Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Kiedy warto kupić polisę AC?

Kiedy warto kupić polisę AC?

Ubezpieczenie auto-casco, czyli AC jest ubezpieczeniem komunikacyjnym dobrowolnym i nie musimy zawierać umowy tego rodzaju w przeciwieństwie do polisy OC. Czy zawsze warto kupić AC? Kiedy skorzystanie z takiej polisy nie jest opłacalne i lepiej na niej zaoszczędzić?

Ubezpieczenie samochodu może być nie lada problemem, jeśli nie wiemy, czego poszukiwać i jak zapłacić za polisę jak najmniej. Każdy właściciel pojazdu powinien posiadać polisę OC na swój samochód. To polisa odpowiedzialności cywilnej, która chroni nas wtedy, gdy będziemy sprawcami wypadku albo kolizji. Wtedy nie musimy płacić za pokrycie szkód z własne kieszeni, ale zrobi to ubezpieczyciel.

Przed czym chroni AC?

Z kolei polisa AC, czyli auto-casco jest ubezpieczeniem dobrowolnym, czyli nie musimy jej mieć dla każdego samochodu. To polisa, która skierowana jest do osób poszukujących dodatkowego bezpieczeństwa.

Polisa AC zadziała między innymi wtedy, gdy dojdzie do kradzieży pojazdu, jego części albo wyposażenia, gdy auto zostanie uszkodzone przez osoby trzecie, gdy dojdzie do zderzenia z innym pojazdem, człowiekiem czy zwierzęciem. Także wypłata odszkodowania jest możliwa wtedy, gdy auto będzie uszkodzone przez działanie sił przyrody, na przykład w trakcie powodzi, pożaru, wichury czy gradobicia.

W ofertach towarzystw ubezpieczeniowych możemy znaleźć bardzo dużo różnych polis AC, które różnią się pomiędzy sobą zakresem ochrony, dlatego warto bliżej zapoznać się z różnymi propozycjami. Musimy zwrócić wtedy szczególną uwagę na tak zwany katalog wyłączeń odpowiedzialności, czyli na sytuacje, gdy polisa nie zadziała.

Dla kogo polisa AC będzie najlepsza?

Polisa ubezpieczeniowa AC sprawdzi się tylko w określonych przypadkach, dlatego nie każdy kierowca decyduje się na jej wykupienie. Pamiętajmy o tym, że może ona kosztować więcej niż OC, więc to nawet dwukrotnie więcej kosztów.

Ubezpieczenie auto-casco polecane jest wtedy, gdy:

• samochód jest nowy lub ma dopiero kilka lat

• samochód przedstawia sobą wysoką wartość

• samochód to popularny model, także wśród złodziei

• samochód jest często używany przez kierowcę i jego bliskich

• samochód jest parkowany w miejscach niestrzeżonych

Oczywiście, na polisę AC możemy zdecydować się też zawsze wtedy, gdy po prostu zależy nam na dodatkowym bezpieczeństwie. Jeśli przykładowo dojdzie do kradzieży auta, możemy dostać pieniądze na kupno kolejnego i nie musimy wydawać na ten cel własnych oszczędności czy brać pożyczki gotówkowej na ten cel.

Generalnie polisa AC nie opłaca się tylko wtedy, gdy samochód jest starszy i nie przedstawia sobą zbyt wysokiej wartości. Takie auto zwykle nie wzbudza zainteresowania złodziei, a jeśli zostanie uszkodzone, nie wymaga kosztownych napraw, więc ubezpieczanie go nie ma tak naprawdę sensu.

Jeśli także chcesz zakupić dobrą polisę auto-casco, możesz zrobić to nawet w tym momencie – w internecie możemy już teraz znaleźć strony z porównywarkami polis oraz kalkulatorami, które pozwolą nam na podliczenie kosztów. Także możemy udać się do agenta ubezpieczeniowego, który wykona obliczenia za nas.

Ten wpis znajduje się w kategorii