Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Bierzesz pożyczkę on-line? Przeczytaj umowę w domu!

Bierzesz pożyczkę on-line? Przeczytaj umowę w domu!

Pożyczkę możemy obecnie otrzymać nawet bez wychodzenia z domu – wszystko załatwimy przez internet. Musimy jednak pamiętać o tym, by zawsze zapoznać się z umową i innymi dokumentami przed jej sygnowaniem.

Jednym z grzechów wielu pożyczkobiorców jest brak przeczytania umowy i innych dokumentów dołączonych do niej. Gdy sygnujemy umowę bez zapoznania się z jej zapisami, wówczas zgadzamy się na te warunki, które zostały w niej zawarte. To może rodzić poważne problemy wtedy, gdy okaże się, że pożyczkodawca zastosuje zapisy, o których nie wiedzieliśmy, na przykład naliczy nam opłaty.

Pożyczki internetowe zostały zaprojektowane tak, aby pożyczenie pieniędzy było możliwe bez wychodzenia z domu – wszystkie formalności możemy załatwić on-line. W trakcie procesu ubiegania się o pożyczkę także powinniśmy zapoznać się z regulaminem, tabelami opłat oraz z umową. Możemy zrobić to na komputerze.

Jak czytać umowę pożyczki?

Umowa pożyczkowa może odstraszać swoją długością, małymi literkami oraz skomplikowaną terminologią finansową. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zrezygnować z jej przeczytania.

Gdy chcemy pożyczyć pieniądze przez internet, często wzór umowy znajdziemy na stronie internetowej i możemy sprawdzić ją nawet przed złożeniem wniosku. Oczywiście, zawsze powinniśmy też przeczytać umowę, którą otrzymamy na nasze nazwisko – nie zawsze wszystkie dane znajdujące się na stronach są aktualne.

Umowę pożyczki powinniśmy przeczytać od deski do deski. Zwykle zajmie nam to około 15-20 minut. Dodatkowo, gdy umowa odwołuje się do załączników, także powinniśmy się z nimi zapoznać.

Podczas czytania powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, a mianowicie na:

• ogólne koszty pożyczki

• wysokość poszczególnych rat

• termin spłaty całej pożyczki i poszczególnych rat

• metoda spłaty pożyczki

• konsekwencje wynikające z opóźnień w spłacie

Jeśli jednak nie rozumiemy poszczególnych zapisów w umowie pożyczkowej lub dodatkowych dokumentach, powinniśmy skonsultować się z inną osobą, która ma w tym większe doświadczenie. Może być to ktoś z rodziny, znajomych, możemy także zapytać na forach internetowych poświęconych finansom.

Dużą zaletą pożyczek on-line jest właśnie to, że możemy zapoznać się z umową w swoim domu – nie ma wtedy presji podpisania umowy od razu, jak na to miejsce w przypadku pożyczek udzielanych stacjonarnie.

Masz możliwość odstąpienia od umowy pożyczki

Zawarcie umowy pożyczki ratalnej czy chwilówki nie oznacza, że po jej sygnowaniu nie mamy już żadnych możliwości „odkręcenia” sprawy. Mamy możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej podpisania. Musimy wtedy, oczywiście, oddać pieniądze, ale nie ponosimy takich samych kosztów, między innymi całego oprocentowania, prowizji. Nie otrzymamy jednak zwrotu tak zwanej opłaty przygotowawczej. Musimy też pamiętać o tym, że każdy dzień korzystania z pożyczki oznacza potrącenie części oprocentowania.

Dokładne informacje dotyczące odstąpienia od umowy pożyczki możemy znaleźć właśnie w umowie. Bank lub firma pożyczkowa dostarczają klientowi wraz z umową wniosek, który może posłużyć do zwrotu pożyczki w terminie do 14 dni.

Ten wpis znajduje się w kategorii