Czy karta płatnicza jest dzisiaj konieczna?
Posiadanie karty płatniczej jest obecnie niemal niezbędne. Gdy posiada się kartę płatniczą można korzystać ze wszystkich możliwości oferowanych przez rynek finansowych w formie elektronicznej. Karta płatnicza pozwala na zapewnienie zarówno realizowania płatności internetowych a także wypłacania gotówki z konta bankowego za pośrednictwem terminali.

Spis treści
Gdy chce się wypłacać środki finansowe z bankomatów niezbędne jest posiadanie karty płatniczej. Oczywiście są klienci, którzy korzystają jedynie z konta bankowego i niekorzystający z płatności z wykorzystaniem kart płatniczych czy wypłat gotówki.
Jednak generalnie większość klientów decyduje się na posiadanie kart płatniczych, które pozwalają na korzystanie z wszystkich możliwości realizowania płatności przy korzystaniu z konta bankowego. Wiele osób korzysta z kart płatniczych do różnych rachunków bankowych.
Jednak takie rozwiązanie nie jest korzystne, gdyż za poszczególne karty płatnicze trzeba płacić stałe opłaty. Regularne opłaty za kartę płatniczą wydaną do konta do dodatkowy koszt prowadzenia rachunku bankowego. Z tego powodu warto jest unikać decydowania się na nadmierną liczbę kart płatniczych. Jedna czy dwie karty płatnicze są wystarczające do wygodnego korzystania z rachunków bankowych.
Co daje karta płatnicza?
Karty płatnicze pozwalają na zapewnienie nie tylko wygodnego korzystania z płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych. Można przy ich wykorzystywaniu coraz częściej korzystać z licznych promocyjnych ofert. Zarówno wystawcy kart jak też banki coraz chętniej zapewniają swoim klientom dostęp do rabatów przy użytkowaniu kart płatniczych.
Dotyczy to szczególnie zakupów realizowanych w sklepach internetowych. Promocje pozwalają na obniżenie wartości zakupów w wybranych sklepach od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.
Jednocześnie posiadanie kart płatniczych pozwala na wypłacenie środków finansowych w formie gotówki. W Polsce gotówka nadal jest powszechnie używana co między innymi wynika z tego, że w wielu małych sklepach nie można płacić kartami. Warto zatem posiadać przy sobie drobne środki finansowe, które pozwalają na zrealizowanie drobnych zakupów.
Koszt karty płatniczej
Wydanie kart płatniczych tak samo jak ich wymiana w przypadku zakończenia czasu ważności karty jest darmowa. Przy uszkodzeniu karty czy zgubieniu karty najczęściej pierwsza taka sytuacja nie wymaga dodatkowych płatności za wyrobienie nowej karty w większości banków. Natomiast za regularne korzystanie z kart płatniczych trzeba płacić drobne, ale stałe i miesięczne płatności.
Można jednak uniknąć takich płatności w przypadku decydowania się na spełnienie określonych przez bank warunków. Najczęściej dotyczą one konieczności wykonania zakupów w ramach określonej przez bank sumy w skali miesiąca. Pozwala to na uzyskanie możliwość korzystania z kart płatniczych bez dodatkowych stałych płatności.
Sumy, które trzeba wydawać co miesiąc przy użyciu karty by nie płacić stałej opłaty za kartę nie są najczęściej wysokie i wahają się od stu do dwustu złotych.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej