Jak zmniejszyć swoje miesięczne wydatki?
3 min czytaniaZdarza ci się często, że pod koniec miesiąca brakuje ci pieniędzy na wydatki? Twoje konto świeci wtedy pustkami i zdarza się, że bierzesz pożyczki? W takim przypadku warto pomyśleć o zredukowaniu swoich wydatków ponoszonych każdego miesiąca. Jak to możliwe?
Czasami masz poczucie, że pieniądze przeciekają ci między palcami? To dotknąć może każdego z nas. Raty pożyczki, rachunki, czynsz, zakupy spożywcze, a także inne opłaty, które ponosimy, mogą być tak duże, że zbliżają się do wysokości naszych dochodów, a także mogą je przekraczać. W związku z tym trzeba będzie wykonać reorganizację swojego budżetu, aby przywrócić go na właściwe tory.
Jak przeanalizować swój budżet?
Aby wiedzieć, gdzie uciekają nam pieniądze, powinniśmy na początku spisać wszystkie nasze wydatki. To dość mozolna czynność, ale warto ją wykonać, ponieważ wtedy będziemy mogli jak na dłoni zobaczyć, na co przeznaczamy najwięcej pieniędzy. W spisaniu wydatków mogą pomóc nam również różne programy komputerowe oraz aplikacje na smartfony.
Przy analizie swojego budżetu zapisujmy wszystkie wydatki i najlepiej podzielmy je na grupy, na przykład na rachunki, raty za pożyczki i kredyty, jedzenie, chemię, przyjemności, a także inne grupy, do których możemy zaszeregować nasze zakupy. Potem spiszmy nasze dochody, czyli pieniądze, które mamy do dyspozycji każdego miesiąca. Porównajmy te wartości i od razu możemy dowiedzieć się, w jakiej sytuacji jest nasz budżet.
To jednak jeszcze nie koniec. Powinniśmy również określić, gdzie możemy zredukować nasze koszty. Być może często robimy zakupy w małych sklepach osiedlowych i płacimy dużo? Kupujemy bez listy i w koszyku ląduje wtedy dużo niepotrzebnych przedmiotów? Regularnie pijemy kawę na mieście? Mamy telewizję kablową, ale tak naprawdę rzadko oglądamy telewizor? To tylko kilka przykładów.
Gdzie szukać oszczędności?
Gdy już wiemy, gdzie uciekają nasze pieniądze, możemy nasze plany wprowadzić w życie. Oczywiście, reorganizacją budżetu czasami wymaga czasu oraz wyrzeczeń, ale powinniśmy pamiętać o tym, że takie zmiany wyjdą nam tylko na dobre.
Pamiętajmy jednocześnie o tym, aby przez cały czas kontrolować swój budżet i zapisywać wszystkie wydatki. W ten sposób będziemy mogli łatwiej utrzymać go w ryzach i zawsze wiedzieć, na co przeznaczamy pieniądze.
Wszelkie duże zakupy powinniśmy również planować z wyprzedzeniem. W ten sposób będziemy mogli również zmieniać nasz budżet tak, aby pieniędzy zawsze mogło starczyć nam pod koniec miesiąca. Jednocześnie możemy zacząć odkładać na czarną godzinę czy też na takie zakupy, które chcemy zrobić w najbliższej przyszłości.
Naturalnie, gdy pojawią się jakieś niespodziewane wydatki, a my nie mamy wystarczających oszczędności, możemy zastanowić się nad wzięciem pożyczki. Dzięki niej będziemy mogli szybko uzyskać dodatkowe pieniądze na swoje wydatki. Najlepsza będzie wtedy pożyczka ratalna, którą spłacimy w niskich, wygodnych ratach dopasowanych do naszych indywidualnych możliwości finansowych. Oczywiście, przeliczmy, czy poradzimy sobie ze spłatą!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej