Ile oszczędzimy na koncie oszczędnościowym?
3 min czytaniaKonta oszczędnościowe to specjalne konta bankowe, które pozwalają nam na odkładanie pieniędzy i zarabianie na odsetkach od umieszczonej tam sumy. Są więc produktem znajdującym się pomiędzy zwykłym kontem a lokatą bankową. Ile możemy na nich zarobić?
Spis treści
Konto oszczędnościowe możemy najczęściej otworzyć całkowicie za darmo i jego prowadzenie także nic nas nie kosztuje. W wielu bankach, które dają swoim klientom możliwość logowania się przez internet, możemy nawet samodzielnie otworzyć rachunki oszczędnościowe, bez potrzeby udawania się do placówki.
Czym dokładnie jest konto oszczędnościowe?
Głównym zadaniem konta oszczędnościowego jest pomoc w oszczędzaniu. Najczęściej traktowane jest ono jako dodatkowe konto do rachunku już istniejącego. Konto oszczędnościowe jest jednak oprocentowane w przeciwieństwie do zwykłych rachunków, co powoduje, że możemy zarabiać na posiadanych na nim pieniądzach. Nie tracimy też uzyskanych już odsetek, gdy pieniądze wypłacimy w całości.
Konto oszczędnościowe ma też swoje warunki. Wiele banków pozwala na przechowywanie na takim koncie tylko wyznaczonej sumy, na przykład do 100 000 złotych. Ponadto do kont tego rodzaju nie wydaje się zazwyczaj kart. Również musimy pamiętać o tym, że przelewy z konta oszczędnościowego mogą nas sporo kosztować. Zazwyczaj jeden przelew w miesiącu jest darmowy, ale za każdy kolejny musimy zapłacić od 5 do nawet 10 złotych zarówno wtedy, gdy mówmy o przelewach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.
Jakie jest oprocentowanie kont oszczędnościowych?
Aktualnie oprocentowanie na kontach oszczędnościowych nie jest zbyt zachwycające. W wielu bankach to nawet mniej niż 1%, ale zdarzają się też oferty na 3%. Warto przy tym wskazać, że w przypadku wyższych sum oprocentowanie może być niższe. Zatem konta oszczędnościowe są generalnie słabiej oprocentowane od lokat, więc nie zarobimy na nich zbyt wiele.
Konta z najlepszym oprocentowaniem, rzędu 3%, obowiązują głównie w przypadku nowych klientów, którzy wprowadzają do banku nowe środki. Wówczas przez określony czas, na przykład przez 2-4 pierwsze miesiące, nasze środki mają oprocentowanie promocyjne, a potem oprocentowanie to spada do standardowego poziomu, który wynosi przykładowo 0,70%. Mogą pojawić się też dodatkowe wymagania, na przykład konieczność utrzymywania odpowiedniej kwoty na koncie czy wpływy na określonym poziomie.
Gdy nie wiemy, gdzie założyć konto oszczędnościowe, najlepiej skorzystać ze specjalnych internetowych rankingów i porównywarek, które pomogą nam w sprawdzeniu aktualnych ofert w różnych bankach.
Czy warto założyć konto oszczędnościowe?
Jeżeli bank, w którym obecnie mamy już swoje konto, oferuje atrakcyjne konto oszczędnościowe, warto pomyśleć o jego założeniu. Pomoże nam ono w oszczędzaniu – możemy wtedy przelewać na nie co miesiąc wyznaczoną sumę. Posiadanie zwykłego rachunku oraz rachunku oszczędnościowego w jednym banku powoduje też, że możemy w razie problemu przelać pieniądze od razu do naszej dyspozycji – pieniądze są księgowane błyskawicznie pomiędzy kontami.
Gdy jednak mamy już teraz większą sumę, warto pomyśleć o założeniu lokaty zarówno w swoim, jak i w innym banku – często jako nowy klient też otrzymamy lepszą ofertę. Wtedy będziemy mogli liczyć na lepsze oprocentowanie.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej