Ile wynosi wkład własny do kredytu mieszkaniowego?

3 min czytania

Nie każdego stać, aby z własnej kieszeni kupić mieszkanie. Bardzo często do tego typu inwestycji, potrzebne jest odpowiednie dofinansowanie. W przypadku zakupu mieszkania jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu. Trzeba liczyć się jednak z tym, że musimy posiadać jakiś wkład własny, aby uzyskać taki kredyt.

Ile wynosi wkład własny do kredytu mieszkaniowego?

Przepisy dotyczące zaciągania kredytów na zakup mieszkania jasno określają minimalną wysokość wkładu własnego. Na dzień dzisiejszy wkład własny wynosi 20% od całkowitej kwoty danego mieszkania. Procent ten obowiązuje niezależnie od tego, czy jest to nasze pierwsze, czy też kolejne mieszkanie. Taki sam procent obowiązuje zarówno osoby prywatne, jak i inwestorów.

Można więc powiedzieć, że przepisy w tym wypadku są mocno niesprawiedliwe.

Ceny mieszkań w różnych miejscach w Polsce są mocno zróżnicowane. Oprócz tego ryzyko związane z zaciągnięciem kredytu przez przedsiębiorcę i osobę prywatną jest również różne. Wszystko to sprawia, że aktualne przepisy w zakresie zaciągania kredytów na mieszkanie z pewnością wymagają poprawek.

Potrzebne zmiany w kredytach mieszkaniowych

Bardzo wielu analityków uważa, że przepisy związane z zaciąganiem kredytów na mieszkanie powinien się zmienić. Przede wszystkim zmienić powinna się wysokość wkładu własnego, gdyż to ona w dużej mierze napędza rynek. Eksperci oponują za tym, aby wysokość wkładu własnego można było regulować, zależnie od kondycji rynku nieruchomości. Oprócz tego korzystne byłoby regulowanie wysokości wkładu własnego na podstawie oceny ryzyka. Zimowa pożyczka

Wymogi związane z zaciąganiem kredytów mieszkaniowych są bardzo wysokie, dlatego też większości osób nie stać na zakup mieszkania. Jeżeli zostałyby wprowadzone zmiany w zakresie zaciągania kredytów, to z pewnością więcej osób sprostałoby tym wymaganiom. Warto byłoby więc pomyśleć o zmianie przepisów dotyczących osób, które starają się o zakup pierwszego mieszkania, a także tych, którzy kupują mieszkania do celów biznesowych.

Oczywiście restrykcyjne przepisy nie wzięły się znikąd. Bardzo wiele osób nie było bowiem w stanie spłacać dużych zadłużeń, dlatego też Komisja Nadzoru Finansowego poprzez zwiększenie wkładu własnego, chciała zminimalizować ryzyko związane z niespłaceniem kredytów na mieszkanie.

Wkład własny na rynkach europejskich

Wkład własny skutecznie reguluje ilość zaciąganych kredytów, a także pozytywnie wpływa na ceny nieruchomości na rynkach europejskich. Oprócz tego rozwiązanie to pozwala zaciągać kredyty na mniejsze kwoty, dzięki czemu kredytobiorcom jest łatwiej spłacić zadłużenie.

Okazuje się jednak, że nie we wszystkich przypadkach taki instrument się sprawdza. Jego znaczenie jest mniejsze w przypadku krajów, gdzie ludzie są w dużej mierze nastawieni na gotówkę. Ten instrument nie sprawdził się w Hiszpanii, gdzie mimo wszystko doprowadziło to do kryzysu finansowego w kraju, a także do kryzysu na rynku nieruchomości.

Wkład własny jest mimo wszystko dobrym narzędziem, a w krajach europejskich dodatkowo zasady co do jego wysokości są elastyczne, co także jest korzystne dla osób chcących zaciągnąć kredyt na mieszkanie.

  Zimowa pożyczka