Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Ile oszczędzimy na koncie oszczędnościowym?

Ile oszczędzimy na koncie oszczędnościowym?

Konta oszczędnościowe to specjalne konta bankowe, które pozwalają nam na odkładanie pieniędzy i zarabianie na odsetkach od umieszczonej tam sumy. Są więc produktem znajdującym się pomiędzy zwykłym kontem a lokatą bankową. Ile możemy na nich zarobić?

Konto oszczędnościowe możemy najczęściej otworzyć całkowicie za darmo i jego prowadzenie także nic nas nie kosztuje. W wielu bankach, które dają swoim klientom możliwość logowania się przez internet, możemy nawet samodzielnie otworzyć rachunki oszczędnościowe, bez potrzeby udawania się do placówki.

Czym dokładnie jest konto oszczędnościowe?

Głównym zadaniem konta oszczędnościowego jest pomoc w oszczędzaniu. Najczęściej traktowane jest ono jako dodatkowe konto do rachunku już istniejącego. Konto oszczędnościowe jest jednak oprocentowane w przeciwieństwie do zwykłych rachunków, co powoduje, że możemy zarabiać na posiadanych na nim pieniądzach. Nie tracimy też uzyskanych już odsetek, gdy pieniądze wypłacimy w całości.

Konto oszczędnościowe ma też swoje warunki. Wiele banków pozwala na przechowywanie na takim koncie tylko wyznaczonej sumy, na przykład do 100 000 złotych. Ponadto do kont tego rodzaju nie wydaje się zazwyczaj kart. Również musimy pamiętać o tym, że przelewy z konta oszczędnościowego mogą nas sporo kosztować. Zazwyczaj jeden przelew w miesiącu jest darmowy, ale za każdy kolejny musimy zapłacić od 5 do nawet 10 złotych zarówno wtedy, gdy mówmy o przelewach wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jakie jest oprocentowanie kont oszczędnościowych?

Aktualnie oprocentowanie na kontach oszczędnościowych nie jest zbyt zachwycające. W wielu bankach to nawet mniej niż 1%, ale zdarzają się też oferty na 3%. Warto przy tym wskazać, że w przypadku wyższych sum oprocentowanie może być niższe. Zatem konta oszczędnościowe są generalnie słabiej oprocentowane od lokat, więc nie zarobimy na nich zbyt wiele. jesienna-pozyczka

Konta z najlepszym oprocentowaniem, rzędu 3%, obowiązują głównie w przypadku nowych klientów, którzy wprowadzają do banku nowe środki. Wówczas przez określony czas, na przykład przez 2-4 pierwsze miesiące, nasze środki mają oprocentowanie promocyjne, a potem oprocentowanie to spada do standardowego poziomu, który wynosi przykładowo 0,70%. Mogą pojawić się też dodatkowe wymagania, na przykład konieczność utrzymywania odpowiedniej kwoty na koncie czy wpływy na określonym poziomie.

Gdy nie wiemy, gdzie założyć konto oszczędnościowe, najlepiej skorzystać ze specjalnych internetowych rankingów i porównywarek, które pomogą nam w sprawdzeniu aktualnych ofert w różnych bankach.

Czy warto założyć konto oszczędnościowe?

Jeżeli bank, w którym obecnie mamy już swoje konto, oferuje atrakcyjne konto oszczędnościowe, warto pomyśleć o jego założeniu. Pomoże nam ono w oszczędzaniu – możemy wtedy przelewać na nie co miesiąc wyznaczoną sumę. Posiadanie zwykłego rachunku oraz rachunku oszczędnościowego w jednym banku powoduje też, że możemy w razie problemu przelać pieniądze od razu do naszej dyspozycji – pieniądze są księgowane błyskawicznie pomiędzy kontami.

Gdy jednak mamy już teraz większą sumę, warto pomyśleć o założeniu lokaty zarówno w swoim, jak i w innym banku – często jako nowy klient też otrzymamy lepszą ofertę. Wtedy będziemy mogli liczyć na lepsze oprocentowanie.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000,00 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 74,08%. Rata miesięczna od 245,30 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 9,5%. Całkowity koszt pożyczki: 4 617,56 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 627,56 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 617,56 zł. Stan na dzień 05.11.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 5 700,00 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 68,26%. Rata miesięczna od 335,30 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 9,5%. Całkowity koszt pożyczki: 6 081,00 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 894, zł, prowizja 5 187,60 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 11 781,00 zł. Stan na dzień 23.11.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy MetLife Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Reasekuracji Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie przy ul. Przemysłowej 26, 00-450 Warszawa, wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy, XII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS 0000028131, REGON 010928125, NIP 526-030-50-06, wysokość kapitału zakładowego 21.490.000,00 zł.