W jakich sytuacjach nie dostaniemy rozwodu?
Rozwód jest ostatecznością. Czasami nie ma jednak innego wyjścia, gdy nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia z małżonkiem. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak złożenie pozwu rozwodowego w sądzie. Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, gdy rozwodu możemy nie dostać. Kiedy jest to możliwe?
W Polsce co roku rozwodzi się około 66 tysięcy par. Oznacza to, że wskaźnik rozwodów wynosi u nas około 36% i z roku na rok rośnie. Wśród głównych przyczyn rozwodu znajdują się niezgodność charakterów małżonków, zdrada, alkoholizm, także ryzyko rozwodu zwiększa posiadanie dzieci z poprzedniego związku, bezpłodność oraz kłopoty finansowe. Polacy rozwodzą się średnio po 14 latach wspólnego życia z drugą połówką.
Sąd, gdy orzeka o rozwodzie, przede wszystkim bada, czy pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to ustanie więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej, niemniej jednak nie zawsze sąd nawet w takich przypadkach jest w stanie orzec rozwód. Prawo pozwala na zaistnienie sytuacji, gdy nawet pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, sąd nie orzeknie rozwodu z powodu zaistnienia tak zwanych przesłanek negatywnych orzeczenia rozwodu. Mowa tu w szczególności o małoletnich dzieciach, o winie małżonka żądającego rozwodu oraz o zasadach współżycia społecznego.
Dobro wspólnych małoletnich dzieci
Sąd może nie orzec o rozwodzie małżonków wtedy, gdy miałoby ucierpieć na tym dobro wspólnych, małoletnich dzieci. Dobro dziecka jest szczególnie chronione przez prawo i odnosi się ono do wszystkich potrzeb dziecka – zarówno tych o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym.
Przy badaniu sytuacji, sąd bierze pod uwagę takie kwestie, czy rozwód spowoduje osłabienie więzi między dzieckiem a rodzicami, czy sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nie spowoduje szkody dla dziecka, czy rozwód dla dziecka nie będzie zbyt bolesnym doświadczeniem. Sąd bada bowiem każdą sytuację indywidualnie.
Wyłączna wina małżonka żądającego rozwodu
Rozwód może nie być orzeczony również w tej sytuacji, gdy pozew chce złożyć małżonek mający wyłączną winę rozpadu małżeństwa. Wina ta związana jest z obowiązkami wynikającymi z wejścia w związek małżeński, do których zalicza się między innymi wzajemną pomoc, wierność, lojalność, współdziałanie na rzecz dobra rodziny, wspólne pożycie.
Wina wyłączna musi być jedynie po stronie małżonka wnoszącego pozew – wobec tego drugi małżonek nie może przyczynić się do rozpadu związku małżeńskiego. Takie przypadki dotyczą głównie naruszenia norm moralnych jest zdrada, brak zainteresowania się losem współmałżonka, naruszenie jego godności, opuszczenie go w potrzebie. Także może być to naganne zachowanie wobec dzieci czy bliskich małżonka.
Jeśli niewinny małżonek nie wyrazi zgody na rozwód, wówczas sąd nie może orzec rozwodu. Sąd jednak każdy przypadek bada indywidualnie, dlatego rozwód morze być orzeczony wtedy, gdy sąd uzna, że powód dla braku zgody na rozwód wynika z nagannych motywów.
Zasady współżycia społecznego
Sąd może nie orzec rozwodu także wtedy, gdy spowodowałoby to naruszenie zasad współżycia społecznego.
Sprzeczność tego rodzaju pojawia się między innymi w przypadku trudnej sytuacji życiowej – zaawansowanego wieku, choroby, niemożliwości zaspokojenia potrzeb życiowych przez drugiego małżonka.