Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Pożyczka czy debet na koncie – co lepsze?

Pożyczka czy debet na koncie – co lepsze?

Potrzebne dodatkowe pieniądze na wydatki? W takim przypadku najczęściej wybór pada na pożyczkę. Jednak nie jest to jedyny sposób na dodatkowe pieniądze. Możemy również zdecydować się na złożenie wniosku o debet na koncie. Co sprawdzi się wtedy lepiej?

Zarówno pożyczka, jak i debet mają swoje zalety i wady. Różnią się sposobem wnioskowania, wykorzystaniem, spłatą, a także kosztami. Musimy wobec tego pamiętać o tym, że są to inne produkty, chociaż służą jednemu, a mianowicie uzyskaniu dodatkowych pieniędzy na dowolne wydatki.

Czym jest debet na koncie?

Zacznijmy od debetu, ponieważ pożyczka jest dobrze rozumianym terminem, ale tego, czym jest debet, nie wie każdy z nas. Debet powstaje zasadniczo wtedy, gdy jesteśmy winni pieniądze bankowi, ponieważ wypłaciliśmy ich zbyt dużo z naszego konta.

Przykładowo, gdy mamy na koncie 100 złotych i wypłaciliśmy 150 złotych, wtedy jesteśmy w debecie, ponieważ na naszym koncie widnieje saldo -50 złotych. Oczywiście, jest to tylko przykład, ponieważ w takim przypadku zwykle bank nie pozwala na wypłatę pieniędzy, by saldo spadło poniżej zera. Nie jest to możliwe, chyba że będziemy mieli konto z debetem.

Jak działa konto z debetem?

Debet na koncie możemy porównać do szybkiej pożyczki na niewielką sumę, która możemy wziąć w dowolnym momencie i wielokrotnie przez cały czas trwania umowy na tego rodzaju konto z bankiem. Z debetu możemy korzystać, niemniej jednak nie jest to konieczne, gdy nasza sytuacja finansowa jest dobra. jesienna-pozyczka

W związku z tym wtedy, gdy pojawi się jakiś większy wydatek, a my nie mamy całej sumy na koncie, część możemy pokryć z debetu. Ujemne saldo na koncie pokrywamy kolejnymi wpływami na nasze konto, a opłaty za debet naliczane są według jego wysokości i czasu. Gdy nie zrobimy w danym miesiącu żadnego debetu na koncie, wtedy nie zapłacimy za niego ani grosza.

Kto może mieć konto z debetem?

Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że konto z debetem nie przysługuje automatycznie każdemu klientowi banku. Tutaj musimy spełnić podobne wymogi jak w przypadku pożyczki, czyli powinniśmy mieć odpowiednie dochody, niskie wydatki, powinniśmy być klientem wiarygodnym. Najczęściej bank bierze wtedy pod uwagę nasze obroty na koncie, więc nie musimy dostarczać żadnych dodatkowych dokumentów.

Najczęściej debet na koncie jest udzielany na dość niskie kwoty – od kilkuset złotych miesięcznie do kilku tysięcy złotych przy osobach osiągających znacznie wyższe dochody.

Debet czy pożyczka – co lepsze?

Gdy zdarza się, że brakuje nam pieniędzy na koncie, debet jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Często jest też tańszy od pożyczek, dlatego korzystanie z niego nie będzie związane z tak wysokimi kosztami. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że regularne korzystanie z debetu także nie jest zbyt dobre – w takiej sytuacji lepiej ograniczyć swoje wydatki.

Poza tym debet nie zawsze sprawdzi się wtedy, gdy potrzebujemy większej sumy na duże wydatki. Wówczas jedynym rozwiązaniem będzie pożyczka ratalna, którą zaciągniemy na odpowiadającą nam kwotę i spłacimy w ratach.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.