Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?

Jak bezpiecznie korzystać z bankowości mobilnej?

Wielu z nas ma już swój bank w telefonie. To bardzo wygodne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że telefon mamy przy sobie praktycznie zawsze. Jednak nie każdy korzystający z bankowości mobilnej pamięta o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby nie narazić się na wykradzenie naszych danych oraz utratę pieniędzy?

Liczba użytkowników bankowości mobilnej rośnie – obecnie, według danych Komisji Nadzoru Finansowego, to nawet ponad 5 milionów osób. Dzisiaj niemalże każdy bank posiada swoją aplikację mobilną, która pozwala na prowadzenie różnych operacji na koncie, a nawet prowadzenie mobilnych płatności zbliżeniowych w sklepach stacjonarnych.

Wygodniej, ale mniej bezpiecznie

Musimy jednak pamiętać o tym, że bankowość mobilna, chociaż bardzo komfortowa i łatwa, jest mniej bezpieczna niż korzystanie z banku na komputerze. Oszustom jest wtedy łatwiej wykorzystać luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych lub w aplikacjach bankowych.

Jednak musimy też wskazać, że dość duże znaczenie ma też naiwność klientów bankowości mobilnej – gdy nie wiemy, jak posługiwać się bankiem w telefonie, możemy narazić się na niemałe problemy.

Przykładowe oszustwa dotyczące bankowości mobilnej

Najwięcej oszustw związanych z korzystaniem z bankowości mobilnej dotyczy wykorzystania złośliwego oprogramowania, które nieświadomie pobierane jest przez użytkownika na telefon, na przykład przez link w wiadomości SMS czy e-mailu. Oprócz tego problemem może być atak hakerski z wykorzystaniem kodu QR, na przykład znalezionego na przystanku autobusowym, jakiejś stronie internetowej, ulotce. jesienna-pozyczka

Takie oprogramowanie może następnie przechwycić nasze hasło do bankowości internetowej oraz podmieniać odbiorcę przelewów – wtedy pieniądze nie idą do wskazanego przez nas odbiorcy, ale na rachunek złodzieja.

Również na oszustwa możemy narazić się wtedy, gdy pobierzemy aplikację, która będzie zawierała wirusy. Powinniśmy uważać na pobieranie aplikacji, także tych bankowych, z nieznanych nam źródeł. Najbezpieczniejsze z nich to firmowy sklep danego systemu operacyjnego.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w bankowości mobilnej:

• instaluj oprogramowanie jedynie z bezpiecznego i sprawdzonego źródła

• używaj legalnego oprogramowania antywirusowego dla swojego telefonu lub tabletu

• nie klikaj w żadne linki, gdy nie wiesz, do czego się odnoszą, nie skanuj kodów QR z nieznanych źródeł

• gdy otrzymujesz SMS od banku, upewnij się, że to on jest rzeczywistym nadawcą jesienna-pozyczka

• upewniaj się, czy zlecane płatności zgadzają się pod względem danych – porównaj SMS z formularzem w serwisie transakcyjnym

• unikaj logowania się na swoje konto bankowe z komputerów, tabletów i smartfonów innych osób

• nie korzystaj z aplikacji do płatności wtedy, gdy łączysz się z otwartymi sieciami Wi-Fi

• zdefiniuj limity transakcyjne dla swojego konta w bankowości elektronicznej, gdy bank daje taką możliwość

• stosuj hasło lub blokadę telefonu z użyciem wzoru

• regularnie pobieraj aktualizacje dla systemu operacyjnego i aplikacji bankowej

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.