Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

500 PLUS oszczędzać czy wydawać?

500 PLUS oszczędzać czy wydawać?

Dodatkowe 500 złotych miesięcznie z rządowego programu 500+ poprawiło znacząco sytuację wielu polskich rodzin. Takie dodatkowe pieniądze powinny być zasadniczo wydane na cele związane z dzieckiem, niemniej jednak mogą być one również przeznaczone na rachunki, spłatę rat. Oczywiście, środki te możemy również oszczędzać. Zatem, co zrobić z 500+?

Szacuje się, że wypłaty z programu 500+ dotyczą ponad 3,7 miliona dzieci w całym kraju. Tylko w poprzednim roku do rodzin trafiło około kilkanaście miliardów złotych.

Taki dodatkowy zastrzyk gotówki na dzieci rodzi również pytania – w jaki sposób je wydać, aby były to pieniądze mądrze wydane? Oczywiście, każda rodzina jest inna, ale przed podjęciem decyzji o przeznaczeniu środków warto przemyśleć różne drogi.

Na co można wydać pieniądze z 500+?

Rząd dał rodzicom dość dużą dowolność w wydatkowaniu pieniędzy z programu 500+. Musimy jednak pamiętać o tym, że za pieniądze te teoretycznie nie można zakupić wszystkiego. Pieniądze te nie powinny być wydawane między innymi na alkohol czy inne używki. Nad prawidłowością wydawania pieniędzy w rodzinach, które mają problemy, czuwają pracownicy socjalni.

Według badań rynkowych rodzice najczęściej wydają pieniądze na potrzeby dzieci. Ankietowani wskazali, że pieniądze wydają przede wszystkim na ubrania oraz żywność dla dzieci. Również wśród odpowiedzi znalazła się edukacja, ale również potrzeby rodziców, na przykład opłacenie rachunków.

Wydawanie pieniędzy z 500+ jest wobec tego bardzo popularne – w końcu w wielu polskich rodzinach po prostu brakuje dodatkowych środków na utrzymanie. Musimy jednak pamiętać, że przejadanie wszystkich tych środków nie jest najlepszym pomysłem. Warto chociażby część z nich zacząć odkładać na dobry start dziecka w przyszłość.

Jak oszczędzać z 500+?

Rodzice otrzymujący pieniądze z 500+ na jedno dziecko co roku otrzymują zastrzyk finansowy wynoszący aż 6 000 złotych. W przypadku rodzin z większą liczbą dzieci jest to jeszcze większa suma.

Warto więc pomyśleć o odkładaniu pieniędzy, aby dziecko mogło skorzystać z nich później. Przykładowo, gdy będziemy odkładali 500 złotych przez 18 lat, w takim przypadku przy oprocentowaniu wynoszącym 1,5% w skali roku możemy uzyskać sumę około 60 000 złotych. Gdy znajdziemy lokatę na 3%, wtedy suma ta może wzrosnąć nawet do 67 000 złotych.

Wiele banków uruchomiło nawet specjalne programy oszczędnościowe, na które możemy przeznaczać środki z rządowego programu. Oczywiście, możemy też wybrać inne metody oszczędności – zwykłą lokatę, konto oszczędnościowe. Nie powinniśmy jednak szastać z pieniędzmi dziecka na inwestycje – giełda czy agresywne fundusze inwestycyjne stwarzają zagrożenie utraty zgromadzonego kapitału w części albo całości.

Podsumowując, pieniądze z programu 500+ to atrakcyjny dodatek do domowego budżetu i potrafi odciążyć rodziców, którym brakuje pieniędzy na różne wydatki. Jednak najlepiej nie wydawać wszystkiego od razu, ale chociażby część tej kwoty odłożyć na wydatki, które mogą pojawić się za kilka czy kilkanaście lat.

Ten wpis znajduje się w kategorii