Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Pieniądze w małżeństwie – dwa konta czy jedno?

Pieniądze w małżeństwie – dwa konta czy jedno?

Kwestie wspólnych finansów warto mieć omówione jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Jednym z poruszanych wtedy tematów są konta bankowe – czy lepiej, aby każdy małżonek miał swoje własne konto, a może lepiej założyć wspólne?

Nie ma idealnego rozwiązania dotyczącego tego, jak zarządzać pieniędzmi w małżeństwie. Ważne jest, aby każdy był zadowolony z uzgodnień. Oczywiście, najlepiej, jeśli małżonkowie zgadzają się co do tego, jak będą prowadzili wspólne finanse. W przeciwnym przypadku trzeba będzie iść na kompromisy.

Warto więc rozważyć, jaka forma gromadzenia i wydawania pieniędzy będzie w małżeństwie najlepsza – dwa osobne konta dla każdego albo tylko jedno konto, na które spływają zarobki każdego małżonka.

Dwa osobne konta – zalety i wady

Głównym plusem dwóch osobnych kont jest większa przejrzystość w finansach każdej osoby wraz z większą prywatnością związaną z wydatkami. Z drugiej strony niektórzy uważają, że w małżeństwie nie ma już miejsca na osobne rozliczenia i tajemnice.

Dwa osobne konta są dość proste w obsłudze w małżeństwie – czasami jeden małżonek robi zakupy, innym razem drugi. Każdy może wydawać osobno na swoje przyjemności. Jeśli chodzi o wspólne koszty jak czynsz, spłata wspólnie zaciągniętego kredytu czy pożyczki, rachunki, zakupy spożywcze małżonkowie mogą po prostu zrzucać się na nie po połowie.

Pieniądze z osobnych kont mogą trafiać również na jeszcze jedno, wspólne konto, na którym będzie się gromadziło środki na wspólne wydatki. Wtedy każdy z małżonków ma do takiego konta dostęp i może wydawać z niego pieniądze według aktualnych potrzeb.

Warto jednak pamiętać o tym, że dwa osobne konta bankowe sprawdzą się głównie wtedy, gdy małżonkowie zarabiają podobnie. W razie znacznych nierówności w zarobkach mogą pojawić się problemy z pokryciem regulowaniem wspólnych wydatków.

Wspólne konto – zalety i wady

Z kolei wspólne konto bankowe pozwala na uzyskanie większej przejrzystości domowych finansów oraz daje małżonkom możliwość korzystania ze środków finansowych wtedy, gdy będą one potrzebne.

Wspólne konto bankowe, do którego wydane są dwie karty, pozwala małżonkom na korzystanie ze środków zawsze wtedy, gdy są potrzebne – bez potrzeby osobnych rozliczeń. To wygodniejsze rozwiązanie od dwóch osobnych kont, ale z drugiej strony małżonkowie muszą mieć do siebie zaufanie, aby nie okazało się, że środki przeznaczona na wspólne życie będą wydane na niepotrzebne wydatki. Ważne jest uzgodnienie, jaka część środków może być przeznaczona na przyjemności i osobiste rzeczy każdego z małżonków.

Wspólne konto bankowe to też dobry wybór w razie dysproporcji zarobków między małżonkami. Wtedy nie ma także trudności z rozliczaniem tych kosztów, które przy mniejszych zarobkach mogłyby być problematyczne.

Podsumowując, jak wspomnieliśmy na wstępie, nie ma idealnego rozwiązania – najlepiej porozmawiać z partnerem albo partnerką, jaka firma prowadzenia finansów będzie najbardziej odpowiednia. Kwestia codziennych wydatków nie powinna być w małżeństwie źródłem stałych konfliktów!

Ten wpis znajduje się w kategorii