Inflacja - jak chronić swoje oszczędności?
Jednym z problemów z przechowywaniem pieniędzy jest to, że wpływa na nie inflacja. Jeśli pieniądz nie polega obrotowi wówczas trzeba się liczyć z tym, że w czasie traci on pod wpływem inflacji na wartości. Gdy oszczędza się jednym z powodów decydowania się na pewne produkty finansowe jest unikanie działania inflacji na posiadane środki finansowe.
Przechowywanie pieniędzy w domu jest najgorszym rozwiązaniem w kontekście działania na takie pieniądze inflacji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z różnych produktów finansowych, które pozwalają zyskać na oprocentowaniu. Jednym z produktów finansowych, który można wybrać jest lokata bankowa.
Taka lokata bankowa to zarówno bezpieczne rozwiązanie finansowe, a także możliwość zyskania na oprocentowaniu. Do najlepszych lokat bankowych można zaliczyć te krótkoterminowe oraz średnioterminowe.
Nie wymuszają one zamrażania środków finansowych na długi okres czasu, a jednocześnie pozwalają na zabezpieczenie się przed działaniem inflacji. Oprocentowanie na takich lokatach nie pozwala na uzyskanie dużych zysków, ale pozwala na okraczenie działania inflacji również w skali realnej.
Bezpieczeństwo oszczędzania
Gdy oszczędza się pieniądze a podstawowym celem jest zabezpieczenie gromadzonych środków finansowych przed działaniem skutków inflacji wówczas postawienie na bezpieczne produkty finansowe, jak produkty bankowe jest najlepszym rozwiązaniem. Jednym z problemów lokat bankowych jest brak dużej elastyczności takiego produktu finansowego.
Oczywiście zawsze można decydować się na korzystanie z lokat bankowych w ramach produktów jednomiesięcznych czy też zakładanych na jeden dzień. Jednak w takim przypadku w krótkim czasie trzeba pamiętać o odnawianiu takich lokat po ich zakończeniu. Zatem znacznie lepszym rozwiązaniem może być decydowanie się na konta oszczędnościowe.
Wiele z kont oszczędnościowych nie ma dużo mniejszego oprocentowania w stosunku do lokat bankowych. Jednocześnie takie produkty pozwalają na uzyskanie bardzo dużej elastyczności w zakresie korzystania ze środków finansowych. Można w każdym momencie wypłacić pieniądze bez utraty odsetek.
Zabezpieczenie przed inflacją i zyski
Gdy zamierza się jednocześnie zabezpieczyć posiadane środki finansowe, a także uzyskać przyzwoite zyski na rynku finansowym można decydować się na obligacje. Z jednej strony mogą to być obligacje rządowe a z drugiej strony obligacje korporacyjne. Korzystanie z obligacji wymaga oczywiście zamrożenia środków finansowych na wyznaczony okres czasu. Jednak korzystanie z obligacji pozwala na wybranie różnych okresów wykupu.
Można decydować się na obligacje średnioterminowe, a także krótkoterminowe. Dotyczy to między innymi obligacji z rocznym okresem wykupu, a także obligacje, które mają dwuletni okres wykupu.
Znacznie bardziej bezpiecznym produktem są oczywiście obligacje rządowe, ale również dobrze wyselekcjonowane korporacyjne obligacje pozwalają na zapewnienie zarówno bezpieczeństwa inwestowania środków finansowych, a także zabezpieczenia oszczędności przed działaniem inflacji.