Ile kosztuje wychowanie dziecka do 18 roku życia?
Wielu rodziców nie podlicza kosztów związanych z wychowaniem dziecka – po prostu wydajemy pieniądze na to, co jest nam potrzebne. Jednak eksperci policzyli, z jakimi kwotami musimy się liczyć. Według nich wychowanie dziecka aż do osiągnięcia przez nie pełnoletniości może wynieść 194 tysiące złotych, a aż momentu obronienia przez niego dyplomu może wynieść nawet około 260 tysięcy złotych!

Spis treści
Zgodnie z danymi GUS w Polsce żyje około 5 milionów dzieci i młodzieży, z czego 3 miliony to osoby do 18. roku życia, z kolei 2 miliony to osoby w wieku od 18. roku życia do 24. roku życia będące na utrzymaniu rodziców. Tylko około 440 tysięcy z nich zarabia na swoje utrzymanie.
Koszty związane z utrzymaniem dziecka
Wydatki na dziecko rozpoczynają się najczęściej jeszcze zanim przyjdzie ono na świat. Rodzice urządzają pokoik dziecięcy, kupują wyprawkę. Już wtedy wydajemy pierwsze pieniądze na nowego członka rodziny. Potem wydatki kumulują się coraz bardziej zgodnie z zasadą, że im dziecko starsze, tym większe są jego finansowe potrzeby.
Gdy maluch zaczyna chodzić do przedszkola, a potem do szkoły, wydatki są już dość poważne. Chociaż obecnie maluchy często otrzymują darmowe podręczniki, to jednak nie oznacza to, że nauka nie jest związana z żadnymi wydatkami. Rodzice muszą zakupić ubrania, opłacić wyposażenie szkolne jak plecak czy artykuły plastyczne. Często dochodzą do tego też koszty dojazdów i obiadów w szkole.
Oczywiście, jednoczenie rodzice muszą płacić za wyżywienie dziecka, jego higienę, leczenie, rozrywkę. To powoduje, że miesięczne koszty utrzymania coraz to większego dziecka są naprawdę niemałe.
Jak wspomnieliśmy na wstępie, utrzymanie jednego dziecka do 18. roku życia kosztuje rodzica przeciętnie 194 000 złotych. Z kolei w przypadku studentów, koszt ten może wynieść nawet 260 000 złotych. To koszt, który może być porównany do kupna mieszkania w dużym mieście!
W większych rodzinach koszt utrzymania dziecka maleje
Warto jednocześnie zaznaczyć, że w przypadku rodzin mających co najmniej dwójkę dzieci koszty utrzymania jednego dziecka maleją.
Rodziny z dwójką dzieci przeznaczają na opiekę około 310 000 złotych do 18. roku życia dzieci, natomiast wtedy, gdy latorośle pójdą na studia, koszt wyniesie około 414 000 złotych na dwójkę.
Przy trójce dzieci koszty są jeszcze niższe. Wówczas koszt utrzymania trójki dzieci do 18. roku życia szacowany jest na 375 000 złotych, z kolei w przypadku wsparcia finansowanego dzieci także w okresie studiów – ogólny koszt to 498 000 złotych.
Dzieci to duży koszt
Podsumowując, wychowanie dziecka do pełnoletniości może być nie lada wyzwaniem dla domowego budżetu. Oczywiście, powyższe sumy rozłożone są na dość długi okres, co powoduje, że nie są tak mocno odczuwalne w domowym budżecie. Podane sumy są też uśrednione, co oznacza, że w wielu rodzinach koszty te są niższe.
Obecnie sytuacja wielu rodziców jest także prostsza dzięki programowi 500+, niemniej jednak czasami nawet taka pomoc finansowa od Państwa nie jest wystarczająca do pokrycia wszystkich pojawiających się wydatków.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej