Ile kosztuje porada prawna? Sprawdzamy!

3 min czytania

Potrzebujesz porady prawnej? W takim przypadku warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata albo radcy prawnego. Z jakimi kosztami musimy się wtedy liczyć?

Ile kosztuje porada prawna? Sprawdzamy!

Każdy z nas na co dzień styka się z różnymi zagadnieniami prawnymi. Zwykle jednak nie potrzebujemy pomocy eksperta po to, aby je rozumieć i się do nich stosować. Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy konieczne jest skonsultowanie się z prawnikiem. Obecnie możemy zrobić to zarówno u adwokata, jak i u radcy prawnego.

Panuje powszechne przekonanie, że usługi prawne są bardzo drogie. W rzeczywistości jednak nie są one tak dużym wydatkiem. Musimy jednak pamiętać o tym, że nie ma jednego uniwersalnego cennika porad prawnych.

Od czego zależy koszt porady prawnej?

Oprócz indywidualnej polityki cenowej ustalonej przez każdą kancelarię prawną, różnice w kosztach zasadzają się na kilku różnych czynnikach.

Przede wszystkim największe znaczenie ma trudność i stopień skomplikowania sprawy. Im jest ona bardziej zawiła i im więcej wymaga pracy, tym koszty będą wyższe. Kolejna kwestia to dziedzina prawna, której będzie dotyczyła porada. Najwięcej rozbieżności w kosztach dotyczy prawa cywilnego, ponieważ tą dziedziną zajmuje się najwięcej osób. Zimowa pożyczka

Oprócz tego znaczenie ma miejscowość, w której działa kancelaria. Zwykle koszty porad prawnych w dużych miastach są wyższe niż porad udzielanych w mniejszych miejscowościach. Oczywiście, nie jest to regułą i dużo zależy od kancelarii.

Porady prawne również przez internet

Aby otrzymać poradę prawną, nie musimy odwiedzać kancelarii. Możemy skorzystać również z usług świadczonych on-line. To dogodny wybór dla osób, które nie mają w okolicy żadnej kancelarii prawnej, nie mają czasu lub preferują taką formę kontaktu.

W przypadku porad prawnych on-line procedura wygląda następująco: kontaktujemy się z kancelarią prawną, która oferuje takie usługi, przesyłając zapytanie prawne przez jej stronę internetową, następnie otrzymujemy wycenę usługi, płacimy za nią i potem w wyznaczonym czasie otrzymujemy poradę na nasz adres e-mailowy.

Koszty porad prawnych udzielanych on-line są podobne do tych dostępnych stacjonarnie, niemniej czasami są one nieco niższe. Wycena jest jednak indywidualna – można przesłać zapytanie z pytaniem i otrzymamy wycenę bez opłat.

Przykładowe ceny usług prawnych:

• udzielenie porady prawnej – 100-300 złotych

• przygotowanie umowy – około 300-500 złotych Zimowa pożyczka

• sporządzenie pisma urzędowego – 200-500 złotych

Pomoc prawna za darmo – kto może z niej skorzystać?

Nie każdy ma możliwość korzystania z porad prawnych ze względu na ich koszt. W takim przypadku możemy poszukiwać darmowych porad prawnych. Gdzie możemy je otrzymać?

Darmowe porady prawne świadczone są między innymi przez studentów w ramach wolontariatu – informacje możemy znaleźć na stronach internetowych uczelni prawniczych.

Także z bezpłatnych porad możemy skorzystać w powiatach, ale musimy spełnić określone wymogi – porady za darmo otrzymują między innymi osoby do 26. roku życia i po 65. roku życia, osoby mające Kartę Dużej Rodziny, weterani, zagrożeni albo poszkodowani katastrofą naturalną, osoby korzystające z pomocy społecznej.