Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak zadbać o finansową przyszłość dziecka?

Jak zadbać o finansową przyszłość dziecka?

Chyba każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało dobry start w dorosłość. Musimy jednak pamiętać o tym, że dobre wychowanie do jedno. Liczą się również pieniądze, które potrzebne są na utrzymanie dziecka. Zatem, jak zadbać o jego finansową przyszłość? Zapraszamy do sprawdzenia naszych propozycji.

Niektórzy rodzice zaczynają odkładać pieniądze na start w dorosłość swojego dziecka już z momentem jego narodzin. To jednak nadal dość mało powszechna forma oszczędności i finansowego przygotowania się do wyfrunięcia dorosłego już człowieka z domowego gniazda. Zdecydowana większość rodziców o oszczędnościach z myślą o swojej pociesze zaczyna myśleć później.

500+ pomocne w oszczędzaniu

Nie każdy rodzic mógł przez długi czas pozwolić sobie na to, aby odkładać regularnie pieniądze na przyszłość swojego dziecka. Jednak wraz z pojawieniem się programu 500+ do wielu rodzin trafiły dodatkowe pieniądze.

Zasadniczo rodzice mają dowolność w ich wydatkowaniu, ale nie warto od razu wydawać wszystkiego – gdy odłożymy chociaż część, dziecko będzie mogło skorzystać z nich wtedy, gdy stanie się dorosłe. Środki te można przeznaczyć między innymi na studiowanie, podróże, jako wkład własny do zakupienia pierwszego mieszkania, na pierwszy samochód – możliwości są naprawdę różnorodne.

Warto wskazać, że jeśli odkładalibyśmy przez 18 lat 500 złotych, możemy uzyskać sumę rzędu 60 000 złotych. Jednak nawet wtedy, gdy na oszczędzanie przeznaczylibyśmy połowę z rządowej wypłaty, uzyskalibyśmy atrakcyjną sumę rzędu 30 000 złotych.

Naturalnie, pieniądze w celu zabezpieczenia finansowej przyszłości dziecka nie muszą pochodzić tylko i wyłącznie z programu 500+. Rodzice mogą również odkładać pieniądze z własnej pensji, mogą być to środki, które dziecko otrzymuje w prezencie od innych osób, dlatego możliwości są tutaj różnorodne.

Gdzie odkładać pieniądze?

Gdy już podjęliśmy decyzję o tym, że chcemy zacząć odkładać pieniądze na przyszłość naszego dziecka, powinniśmy znaleźć odpowiedni sposób na to, aby je przechowywać. Możemy robić to na kilka sposobów – do dyspozycji mamy konta oszczędnościowe, lokaty bankowe, a także specjalne produkty oszczędnościowe oferowane nam przez banki oraz fundusze ubezpieczeniowe.

Konto oszczędnościowe to najprostszy sposób na oszczędzanie – pieniądze możemy wtedy dowolnie wpłacać i wypłacać. To daje dużą swobodę w decydowaniu o finansach. Musimy jednak pamiętać, że konta te nie są dobrze oprocentowane – zwykle oprocentowanie wynosi nawet poniżej 0,5%, dlatego nie jest to sposób na długoterminowe odkładanie pieniędzy.

Lokaty są już lepiej oprocentowane – gdy uda nam się znaleźć atrakcyjną ofertę, możemy zarobić znacznie więcej niż na koncie oszczędnościowym. Aktualnie najlepiej oprocentowane lokaty mają około 3% w skali rocznej. Lokata nie daje nam takiej swobody w decydowaniu o pieniądzach – jej wcześniejsze zerwanie najczęściej oznacza utratę wypracowanych odsetek. Warto więc zakładać kilka lokat, aby w razie potrzeby musieć zerwać tylko jedną.

Oferowane przez ubezpieczycieli i niektóre banki produkty oszczędnościowe pozwalają na zarobki, ale musimy pamiętać o tym, że wymagają regularnego wpłacania wcześniej ustalonej kwoty. Pieniądze możemy utrzymać dopiero po wyznaczonym czasie, na przykład wtedy, gdy dziecko wejdzie w dorosłość, czyli po kilkunastu latach.

Ten wpis znajduje się w kategorii