Dziedziczenie długów spadkowych
3 min czytaniaOdziedziczenie długów przy uzyskaniu spadku może prowadzić do wielu trudności. Zmiany w prawie spadkowym, które zostały dokonane dwa lata temu zwiększają ochronę spadkobierców. Nowe przepisy wprowadziły zasadę według, której gdy spadkobierca nie odrzuci lub nie przyjmie spadku w ciągu 3 miesięcy wówczas spadek dziedziczony jest z dobrodziejstwem inwentarza.
Spis treści
Powoduje to, że długi nie są dziedziczone powyżej wartości odziedziczonego spadku. Jednak nadal za długi spadkowe odpowiada się również z całego majątku.
Jeśli nie chce się mieć żadnych problemów z wierzycielami przy przyjmowaniu spadku z zadłużeniem najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku. Jest to rozwiązanie, które jest korzystne dla osób mających wiedzę o tym, że przejmowany spadek wiąże się z przejęciem długów. Gdy nie ma się pewności czy spadkobierca miał długi wówczas rozwiązaniem może być zlecenie prywatnego wykazu inwentarza.
Oddziedziczenie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Nowe przepisy chronią spadkobierców przed odpowiedzialnością za całość długów spadkowych całym majątkiem oraz powyżej wartości dziedzicznego spadku. Taka ograniczona odpowiedzialności do wysokości stanu czynnego spadku sprawia, że dług będzie ograniczony co do wartości do wysokości aktywów w spadku.
Niestety trzeba brać pod uwagę, że wierzyciel może domagać się spłaty zadłużenia z całego majątku spadkobiercy. Wierzyciel może zatem domagać się dla przykładu spłaty z majątku w gotówce spadkobiercy, pomimo że w spadku spadkobierca nie odziedziczył gotówki. Do takiej sytuacji może dojść na przykład w sytuacji, gdy spadkobierca odziedziczył nieruchomość.
Wierzyciel może domagać się spłaty zadłużenia i podejmować działania w celu odzyskania długu z całego majątku spadkobiercy a nie tylko z oddziedziczonej nieruchomości. Gdy nie spienięży się nieruchomości w odpowiednim czasie wówczas zadłużenie może być ściągane z uzyskiwanych dochodów czy też z rachunków bankowych, gdy sprawa trafi do komornika po wyroku sądowym.
Prywatny wykaz inwentarza
Gdy dziedziczy się spadek z dobrodziejstwem inwentarza dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na wykonanie czynności przygotowania prywatnego wykazu inwentarza. Pozwala to na ustalenie stanu czynnego spadku co pozwala na ustalenie granicy ewentualnej odpowiedzialności finansowej spadkobiercy za długi, które posiadał spadkodawca.
Inwentarz może być ustalony zarówno przez komornika sądowego a także w formie prywatnego spisu inwentarza. Taki spis może być zrealizowany przez spadkobiercę, który następnie składa taki spis inwentarza w sądzie lub przed notariuszem. Spis winien obejmować długi spadkowe a także ich wysokość na dzień otwarcia spadku a także przedmioty, które należą do spadku.
Odrzucenie spadku
Gdy nie chce się mieć problemów z przejęciem długów wówczas najlepszym rozwiązaniem jest odrzucenie spadku w ciągu sześciu miesięcy od uzyskania wiedzy o spadku. Pozwala to na zrzeczenie się spadku i ewentualnych długów. Jeśli posiada się dzieci trzeba jednak pamiętać by odrzucić spadek również w imieniu dzieci co realizowane jest przed sądem.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej