadacze domków jednorodzinnych mogą Wielkanoc, choć w części spędzić na świeżym powietrzu. O ile tylko dopisze nam wiosenna aura, to można zorganizować w ogrodzie wielkie poszukiwania prezentów od zajączka. Wystarczy w trawie, pod drzewami czy krzaczkami ukryć słodycze, czy drobne zabawki, wyposażyć dzieci w koszyczki i wraz z nimi udać się na poszukiwania. Dobra zabawa gwarantowana!