Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Dbaj o lodówkę – oszczędzisz nawet 25% na zużyciu prądu

Dbaj o lodówkę – oszczędzisz nawet 25% na zużyciu prądu

Lodówka jest jednym z tych urządzeń, które mogą generować bardzo duże opłaty za prąd. Wynika to z ciągłej pracy lodówki. Jednocześnie lodówki odpowiadają nawet za jedną trzecią łącznych kosztów zużycia prądu w skali roku szczególnie w mieszkaniach gdzie zużycie prądu jest mniejsze w stosunku do bardzo dużych domów.

Stosowanie się d o odpowiednich zasad przy użytkowaniu lodówki pozwala na ograniczenie kosztów zużycia prądu. Zużycie prądu w lodówkach jest zależne między innymi od temperatury chłodzenia. Warto jest ustawić odpowiednie temperatury chłodzenia zarówno w lodówce a także zamrażarce. W lodówce optymalną wartością powinno być siedem stopniu Celsjusza. Natomiast w zamrażarce dobrze jest ustawić temperaturę minus osiemnastu stopniu Celsjusza.

Przy regularnym użytkowaniu lodówki bardzo ważne jest by rozsądnie korzystać z otwierania i zamykania lodówki. Gdy ogranicza się ilość otworzeń lodówki w celu wyjmowania jedzenia znajdującego się w lodówce można zmniejszyć dogrzewanie lodówki. W ten sposób urządzenie dla zachowania odpowiedniej temperatury chłodzenia jest w stanie zużywać znacznie mniej prądu. Właściwe rozłożenie towarów w lodówce pozwala na znaczne skrócenie czasu, w którym lodówka będzie otworzona przy jednorazowym wyjmowaniu z niej produktów.

Do lodówki nie powinno się wkładać ciepłych potraw.

Przekładać się do będzie do marnowania prądu, gdyż lodówka będzie musiała zużywać więcej energii w celu zachowania ustawionej w niej temperatury chłodzenia. Wkładanie ciepłych potraw do lodówki w celu ich schłodzenia może zwiększać zużycie prądu nawet trzykrotnie. Gdy produkty wkłada się do lodówki warto również odpowiednie je zapakować co przy pewnych produktach pozwala na ograniczenie pojawiania się na nich szronu. Szron w lodówce również wpływać na ilość zużywanej energii do zachowania odpowiedniej temperatury we wnętrzu lodówki.

Eksploatacja lodówki

Właściwe eksploatowanie lodówki pozwala na zapewnienie zmniejszenia zużycia prądu. Istotne jest regularne rozmrażanie lodówki, gdy lodówka nie posiada automatycznego rozmrażania. Jeśli w lodówce pojawia się szron wówczas znacząco rośnie zużycie prądu.

Lodówka powinna być regularnie czyszczona co dotyczy również zewnętrznych elementów w postaci wymienników ciepła. Bardzo zabrudzone elementy lodówki mogą prowadzić do gorszej pracy lodówki, co również zwiększa pobieranie mocy. Co pewien czas warto również rozważyć wykonanie konserwacji lodówki, co warto realizować w profesjonalnym serwisie lodówek. Pozwala to między innymi na profesjonalne wykonanie czyszczenia lodówek.

Takie czyszczenie będzie wykonane znacznie bardziej dokładnie. Jednocześnie w serwisie zostaną również sprawdzone uszczelki pod kątem stanu technicznego. Ogranicza to sytuację, w której korzysta się z lodówek, które mają nieszczelne uszczelki. Nieszczelne uszczelki prowadzą do nieszczelności całej lodówki, co znów przekład asie na konieczność znacznie bardziej intensywnej pracy agregatu w celu zapewnienia schłodzenia lodówki a to prowadzi do znaczącego zwiększenia zużycia energii.

Ten wpis znajduje się w kategorii