Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Czy leki na receptę można kupić przez internet?

Czy leki na receptę można kupić przez internet?

Masz do wykupienia lek na receptę i zastanawiasz się, czy można zrobić to przez internet? Tak, teraz to możliwe! Musimy spełnić jednak określone wymagania, aby móc zamówić go on-line. O czym należy pamiętać?

Recepty na leki wydawane są przez lekarza. Otrzymujemy wtedy receptę, którą możemy zrealizować w dowolnej aptece. Przez długi czas było to możliwe tylko w aptekach stacjonarnych, ale teraz do gry weszły też apteki internetowe. Musimy jednak pamiętać o tym, że zamówienie leków na receptę on-line nie oznacza, że będziemy mogli otrzymać je zawsze kurierem czy pocztą wprost do swoich rąk.

Apteki internetowe – duży wybór i niskie ceny

Wielu z nas lubi robić zakupy w sklepach internetowych. Teraz w ich szerokiej gamie do dyspozycji mamy również apteki internetowe. Zakupimy w nich różne leki i inne preparaty, a także produkty lecznicze. Najczęściej są one dostępne w niższych cenach niż z większości aptek stacjonarnych – poza tym zamówienie jest bardzo wygodne i łatwe, ponieważ wszystko realizujemy przez internet.

Czy jednak w aptekach internetowych możemy zakupić leki na receptę?

Polskie prawo zabrania sprzedaży wysyłkowej leków wydawanych na receptę. Mówimy tutaj o sytuacji, gdy pacjent zamawia lek on-line z okazaniem recepty, na przykład przesłaniem jej do apteki, otrzymuje paczkę do swoich rąk od kuriera albo listonosza. Nie oznacza to jednak wcale, że nie możemy zamówić leku na receptę z użyciem internetu.

Sprzedaż leków na receptę on-line możliwa jest wtedy, gdy dokonujemy zamówienia konkretnego leku na stronie internetowej apteki, ale odbieramy do osobiście w aptece. Takie usługi świadczą duże sieci aptek, które posiadają placówki w różnych miejscowościach w kraju oraz własny sklep internetowy, gdzie możemy zapoznać się z pełną ofertą.

Jak zamówić lek na receptę przez internet?

Na początku warto zapoznać się z rożnymi ofertami – warto wskazać, że ceny mogą się różnić, dlatego jeśli nie lubimy przepłacać, najlepiej zobaczyć propozycje w wielu aptekach internetowych.

Gdy znaleźliśmy już odpowiednią ofertę, wybieramy lek i wkładamy go do wirtualnego koszyka. Potem wypisujemy formularz zamówienia, w którym podajemy swoje dane i wybieramy aptekę, w której chcemy odebrać lek.

Najczęściej jest on dostępny nawet następnego dnia do odbioru.

Dzięki temu nie musimy chodzić do placówki dwa razy, ponieważ lek będzie na nas już czekał. Najczęściej otrzymujemy wtedy wiadomość e-mail, że jest on już gotowy do odbioru. Lek zwykle czeka na klienta przez tydzień.

Przy odbiorze leku pokazujemy receptę, a aptekarz sprawdza jej dane i gdy wszystko się zgadza, przekazuje nam lek. Przy zakupach leków na receptę przez internet najczęściej płacimy w aptece – gotówką lub kartą.

Uwaga! W przypadku niektórych aptek internetowych musimy również wypisać dodatkowy formularz wtedy, gdy lek ma być refundowany. Wtedy w wirtualnej recepcie oznaczamy pola zgodnie z receptą – oddział NFZ, uprawnienia oraz odpłatność. Potem wybieramy aptekę i odbieramy lek wtedy, gdy będzie dostępny.

Ten wpis znajduje się w kategorii