Jak zadbać o finansową przyszłość dziecka?
3 min czytaniaChyba każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało dobry start w dorosłość. Musimy jednak pamiętać o tym, że dobre wychowanie do jedno. Liczą się również pieniądze, które potrzebne są na utrzymanie dziecka. Zatem, jak zadbać o jego finansową przyszłość? Zapraszamy do sprawdzenia naszych propozycji.
Spis treści
Niektórzy rodzice zaczynają odkładać pieniądze na start w dorosłość swojego dziecka już z momentem jego narodzin. To jednak nadal dość mało powszechna forma oszczędności i finansowego przygotowania się do wyfrunięcia dorosłego już człowieka z domowego gniazda. Zdecydowana większość rodziców o oszczędnościach z myślą o swojej pociesze zaczyna myśleć później.
500+ pomocne w oszczędzaniu
Nie każdy rodzic mógł przez długi czas pozwolić sobie na to, aby odkładać regularnie pieniądze na przyszłość swojego dziecka. Jednak wraz z pojawieniem się programu 500+ do wielu rodzin trafiły dodatkowe pieniądze.
Zasadniczo rodzice mają dowolność w ich wydatkowaniu, ale nie warto od razu wydawać wszystkiego – gdy odłożymy chociaż część, dziecko będzie mogło skorzystać z nich wtedy, gdy stanie się dorosłe. Środki te można przeznaczyć między innymi na studiowanie, podróże, jako wkład własny do zakupienia pierwszego mieszkania, na pierwszy samochód – możliwości są naprawdę różnorodne.
Warto wskazać, że jeśli odkładalibyśmy przez 18 lat 500 złotych, możemy uzyskać sumę rzędu 60 000 złotych. Jednak nawet wtedy, gdy na oszczędzanie przeznaczylibyśmy połowę z rządowej wypłaty, uzyskalibyśmy atrakcyjną sumę rzędu 30 000 złotych.
Naturalnie, pieniądze w celu zabezpieczenia finansowej przyszłości dziecka nie muszą pochodzić tylko i wyłącznie z programu 500+. Rodzice mogą również odkładać pieniądze z własnej pensji, mogą być to środki, które dziecko otrzymuje w prezencie od innych osób, dlatego możliwości są tutaj różnorodne.
Gdzie odkładać pieniądze?
Gdy już podjęliśmy decyzję o tym, że chcemy zacząć odkładać pieniądze na przyszłość naszego dziecka, powinniśmy znaleźć odpowiedni sposób na to, aby je przechowywać. Możemy robić to na kilka sposobów – do dyspozycji mamy konta oszczędnościowe, lokaty bankowe, a także specjalne produkty oszczędnościowe oferowane nam przez banki oraz fundusze ubezpieczeniowe.
Konto oszczędnościowe to najprostszy sposób na oszczędzanie – pieniądze możemy wtedy dowolnie wpłacać i wypłacać. To daje dużą swobodę w decydowaniu o finansach. Musimy jednak pamiętać, że konta te nie są dobrze oprocentowane – zwykle oprocentowanie wynosi nawet poniżej 0,5%, dlatego nie jest to sposób na długoterminowe odkładanie pieniędzy.
Lokaty są już lepiej oprocentowane – gdy uda nam się znaleźć atrakcyjną ofertę, możemy zarobić znacznie więcej niż na koncie oszczędnościowym. Aktualnie najlepiej oprocentowane lokaty mają około 3% w skali rocznej. Lokata nie daje nam takiej swobody w decydowaniu o pieniądzach – jej wcześniejsze zerwanie najczęściej oznacza utratę wypracowanych odsetek. Warto więc zakładać kilka lokat, aby w razie potrzeby musieć zerwać tylko jedną.
Oferowane przez ubezpieczycieli i niektóre banki produkty oszczędnościowe pozwalają na zarobki, ale musimy pamiętać o tym, że wymagają regularnego wpłacania wcześniej ustalonej kwoty. Pieniądze możemy utrzymać dopiero po wyznaczonym czasie, na przykład wtedy, gdy dziecko wejdzie w dorosłość, czyli po kilkunastu latach.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej