Gdzie Polacy najchętniej spędzają wakacje?
3 min czytaniaWakacje spędzamy nie tylko nad Bałtykiem. Coraz częściej wyjeżdżamy również do odległych krajów, aby wypocząć i poznać inne kultury. Gdzie w tym roku Polacy relaksowali się najczęściej?
Spis treści
Na wakacje warto jeździć. To właśnie wtedy możemy zregenerować swoje wewnętrzne akumulatory, zapomnieć o codzienności, spędzić czas na relaksie, którego często na co dzień nam brakuje. To idealny czas do wypoczynku z rodziną, ukochaną osobą, znajomymi, ale też samemu, gdy lubimy takie wyjazdy.
Zgodnie z najnowszym badaniem Ipsos Polska na zlecenie Mondial Assistance zrealizowanym w dniach 4–21 maja 2017 roku przeszło 4,2 miliona Polaków w 2017 roku planowało wybrać się na wakacje za granicę. Z kolei 12,3 miliona zamierza wypoczywać w kraju. Jednocześnie 44% z nas nie miało żadnych wakacyjnych planów.
Wśród osób planujących wakacyjny wyjazd w 2017 roku większość, ponieważ 56% zdecydowało się na samodzielną organizację. 44% wybrało dla siebie imprezę z biura podróży. Większość zdecydowała się na pełen pakiet, czyli dojazd oraz nocleg organizowany przez biuro.
Wśród najczęściej wybieranych kierunków wyjazdów zagranicznych znalazły się:
• Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie
• Chorwacja
• Grecja
• Włochy
• Wielka Brytania
• Niemcy
• Bułgaria
• Węgry
• Portugalia
W porównaniu z 2016 roku mniej osób zdecydowało się na wyjazd do Egiptu oraz do Turcji. Kraje te wypadły poza listę 10 najczęściej wybieranych kierunków wakacyjnych.
Forma wypoczynku preferowana przez większość Polaków to zwiedzanie i wycieczki. Na taką aktywność postawiło aż 88% osób wyjeżdżających za granicę i 70% spędzających wakacje w Polsce. Na drugim miejscu znalazł się wypoczynek na plaży i basenie z wynikami odpowiedni 69% i 58%. Mniej głosów zdobyły piesze wyprawy, nocne imprezy, sport oraz spa.
Ile wydajemy na wakacyjny wyjazd na jedną osobę?
Według badań najmniej kosztują nas wakacje w Polsce – 30% ankietowanych wskazało, że chce wydać na nie mniej niż 1 000 złotych na jedną osobę. W kolei w przypadku wakacji za granicą dominował limit 2 500 – 3 000 złotych na osobę.
Średnio planujemy wydać na wyjazd w Polsce 1 492 złote, natomiast na wyjazd za granicą 2 963 złote.
Dlaczego nie wyjeżdżamy na wakacje?
Wśród osób, które nie wybierają się na wakacje, a była to niemalże połowa ankietowanych, głównym powodem był brak pieniędzy na wyjazd. Wskazało na niego aż 37% ankietowanych. Jednak w 2016 roku wynik ten wynosił aż 46%, czyli pod tym względem sytuacja Polaków poprawiła się. Eksperci upatrują w tym zasługi programu 500+.
Wśród innych powodów znalazły się między innymi: inne obowiązki, problemy zdrowotne, opieka nad chorymi i niesamodzielnymi członkami rodziny, wydanie pieniędzy na inny cel, na przykład remont mieszkania, a także brak urlopu.
Pożyczka ratalna – szybki sposób na udany wyjazd wakacyjny
Gdy nie masz pieniędzy na wymarzony wakacyjny wyjazd, ale z drugiej strony nie chcesz odkładać go po raz kolejny, dobrym pomysłem może być pożyczka ratalna. Przelicz, na jaki wydatek możesz sobie pozwolić, a następnie wybierz taką pożyczkę, która będzie mogła spełnić twoje wymagania i pozwolić ci na wypoczynek w kraju lub za granicą. Życzymy udanych wakacji!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej