Jak prosto i skutecznie prosić o podwyżkę?
Uważasz, że zarabiasz za mało? W takim przypadku warto poprosić o podwyżkę! Jak możemy to zrobić skutecznie i cieszyć się z większej wypłaty? Zapraszamy do zapoznania się z naszym praktycznym poradnikiem.
Większość z nas uważa, że zarabia za mało. Rzeczywiście, na tle krajów zachodniej Europy nasze zarobki są naprawdę niskie. Nawet niewielka pożyczka rzędu 100 złotych może być dużą zmianą dla domowego budżetu. Jednak nie każdy szef jest skłonny do tego, aby dać ją pracownikowi od ręki. O pożyczkę warto jednak zapytać – być może uda nam się otrzymać dodatkowe pieniądze?
Nie powinniśmy jednak pytać szefa o podwyżkę bez wcześniejszego przygotowania, chyba że jesteśmy z nim w koleżeńskich stosunkach i taka rozmowa nie zaszkodzi. Nasza prośba o podwyżkę powinna być odpowiednio umotywowana, aby szansa na dodatkowe pieniądze była większa.
Kiedy warto iść do szefa po podwyżkę?
O podwyżce warto pomyśleć przede wszystkim wtedy, gdy wiemy, że firma jest w dobrej sytuacji finansowej – jest ona stabilna i wzrostowa. Wówczas znalezienie dodatkowych pieniędzy na podwyżki nie powinno być żadnym problemem.
Także warto iść po podwyżkę wtedy, gdy uważamy, że na nią zasługujemy, na przykład nasze efekty pracy w ostatnim czasie są bardzo dobre, udało nam się z sukcesem zakończyć jakiś projekt, który pozytywnie wpłynął na firmę.
Oprócz tego o podwyżkę warto zapytać wtedy, gdy dostaliśmy propozycję innego pracodawcy, ale niekoniecznie chcemy zmieniać pracę na nową. Wtedy mamy w ręku kartę przetargową i często możemy sporo na niej zyskać.
O czym pamiętać przy proszeniu o podwyżkę?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, do rozmowy z szefem powinniśmy się przygotować. Musimy znać swoją wartość jako pracownika, nasze dobre i złe strony. Po podwyżkę powinniśmy iść ze względu na nasze zasługi.
Gdy chcemy rozpocząć rozmowę z szefem, najlepiej rozpocząć ją od zapytania, czy jest on zadowolony z naszej pracy i jej efektów. W ten sposób stworzymy podłoże pod dalszą rozmowę o naszej podwyżce. Następnie możemy powiedzieć, że wyższa pensja byłaby dodatkową motywacją do tego, aby pracować jeszcze skuteczniej.
Czego nie robić podczas proszenia o podwyżkę?
Nie powinniśmy próbować szantażować naszego pracodawcy, ponieważ może odnieść to odwrotny efekt niż zamierzony. Również nie powinniśmy porównywać się do innych pracowników, zwłaszcza tych pracujących w firmie dłużej, mających większe doświadczenie.
Gdy naszą prośbę o podwyżkę odpowiednio umotywujemy, bardzo często przynosi ona pozytywny skutek i możemy wtedy otrzymać pieniądze – pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to gwarantowane. Szef może powiedzieć nam, że zastanowi się nad naszą prośbą, może też wprost powiedzieć, że na razie nie jest to możliwe.
Podsumowując, nie ma nic złego w proszeniu o podwyżkę, ale powinniśmy pamiętać o tym, aby robić to umiejętnie. Podejdźmy do sprawy jak do transakcji – my oferujemy naszemu pracodawcy pracę na wysokim poziomie, a w zamian oczekujemy, że otrzymamy większą pensję. Jeśli jesteśmy dla firmy wartościowym pracownikiem, z pewnością nasza prośba będzie wzięta pod uwagę.